Istnieją bardzo różne powody nawracających problemów z gardłem lub nosem. Głównej przyczyny nie sposób ustalić, jednak upatruje się jej zarówno w czynnikach zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Te pierwsze to m.in. nadużywanie alkoholu, dym tytoniowy, pyły i lotne związki drażniące. Z kolei do drugich należą przede wszystkim alergie, skrzywienie przegrody nosowej oraz deformacja masywu kostnego nosa, powodująca ograniczenie jego drożności. Po czy zatem poznać, że warto udać się do laryngologa?

Kaszel, duszności, suchość

Częste infekcje gardła mogą być konsekwencją obniżonej odporności, która pojawia się między innymi w chorobie Hashimoto, ale bywają też wynikiem stresu, niewłaściwego odżywiania, a nawet braku odpowiedniej ilości snu.

Zapalenie powinno minąć maksymalnie do 5-7 dni. Jeśli ból nie ustępuje nawet przez kilka tygodni, może to oznaczać m.in. przewlekłe zapalenie gardła. Jeśli dodatkowo towarzyszą mu uczucie suchości, pochrząkiwanie, suchy kaszel, a także trudności w przełykaniu śliny, to warto zgłosić się do lekarza. Przypadłość ta bywa również skutkiem innych chorób, tj. nowotworów, dlatego nigdy nie wolno jej bagatelizować.

Chrapanie

Samo w sobie nie jest chorobą, ale stanowi niezbity dowód na znacznie utrudniony przepływ powietrza przez gardło. Niebezpieczeństwo najczęściej pojawia się wówczas, gdy staje się ono patologiczne i towarzyszy mu obturacyjny bezdech podczas snu, czyli tzw. bezdech.

Zdarza się to najczęściej u osób ze skrzywioną przegrodą nosową lub wydłużonym podniebieniem miękkim, a także u cierpiących na powiększone migdałki, przerośnięty języczek lub inne nieprawidłowości w budowie dróg oddechowych. Problem ten dotyka najczęściej ludzi otyłych, chorujących na nadciśnienie tętnicze.

Katar

Najbardziej powszechnym symptomem przewlekłego nieżytu jest wodnista wydzielina, a także obrzęk błon śluzowych, męczące uczucie zatkanego nosa oraz nieustanne napady kichania. Niekiedy dochodzą do tego trudności w oddychaniu, a czasem utrata powonienia.

Przewlekły katar bywa najczęściej konsekwencją chorób zatok lub alergii. Niekiedy jednak sygnalizuje znacznie bardziej poważne schorzenia, a nawet nowotwór. Dlatego warto udać się z nim do laryngologa.

Krwawienie z nosa

Często je bagatelizujemy – w końcu nierzadko powodem jest przemęczenie czy zwykły uraz. Jednakże nagminne krwotoki to bezapelacyjnie powód do odwiedzenia lekarza, bowiem ich powodem może być skrzywiona przegroda nosowa. Narażenie takiej odchylonej tkanki na wysuszające działanie powietrza powoduje właśnie takie uciążliwe krwawienia. Jeśli wpływa to na komfort naszego życia, warto rozważyć septoplastykę, czyli chirurgiczne wyprostowanie nosa.

Ogromną wagę przykładamy do tego, by informacje prezentowane na blogu były rzetelne i zgodne z aktualnym stanem wiedzy medycznej. Należy jednak pamiętać, że publikacje blogowe nie mogą zastąpić konsultacji lekarskiej ani stanowić podstawy do samodiagnozy. Niezbędne jest indywidualne podejście do każdego przypadku, które jest możliwe wyłącznie w bezpośrednim kontakcie pacjent - lekarz.