Usunięcie macicy to czasami jedyny sposób na poprawę stanu zdrowia, albo nawet uratowanie życia pacjentki. Dla wielu kobiet jest to bardzo trudna decyzja, której towarzyszy lęk i mnóstwo pytań. Jak długo trwa rekonwalescencja po usunięciu macicy? Jaką dietę stosować? Czy po usunięciu macicy można współżyć? Poniższy artykuł odpowiada na te i inne pytania.

Usunięcie macicy – na czym polega zabieg?

Usunięcie macicy, czyli histerektomia, wykonywana jest zawsze z konkretnych wskazań medycznych. Przyczyną może być m.in. endometrioza, mięśniaki lub nowotwór ginekologiczny.

W zależności od przyczyny i zaawansowania choroby, wyróżnia się:

  • histerektomię częściową – usuwa się jedynie trzon macicy, a pozostawia szyjkę macicy,
  • histerektomię całkowitą – usuwa się całą macicę – jej trzon i szyjkę,
  • histerektomię całkowitą z usunięciem jajników i jajowodów,
  • histerektomię radykalną – usuwa się całą macicę, tkanki sąsiednie, górną część pochwy i pobliskie węzły chłonne.

Usunięcie macicy zwykle przeprowadza się metodą pochwową, laparoskopową lub brzuszną. Więcej informacji znajduje się na naszej stronie Ginekologia onkologiczna.

Czego nie wolno robić po usunięciu macicy?

Lista czynności zakazanych po operacji, różni się w zależności od metody, jaką była przeprowadzana. Czego jednak bezwzględnie należy unikać?

Nie wolno szorować okolic ran. Przez ok. 8 tygodni nie zaleca się kąpieli w wannie.

Przez ok. 2 miesiące nie powinno się podnosić ciężkich przedmiotów. Maksymalna waga to 5 kg. Przez ok. 9 tygodni należy powstrzymać się od współżycia. W tym czasie nie wolno również używać tamponów.

Do czasu aż pacjentka nie poczuje się w pełni sił, nie powinna podejmować zbyt dużej aktywności fizycznej.

Jak długo goją się rany wewnętrzne po usunięciu macicy?

Czas gojenia rany zależy od kilku czynników, m.in. choroby, która była przyczyną zabiegu, ogólnego stanu zdrowia pacjentki i stosowanego leczenia. O ile rana zewnętrzna goi się dość szybko – 7-10 dni, tkanki wewnętrzne wracają do kondycji sprzed operacji nawet kilka miesięcy. Aby wszystko przebiegało poprawnie, trzeba stosować się do zaleceń lekarza prowadzącego.

Jak długo boli brzuch po usunięciu macicy?

Pacjentki po histerektomii bardzo często pytają w przeróżnych grupach wsparcia, jak długo boli po usunięciu macicy. Jest to oczywiście kwestia indywidualna, ale największe dolegliwości bólowe odczuwalne są bezpośrednio po zabiegu. Pacjentki przebywają wtedy w szpitalu i otrzymują odpowiednie dawki środków przeciwbólowych z przepisu lekarza. Po powrocie do domu ból zwykle jest już dużo mniejszy i często nie wymaga stosowania żadnych leków na jego uśmierzenie. W przypadku kiedy brzuch boli, wystarczające są przeciwbólowe tabletki bez recepty. Dawkę pomaga dobrać lekarz.

Rekonwalescencja po usunięciu macicy – jak wygląda i ile trwa?

To, jak długo trwa rekonwalescencja po usunięciu macicy i jaki jest jej przebieg, zależy w dużym stopniu od metody, jaką przeprowadzona była operacja, a także od jej zakresu.

Po zabiegu przezpochwowym lub laparoskopowym pobyt w szpitalu trwa najczęściej ok. 5 dni.

Ginekolog wypisuje przeważnie 30-dniowe zwolnienie lekarskie i zaleca wizyty kontrolne, których częstotliwość zależna jest od przyczyny operacji.

Bezpośrednio po histerektomii możliwe jest niewielkie krwawienie, które zwykle ustępuje po kilku do kilkunastu tygodni.

Do codziennych obowiązków pacjentki mogą wrócić po ok. 8 tygodniach.

Jakie są zalecenia po usunięciu macicy?

Jednym z istotnych zaleceń lekarskich jest pielęgnacja rany. Należy ją delikatnie przemywać i osuszać czystym ręcznikiem. W celu przyspieszenia gojenia, pacjentkom poleca się stosowanie preparatów z kwasem hialuronowym.

