Szacuje się, że rak płaskonabłonkowy i podstawnokomórkowy stanowią 96 procent przypadków wszystkich nowotworów złośliwych skóry. Stwierdza się je najczęściej u osób powyżej 60. roku życia, a z biegiem czasu powodują ból, swędzenie, krwawienie i teleangiektazje. Jeśli zaobserwujesz nowe zmiany skórne lub odkryjesz, że dotychczasowe znamiona zmieniły kształt, kolor lub wielkość, niezwłocznie skonsultuj się ze specjalistą.

Nowotwór złośliwy skóry: niepokojące objawy

Wyróżniamy wiele rodzajów nowotworu skóry, z których każdy może wyglądać nieco inaczej. Wybierz się do specjalisty, jeśli zauważysz jakiekolwiek nowe guzki, znamiona lub pieprzyki albo gdy zmiany nagle zmienią swój wygląd. Do pilnej wizyty u lekarza powinny również skłonić Cię owrzodzenia, krwawienia, niekontrolowany wzrost guza.

Niewielki nowotwór skóry często przebiega bezobjawowo, dopiero kiedy urośnie zaczyna swędzieć, krwawić, sączyć się, a nawet boleć.

Warto też obserwować reakcję skóry na skaleczenia, np. jeśli zatniesz się przy goleniu, a rana nie zagoi się po tygodniu, nie zwlekaj i skontaktuj się z dermatologiem.

Rak podstawnokomórkowy: objawy

W około 8 na 10 wszystkich przypadków nowotworów skóry mamy do czynienia z rakiem podstawnokomórkowym. Rozwija się przede wszystkim w miejscach wystawionych na działanie słońca, ale może również pojawić się w innych miejscach. Zazwyczaj zmiany występują na twarzy, szyi, głowie i ramionach, ale czasami występuje na grzbietach dłoni, klatce piersiowej, nogach i brzuchu.

Wspomniany rodzaj nowotworu skóry zazwyczaj przybiera postać małego, błyszczącego, różowego, perłowego lub cielista guzka z charakterystycznym, perełkowatym wałem. Niekiedy przypomina łuszczącą się, czerwoną plamę. Czasami w znamieniu występuje nieco brązowego, niebieskiego lub czarnego pigmentu. Z biegiem czasu guzek może boleć, krwawić lub przekształcić się w owrzodzenie. Niekiedy w części środkowej powstaje blizna. Na raka podstawnokomórkowego mogą również wskazywać teleangiektazje (pajączki naczyniowe), czyli poszerzone, drobne naczynia krwionośne włosowate.

Wspomniany nowotwór skóry rośnie powoli, ale głęboko, dlatego może uszkodzić nerwy i kości. Badania pokazują, że rak podstawnokomórkowy wyjątkowo rzadko daje przerzuty, zwykle atakuje okoliczne węzły chłonne.

Rak kolczystokomórkowy (płaskonabłonkowy): objawy

Rak kolczystokomórkowy, nazywany również płaskonabłonkowym, zwykle ma postać różowej, twardej grudki, złuszczającej się i pokrytej strupem. Niewielki guzek otoczony jest wałowatym brzegiem, ale nie widać perełkowatej obwódki. Guz często krwawi, swędzi, boli, jest wrażliwy na dotyk, niejednokrotnie przekształca się w owrzodzenie. Zarówno rak kolczystokomórkowy, jak i podstawnokomórkowy, należy jak najszybciej skonsultować i poddać leczeniu, w przeciwnym razie może poważnie uszkodzić skórę.

Wspomniany guzek może się rozrastać i przybrać formę brodawkowatą. Wielu pacjentów zgłasza, że zacięło się przy goleniu, a teraz ma problem z otwartą, sączącą się raną. Takie rany trudno się goją lub po zagojeniu szybko wracają. Rak kolczystokomórkowy ma skłonność do rozpadu, wówczas kwasy nukleinowe i jony wewnątrzkomórkowe uwalniają się do przestrzeni pozakomórkowej.

Najczęściej zmiany występują pojedynczo, chociaż mogą pojawić się w dowolnym miejscu, zwykle zlokalizowane są twarzy, szyi, uszach, grzbietach dłoni, ustach i okolicach intymnych.

