Badania w ciąży - kalendarz badań tydzień po tygodniu

Jakie badania w ciąży? Kalendarz badań tydzień po tygodniu

Ciąża to okres, w którym wykonuje się zazwyczaj wiele różnorodnych badań. Bardzo łatwo jest się jednak pogubić w tym, co dokładnie powinnyśmy zbadać. Stresujące może być także to, że nie wiemy gdzie się udać, jak często wykonywać badania i jak się do nich przygotować. Staramy się odpowiedzieć na te wątpliwości i prezentujemy kalendarz badań tydzień […]

Czytaj więcej
Jak skorygować garbaty nos - możliwości chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej

Jak skorygować garbaty nos? Możliwości chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej

Jeśli masz garbaty nos, rozważ jego chirurgiczną korekcję. To jeden z najczęstszych zabiegów chirurgii estetycznej. Kształt nosa wpływa na wygląd twarzy, a krzywa przegroda nosowa może powodować zaburzenia oddychania, zapalenie zatok, ciągły katar lub częste krwotoki z nosa. W artykule wyjaśniamy, jak wygląda operacyjne usunięcie garbu z nosa.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto - objawy, diagnostyka i leczenie

Choroba Hashimoto – objawy, diagnostyka i leczenie

Choroba Hashimoto, czyli przewlekłe limfocytarne zapalenie tarczycy, stopniowo prowadzi do osłabienia gruczołu i spadku wytwarzanych przez niego hormonów. Wspomniane schorzenie występuje najczęściej u kobiet w średnim wieku, ale może pojawić się w każdym wieku. Należy podkreślić, że na Hashimoto chorują nie tylko kobiety, lecz także mężczyźni i dzieci. 

Czytaj więcej
Rak endometrium (trzonu macicy) - czynniki ryzyka, objawy, leczenie i rokowania

Rak endometrium (trzonu macicy) – czynniki ryzyka, objawy, leczenie i rokowania

Rak endometrium, diagnozowany jest w Polsce u 6 tysięcy kobiet rocznie. Powyższe statystyki pozwalają zakwalifikować go do grupy najczęściej wykrywanych nowotworów ginekologicznych. Wśród czynników ryzyka wymienić można wiek (powyżej 50, roku życia) oraz otyłość. Mimo, że w ciągu roku na raka endometrium umiera 1,7 tysiąca pacjentek, choroba wcześnie wykryta jest nawet w 90% uleczalna. Jakie […]

Czytaj więcej
Pelikany, czyli obwisłe ramiona - jak wygląda chirurgiczny lifting ramion

Pelikany, czyli obwisłe ramiona – jak wygląda chirurgiczny lifting ramion?

Obwisłe ramiona, określane potocznie jako pelikany, to defekt pojawiający się w głównej mierze u kobiet. Przywrócenie zwiotczałej skórze ramion utraconej jędrności oraz napięcia, możliwe jest zarówno dzięki serii zabiegów z zakresu medycyny estetycznej, jak i interwencji chirurga.

Czytaj więcej
Po usunięciu macicy - najczęstsze pytania

Po usunięciu macicy – najczęstsze pytania o rekonwalescencję, ból, krwawienia, figurę, aktywność i współżycie

Usunięcie macicy to czasami jedyny sposób na poprawę stanu zdrowia, albo nawet uratowanie życia pacjentki. Dla wielu kobiet jest to bardzo trudna decyzja, której towarzyszy lęk i mnóstwo pytań. Jak długo trwa rekonwalescencja po usunięciu macicy? Jaką dietę stosować? Czy po usunięciu macicy można współżyć? Poniższy artykuł odpowiada na te i inne pytania.

Czytaj więcej
Piersi tubularne (bulwiaste) - korekta za pomocą chirurgii plastycznej

Pierś tubularna (bulwiasta) – charakterystyka i metody korekcji za pomocą chirurgii plastycznej

Piersi tubularne, nazywane również piersiami bulwiastymi, są dla pacjentek źródłem kompleksów i dyskomfortu psychicznego. Ta rzadka wada rozwojowa gruczołu piersiowego występuje najczęściej u nastoletnich kobiet. Dzięki chirurgii plastycznej możliwe jest na szczęście jej skorygowanie i nadanie piersiom odpowiedniego wyglądu. 

Czytaj więcej
Choroba wieńcowa (choroba niedokrwienna serca) - ucisk w klatce piersiowej

Choroba wieńcowa (choroba niedokrwienna serca) – objawy i rozpoznanie (badania diagnostyczne)

Choroba wieńcowa zwykle wywołana jest miażdżycą, która zwęża lub blokuje tętnice, transportujące krew do serca. Blaszki miażdżycowe ograniczają albo zatrzymują przepływ krwi do mięśnia sercowego. Ciężkie niedokrwienie może prowadzić do ostrego zespołu wieńcowego, włącznie z zawałem serca. Zwykle ból w klatce piersiowej wywołany jest wysiłkiem lub stresem. Sprawdź, jak się objawia i jak wygląda diagnoza!

Czytaj więcej
Wole tarczycy - rodzaje, objawy i leczenie

Wole tarczycy – jakie są ich rodzaje i kiedy zdecydować się na operację?

Wole to powiększenie tarczycy, znajdującej się w przedniej części gardła, poniżej krtani. Wspomniany gruczoł składa się z dwóch płatów, zlokalizowanych po obu stronach tchawicy i połączonych z przodu przesmykiem. Wole tarczycy może być wywołane niedoborem jodu, genami, guzkiem, chorobą Hashimoto lub Gravesa-Basedowa. W artykule wyjaśniamy, jakie są rodzaje woli i jak wygląda leczenie.

Czytaj więcej