Dr hab. n. med. Paweł Basta

specjalista ginekologii i położnictwa,
specjalista ginekologii onkologicznej
Konsultacje lekarskie: wtorek: 17.00 – 19.00

 

Doktor Paweł Basta jest doświadczonym ginekologiem-położnikiem. Uprawnienia do wykonywania zawodu lekarza uzyskał w 1999 roku. W 2007 roku ukończył specjalizację w zakresie położnictwa i ginekologii (egzamin specjalizacyjny zdał z wyróżnieniem), w tym samym roku zdobył tytuł doktora nauk medycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W 2013 roku ukończył specjalizację w zakresie ginekologii onkologicznej również z wyróżnieniem, której znacząca część (12 miesięcy) odbył w renomowanym ośrodku University College London Hospital w Wielkiej Brytanii. Ukończył również cykl szkoleń w zakresie chirurgii onkoplastycznej piersi w Niemczech wg programu AWOGYN, i jest jednym z nielicznych lekarzy w Polsce posiadających certyfikat tej prestiżowej organizacji. Stąd, jego głównym obszarem działalności jest leczenie operacyjne schorzeń gruczołu piersiowego oraz nowotworów narządu rodnego kobiecego. Szczególnie odnosi się to do operacji onkoplastycznych i rekonstrukcyjnych piersi oraz chirurgii małoinwazyjnej nowotworów narządu rodnego kobiecego. Jest on również uznanym diagnostykiem w zakresie wczesnego wykrywania raka piersi i nowotworów narządu rodnego kobiecego z wykorzystaniem przede wszystkim ultrasonografii, czego dowodem są regularne kursy i szkolenia, które przeprowadza na terenie całej Polski.

Doktor Paweł Basta jest również nauczycielem akademickim I Katedry Chirurgii Wydziału Lekarskiego UJCM, stąd też prowadzi aktywną działalność naukowo – badawczą na Uniwersytecie. Jest autorem i współautorem wielu publikacji naukowych, kilku rozdziałów w książkach krajowych i zagranicznych. Jest członkiem Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie a także członkiem European Society of Gynaecological Oncology (ESGO), European Society of Gynaecological Endoscopy (ESGE) oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej (PTGO).

Osiągnięcia lekarza

Dr Paweł Basta szczególny nacisk kładzie na bezustanne podnoszenie swoich kwalifikacji i zdobywanie nowej wiedzy, dlatego regularnie uczestniczy w licznych szkoleniach, sympozjach naukowych i kongresach z zakresu ginekologii i położnictwa, ginekologii onkologicznej oraz leczenia raka piersi. Swoje szkolenie w zakresie chirurgii piersi odbył pod kierunkiem dr Marka Budnera z Kliniki Bad Saarow, a w zakresie ginekologii onkologicznej szkolił się pod nadzorem Dr Tima Moulda w University College London Hospitals, który wg rankingów szanghajskich z 2012 i 2013 roku znajduje się w pierwszej dziesiątce najlepszych uniwersytetów na świecie. W wielu konferencjach i sympozjach naukowych przyjmuje także aktywny udział, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi, m.in. wystąpił z prezentacją na konferencji European Society of Gynaecological Endoscopy w Berlinie oraz na konferencji European Society of Gynaecological Oncology w Liverpoolu, uczestniczył również w 7. Europejskiej Konferencji Chirurgii Rekonstrukcyjnej Piersi w Mediolanie.

Dr Paweł Basta cieszy się dużym szacunkiem i zaufaniem pacjentek, które podkreślają jego zaangażowanie w wykonywaną pracę oraz chęć pomocy, a także indywidualne podejście do każdej pacjentki i jej problemu. Dają temu wyraz poprzez liczne pozytywne komentarze, publikowane na forach internetowych oraz portalach takich jak Znany Lekarz. W komentarzach zwracają także uwagę na fachowość i kompetencję doktora, jego szeroką wiedzę oraz cierpliwość w tłumaczeniu metod leczenia i odpowiadaniu na pytania.

Zabiegi, w których specjalizuje się dr n. med. P. Basta

Dr Paweł Basta specjalizuje się przede wszystkim w zabiegach onkoplastycznych zmian złośliwych i łagodnych piersi oraz rekonstrukcyjnych piersi po zabiegach ich amputacji z powodu raka piersi (w tym zabieg rekonstrukcji jednoczasowej). Drugą podstawową dziedziną są operacje wykonywane zarówna metoda klasyczna, jak i przede wszystkim endoskopową (laparoskopową) w przypadkach łagodnych i złośliwych chorób kobiecego narządu rodnego, w tym raka szyjki macicy, raka endometrium, jajnika, jak i również zaawansowanych przypadków endometriozy.