Łyżeczkowanie macicy to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów w obrębie narządów rodnych kobiety. Choć większości kobiet kojarzy się on przede wszystkim z poronieniem, nie jest to jedyna sytuacja, będąca wskazaniem do wykonania tego zabiegu. Na czym polega łyżeczkowanie macicy, jakie są wskazania do jego wykonania i co zaleca się po przeprowadzonym zabiegu? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Co to jest łyżeczkowanie macicy?

Łyżeczkowanie macicy to zabieg ginekologiczny, który wśród specjalistów nazywany jest abrazją. Wykonuje się go w celu ratowania życia i zdrowia pacjentki, jednak szczególnie ważnym medycznym uzasadnieniem dla jego przeprowadzenia jest diagnostyka ryzyka wystąpienia nowotworu.

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym.

Podczas abrazji pobiera się niewielki materiał z jamy macicy lub całkowicie się ją opróżnia. Dzięki łyżeczkowaniu macicy można usunąć zalegające po porodzie lub poronieniu tkanki, zatrzymać niewłaściwe krwawienie z dróg rodnych, a także potwierdzić lub wykluczyć choroby endometrium.

Wskazania do przeprowadzenia zabiegu łyżeczkowania macicy

Jak już wspomnieliśmy, jednym ze wskazań do wykonania zabiegu łyżeczkowania macicy jest poronienie. Zabieg jest niezbędny w sytuacji, kiedy jajo płodowe nie zostało w całości wydalone. To jednak nie jedyne uzasadnienie do przeprowadzenia abrazji.

Lekarz może zlecić zabieg także w przypadku krwawień po menopauzie lub gdy u kobiety występują nieregularne lub szczególnie obfite miesiączki. Abrazję wykonuje się również w celu zbadania przyczyn niepłodności, usunięcia polipów macicy, a także w celach diagnostycznych, gdy badania USG jamy macicy lub kanału szyjki dają niepewne wyniki.

Warto jednak zaznaczyć, że lekarz może także zlecić łyżeczkowanie macicy po porodzie, gdy nastąpił on siłami natury. Może się bowiem zdarzyć, że części łożyska lub błon płodowych nie zostaną całkowicie wydalone, więc trzeba usunąć je podczas zabiegu abrazji.

Jak wygląda zabieg łyżeczkowania macicy?

Łyżeczkowanie macicy to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów ginekologicznych, który przeprowadza się w warunkach szpitalnych w znieczuleniu ogólnym. Trwa on zwykle około 10-20 minut i jeśli wszystko przebiega prawidłowo, pacjentka nie przebywa w szpitalu dłużej niż jeden dzień.

Przebieg łyżeczkowania macicy nie jest skomplikowany. Na początku przeprowadza się znieczulenie ogólne, pod wpływem którego pacjentka zasypia, a więc nie odczuwa żadnego dyskomfortu. Aby nie doszło do zakażenia, okolice sromu i krocza zostają bardzo dokładnie odkażone.

Następnie lekarz przy pomocy wzierników ginekologicznych i tzw. kulociągów uwidacznia ujście szyjki macicy, aby wprowadzić do jamy macicy specjalną sondę. Na tym etapie – przy pomocy najmniejszej łyżki – można już pobrać tkankę z szyjki macicy.

Kolejnym krokiem jest rozszerzenie kanału szyjki macicy i wprowadzanie do jamy macicy coraz większych łyżek, którymi ostrożnie wyskrobuje się każdą ze ścian macicy. Materiał, który zostaje pobrany w trakcie zabiegu łyżeczkowania macicy zostaje następnie umieszczony w specjalnych, sterylnych pojemnikach. W takiej postaci wysyła się go do badania histopatologicznego.

Po przeprowadzonej abrazji pacjentkę wybudza się, jednak przez kolejne dwie godziny musi ona pozostawać w pozycji leżącej i nie może spożywać pokarmów ani napojów.

Czy zabieg łyżeczkowania macicy boli?

Wiele kobiet zadaje sobie pytanie, czy łyżeczkowanie jest bolesne. Oczywiście to naturalne, że myśl o szpitalu wywołuje strach, jednak w tym przypadku nie powinniśmy obawiać się bólu. Zabieg łyżeczkowania macicy przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym. Pacjentka dostaje zatem dożylnie środek przeciwbólowy i nasenny, a więc nie odczuwa bólu i nie ma świadomości przeprowadzanych czynności, a zatem po abrazji nie pamięta jej przebiegu.

Kiedy można współżyć po łyżeczkowaniu macicy?

Kolejną wątpliwością, jeśli chodzi o łyżeczkowanie macicy, są zalecenia po zabiegu. Pacjentki często zastanawiają się, po jakim czasie od przeprowadzonej abrazji można bezpiecznie współżyć.

Trzeba tu zaznaczyć, że macica po zabiegu łyżeczkowania jest bardzo delikatna, a współżycie seksualne może prowadzić do powstawania zakażeń, zatem zaleca się na jakiś czas powstrzymanie od współżycia. Z pewnością nie należy go rozpoczynać, jeśli po zabiegu abrazji wciąż utrzymują się krwawienia, upławy lub plamienia.

W celu zmniejszenia ryzyka zakażenia, a w następstwie zapalenia przydatków, najlepiej jest zaczekać ze współżyciem seksualnym aż do powrotu naturalnego cyklu płciowego. Można je zatem rozpocząć po pierwszej od czasu abrazji miesiączce.

Łyżeczkowanie macicy a powrót do pracy

Łyżeczkowanie macicy nie jest skomplikowanym zabiegiem, jednak nie oznacza to, że pacjentka po jego przeprowadzeniu będzie w pełni sił. Zwykle nie ma potrzeby, by kobieta pozostawała po łyżeczkowaniu macicy na noc w szpitalu, a więc tego samego dnia wypisuje się ją do domu. Zaleca się jednak choć krótki odpoczynek, dlatego po zabiegu lekarz zwykle wypisuje zwolnienie na 2-3 dni.

Po łyżeczkowaniu macicy nie powinno się wykonywać męczących czy obciążających czynności, dlatego jeśli praca wymaga dźwigania lub w jakikolwiek inny sposób jest ciężka fizycznie, można poprosić lekarza o wypisanie dłuższego zwolnienia.

Należy także pamiętać, że każdy organizm jest inny, zatem jeśli po zabiegu abrazji pojawią się na przykład dolegliwości bólowe, warto zmniejszyć aktywność fizyczną i pozwolić ciału odpocząć.

Ogromną wagę przykładamy do tego, by informacje prezentowane na blogu były rzetelne i zgodne z aktualnym stanem wiedzy medycznej. Należy jednak pamiętać, że publikacje blogowe nie mogą zastąpić konsultacji lekarskiej ani stanowić podstawy do samodiagnozy. Niezbędne jest indywidualne podejście do każdego przypadku, które jest możliwe wyłącznie w bezpośrednim kontakcie pacjent - lekarz.