Czerniak: objawy i samobadanie

Czerniak występuje znacznie rzadziej niż rak podstawnokomórkowy i płaskonabłonkowy. Stanowi jednak główną przyczynę zgonu z powodu nowotworu złośliwego skóry, ponieważ ma tendencję do błyskawicznego rozprzestrzeniania się drogą naczyń krwionośnych, w ciągu zaledwie 3 miesięcy może zaatakować cały organizm. Należy podkreślić, że nie każdy pieprzyk jest czerniakiem, z drugiej strony nowotwór złośliwy może przybrać formę pieprzyka.

Specjaliści przypominają, aby regularnie badać nowe i obecne zmiany. Warto przy tym kierować się metodą ABCDE, która pozwala szybko wykryć podejrzane pieprzyki. Badając znamię, sprawdź, czy spełnia poniższe kryteria:

  • ma nierówny kształt, nie jest owalny ani kolisty,
  • ma poszarpane brzegi, w związku z tym nie odcina się wyraźnie od skóry,
  • niejednolity kolor (niepokojące zmiany są wielobarwne, granatowe lub czerwone),
  • ma powyżej 6 mm średnicy,
  • jest nowy lub szybko zmienia kolor, kształt, grubość albo rozmiar.

Czerniak zwykle atakuje skórę, ale może także pojawić się na paznokciach, w obrębie błony śluzowej nosa i ust lub gałce ocznej. Choroba ma agresywny przebieg, niejednokrotnie daje wczesne i liczne przerzuty, dlatego jest bardzo trudna w leczeniu farmakologicznym. O czerniaku przerzutowym mówimy wtedy, gdy rozprzestrzeni się do innych organów, takich jak płuca, węzły chłonne i mózg. Specjaliści alarmują, że jest to najbardziej śmiertelna forma raka skóry, jednocześnie podkreślają, że usunięcie czerniaka miejscowego daje 97% szans na wyleczenie.

Rak skóry: leczenie

Zanim lekarz postawi diagnozę, wykona badanie fizykalne, zwracając przy tym szczególną uwagę na węzły chłonne w rejonie, w którym znajduje się podejrzana zmiana. Ponadto przeanalizuje wyniki badania histopatologicznego, a także uporządkuje informacje zebrane podczas szczegółowego wywiadu. Sposób leczenia jest uzależniony od rodzaju, lokalizacji  i wielkości raka skóry. Najprawdopodobniej specjalista zaleci usunięcie nowotworu skóry wraz z marginesem tkanki zdrowej.

Kriochirurgia, czyli wymrażanie zmian skórnych,  przynosi najlepsze efekty w przypadku:

  • guzów na małżowinach usznych, nosie lub powiekach,
  • zmian nowotworowych nad tkanką kostną lub chrzęstną,
  • raka podstawnokomórkowego o wyraźnych brzegach.

Do innych metod leczenia nieczerniakowych nowotworów złośliwych skóry zaliczamy radioterapię, terapię fotodynamiczną i laser CO2. W przypadku niewielkich i powierzchownych ognisk nowotworowych specjalista może zalecić imikwimod lub 5% maść 5-fluorouracylową. Jeśli lekarz rozpozna raka podstawnokomórkowego, może do niego bezpośrednio wstrzykiwać interferon α-2 i rekombinowany interferon ß. Należy jednak podkreślić, że wspomniana metoda jest kosztowna, żmudna i długoterminowa.

Nowotwór złośliwy skóry można wyleczyć prawie w 100%, pod warunkiem, że zostanie wykryty we wczesnym stadium. Jeśli zauważysz niepokojącą zmianę, bezzwłocznie skontaktuj się z lekarzem.

Ogromną wagę przykładamy do tego, by informacje prezentowane na blogu były rzetelne i zgodne z aktualnym stanem wiedzy medycznej. Należy jednak pamiętać, że publikacje blogowe nie mogą zastąpić konsultacji lekarskiej ani stanowić podstawy do samodiagnozy. Niezbędne jest indywidualne podejście do każdego przypadku, które jest możliwe wyłącznie w bezpośrednim kontakcie pacjent - lekarz.