Życie po usunięciu tarczycy: skutki pozytywne i negatywne

Choroby tarczycy to jedna z najczęstszych przyczyn wizyty u endokrynologa. W Polsce niemal co czwarta osoba zmaga się z zaburzeniami czynności tego gruczołu. Mimo, że leczenie farmakologiczne często przynosi pożądane efekty, niekiedy trzeba przeprowadzić zabieg usunięcia tarczycy. Kiedy konieczna jest operacja, jakie są jej dobre i złe strony, jakich zaleceń powinni przestrzegać pacjenci po usunięciu […]

Czytaj więcej

Niedoczynność tarczycy – objawy, przyczyny i leczenie

Tarczyca (gruczoł tarczowy) to jeden z największych gruczołów wydzielania wewnętrznego w ludzkim organizmie. Znajduje się w przednio-dolnej części szyi i odpowiada za produkcję niezbędnych dla zdrowia hormonów. Gdy gruczoł tarczowy wytwarza za mało hormonów, oznacza to niedoczynność tarczycy, chorobę, którą należy leczyć. Jakie są przyczyny i objawy niedoczynności? Jak wygląda terapia? Odpowiadamy w artykule.

Czytaj więcej

Lekarz od tarczycy: tyreolog czy endokrynolog?

Choroby tarczycy dotyczą ponad 20% polskiego społeczeństwa – częściej kobiet niż mężczyzn i niejednokrotnie pojawiają się po 30.-40. roku życia. Dowiedz się, do jakiego lekarza udać się, kiedy pojawią się problemy z tarczycą i czym zajmuje się endokrynolog a czym – tyreolog.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto - objawy, diagnostyka i leczenie

Choroba Hashimoto – objawy, diagnostyka i leczenie

Choroba Hashimoto, czyli przewlekłe limfocytarne zapalenie tarczycy, stopniowo prowadzi do osłabienia gruczołu i spadku wytwarzanych przez niego hormonów. Wspomniane schorzenie występuje najczęściej u kobiet w średnim wieku, ale może pojawić się w każdym wieku. Należy podkreślić, że na Hashimoto chorują nie tylko kobiety, lecz także mężczyźni i dzieci. 

Czytaj więcej
Wole tarczycy - rodzaje, objawy i leczenie

Wole tarczycy – jakie są ich rodzaje i kiedy zdecydować się na operację?

Wole to powiększenie tarczycy, znajdującej się w przedniej części gardła, poniżej krtani. Wspomniany gruczoł składa się z dwóch płatów, zlokalizowanych po obu stronach tchawicy i połączonych z przodu przesmykiem. Wole tarczycy może być wywołane niedoborem jodu, genami, guzkiem, chorobą Hashimoto lub Gravesa-Basedowa. W artykule wyjaśniamy, jakie są rodzaje woli i jak wygląda leczenie.

Czytaj więcej

Choroba Gravesa-Basedowa – charakterystyka, objawy i leczenie (metody farmakologiczne i operacyjne)

Choroba Gravesa-Basedowa jest chorobą autoimmunologiczną, prowadzącą do nadczynności tarczycy. W przypadku tego schorzenia układ odpornościowy atakuje tarczycę, jednocześnie pobudza ją do wytwarzania większej ilości hormonów niż potrzebuje organizm. Zazwyczaj dotyka osoby w wieku 30-50 lat, a kobiety chorują 7-8 razy częściej niż mężczyźni. Sprawdź, jak można leczyć tę chorobę.

Czytaj więcej

Guzki tarczycy – czy są groźne, jakie dają objawy i kiedy wskazane jest leczenie operacyjne?

Guzki tarczycy to wypełnione płynem torbiele lub stałe grudki, zlokalizowane w obrębie gruczołu u podstawy szyi, tuż nad mostkiem. W większości przypadków nie są groźne i nie powodują żadnych objawów, ale niekiedy mogą mieć złośliwy charakter. Sprawdź, jak wyglądają symptomy, diagnoza i leczenie guzków tarczycy.

Czytaj więcej