W większości przypadków konieczne jest przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych oraz profilaktycznie antybiotyków.

Po zabiegu, zwłaszcza jeśli był rozległy, wskazany jest odpoczynek, z zachowaniem umiarkowanej aktywności, np. spacerów. Dzięki temu minimalizowane jest ryzyko powikłań.

Po usunięciu macicy mam duży brzuch – figura i tycie

Czy po usunięciu  macicy się tyje? Jak zmieni się moja figura po usunięciu macicy? To bardzo częste pytania przed planowanym zabiegiem.

Otóż tycie po usunięciu macicy – jeśli w ogóle występuje – nie jest związane z samą operacją. Histerektomia nie wpływa na metabolizm, ale rekonwalescencja i ograniczenia w aktywności fizycznej mogą spowodować przyrost wagi.

Jak schudnąć po usunięciu macicy?

Aby zrzucić zbędne kilogramy po operacji i przebytej rekonwalescencji, warto ustalić jadłospis, którego kaloryczność będzie dostosowana do codziennej aktywności. Bardzo ważny jest także ruch po usunięciu macicy. Początkowo należy unikać nadmiernej aktywności, ale z czasem, stopniowo można ją zwiększać. Po zabiegu zaleca się krótkie spacery, a później bardziej zaawansowane zajęcia.

Usunięcie macicy a współżycie – czy można współżyć i osiągnąć orgazm?

Seks po usunięciu macicy jest możliwy zwykle po ok. 2 miesiącach od zabiegu. Temat histerektomii i współżycia najlepiej omówić podczas kontrolnego badania ginekologiczno, podczas którego lekarz oceni, czy rany się zagoiły i można myśleć już o życiu intymnym.

Zdarza się, że po operacji pacjentki czują się gorzej i spada ich libido. Obawiają się wtedy, że orgazm po usunięciu macicy będzie niemożliwy do osiągnięcia.

Wg dostępnych danych, kobiety z zachowaną szyjką macicy są bardziej zadowolone ze swoich odczuć podczas seksu, jednak po jej usunięciu również możliwe jest satysfakcjonujące współżycie. Panie po histerektomii radykalnej powinny wypróbować pozycje, w których będą na górze, co pozwoli im kontrolować głębokość penetracji.

Praca jajników po usunięciu macicy – czy można zajść w ciążę?

Czy po usunięciu macicy można zajść w ciążę, jeśli nie zostały usunięte przydatki? Nie – po histerektomii, nawet jeśli pozostały jajniki i jajowody, nie ma możliwości zajścia w ciążę.

Jeśli chodzi o pracę jajników, to nadal będą one wydzielały estrogeny, dzięki czemu u pacjentki nie rozpocznie się przedwczesne klimakterium.

Krwawienia i dni okresowe po usunięciu macicy

U pacjentek, które przed operacją miesiączkowały, krwawienia po usunięciu macicy ustępują, czyli nie ma już menstruacji.

Możliwe jest krwawienie wynikające z samego zabiegu, które utrzymuje się od kilku do kilkunastu tygodni.

Aktywność po usunięciu macicy – czy można jeździć na rowerze i uprawiać sport?

Kobiety często pytają np. czy można jeździć na rowerze po usunięciu macicy? Oczywiście, że tak, ale nie od razu. Po zagojeniu ran stopniowo można zwiększać swoją aktywność. Warto konsultować takie zamiary z lekarzem, który oceni, czy nie ma żadnych przeciwwskazań. Zwykle jazda na rowerze możliwa jest po ok. 2-3 miesiącach od operacji.

Dieta po usunięciu macicy

Po zabiegu wskazana jest dieta lekkostrawna, ale dostarczająca taką samą ilość składników odżywczych jak zwykła dieta. W czasie rekonwalescencji i gojenia należy unikać produktów ciężkostrawnych, wzdymających, z dużą ilością błonnika oraz ostrych przypraw.

Wykluczone jest smażenie potraw. Zamiast tego lepiej gotować w wodzie lub na parze.

Ogromną wagę przykładamy do tego, by informacje prezentowane na blogu były rzetelne i zgodne z aktualnym stanem wiedzy medycznej. Należy jednak pamiętać, że publikacje blogowe nie mogą zastąpić konsultacji lekarskiej ani stanowić podstawy do samodiagnozy. Niezbędne jest indywidualne podejście do każdego przypadku, które jest możliwe wyłącznie w bezpośrednim kontakcie pacjent - lekarz.