Bezdech senny wpływa negatywnie na jakość snu. Częste infekcje dróg oddechowych i problemy z oddychaniem również utrudniają codziennie funkcjonowanie. Przyczyną jest zwykle skrzywienie przegrody nosowej. Dzięki postępowi medycyny możemy pozbyć się tego problemu: z pomocą przychodzi septoplastyka.

Czym jest septoplastyka?

Septoplastyka to operacyjna korekta skrzywionej przegrody nosowej, wykonywana w znieczuleniu ogólnym. Jest ona korygowana w ten sposób, aby znalazła się w linii pośrodkowej ciała. Zabieg ma na celu poprawę oddychania i zwiększenie drożności dróg oddechowych. Pozwala również na zmniejszenie częstotliwości występowania infekcji: nos po operacji spełnia właściwie swoją funkcję oczyszczającą i nawilżającą, dzięki czemu zalegająca wydzielina nie spływa do gardła.

Septoplastykę wykonuje się poprzez nacięcie skóry w przedsionku jamy nosowej. Aby usunąć i ponownie umieścić odpowiednio wymodelowane fragmenty chrzęstne i kostne, odwarstwia się błonę śluzową, ochrzęstną i okostną. Następnie chrząstki mocuje się szwami stabilizującymi, a ranę przedsionka nosa zszywa się rozpuszczalnymi nićmi. Po zabiegu wkłada się do nosa specjalne płytki silastikowe, które poprawiają ustawienie przegrody.

Kiedy warto zdecydować się na zabieg septoplastyki?

Z krzywą przegrodą nosową zmaga się wiele osób, jednak nie każdy przypadek kwalifikuje się do przeprowadzenia operacji. Na podstawie przeprowadzonych badań i wywiadu, ostateczną decyzję podejmuje zawsze laryngolog.

Wskazaniami do wykonania zabiegu są między innymi:

  • częste infekcje górnych dróg oddechowych,
  • dyskomfort podczas oddychania,
  • zespół bezdechu sennego, chrapanie,
  • wady zgryzu,
  • przewlekłe bóle głowy i zatok,
  • upośledzone powonienie,
  • stany zapalne zatok i gardła,
  • krwawienie z nosa.

Jak przygotować się do septoplastyki?

Na minimum pięć dni przed zabiegiem należy odstawić niesteroidowe leki przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe oraz te preparaty, które zawierają kwas acetylosalicylowy, ponieważ powodują one rozrzedzenie krwi. Powinno się ograniczyć picie zielonej herbaty, a na 6 godzin przed planowanym zabiegiem nie spożywać pokarmów.

Osoby mające problemy z ciśnieniem tętniczym powinny kontrolować pomiary, bo w dniu operacji wyniki muszą być zbliżone do obowiązujących norm.

O czym należy pamiętać po zabiegu i kiedy pojawiają się efekty?

Po 7-10 dniach od septoplastyki usuwane są płytki silastikowe, a szwy ulegają rozpuszczeniu. Po zabiegu może pojawić się ból i niewielkie krwawienie, w tym wypadku pomocne będą ogólnodostępne leki przeciwbólowe. Ważne jest nawilżanie śluzówki nosa, dlatego powinno się używać tłustych maści i aerozoli. Kilka dni po zabiegu należy oczyścić nos ze skrzepów i wydzieliny. Zaleca się również unikanie wysiłku fizycznego, korzystania z sauny, solarium i gorących kąpieli na minimum 30 dni od operacji.

Na efekty operacji należy poczekać od 3 do 4 tygodni. Są one trwałe, jednak w przypadku nieprzestrzegania profilaktyki pooperacyjnej, przegroda nosowa może ulec ponownej deformacji. Dlatego tak ważne jest stosowanie się do zaleceń lekarza.

Ogromną wagę przykładamy do tego, by informacje prezentowane na blogu były rzetelne i zgodne z aktualnym stanem wiedzy medycznej. Należy jednak pamiętać, że publikacje blogowe nie mogą zastąpić konsultacji lekarskiej ani stanowić podstawy do samodiagnozy. Niezbędne jest indywidualne podejście do każdego przypadku, które jest możliwe wyłącznie w bezpośrednim kontakcie pacjent - lekarz.