U większości osób katar nie wzbudza większego niepokoju. Jeśli jednak cały czas kapie Ci z nosa, masz problem z nadmiarem śluzu spływającego po tylnej stronie gardła lub przez nozdrza, na pewno Cię to martwi, drażni lub frustruje. Przewlekły katar utrzymuje się przynajmniej 3 miesiące lub powtarza się w formie napadów. Nie bagatelizuj objawów i zgłoś się do lekarza!

Co to jest katar chroniczny?

Osoby cierpiące na chroniczny katar nazywają go ciągłym lub wiecznym katarem. Możemy o nim mówić, gdy utrzymuje się od ponad 12 tygodni, a towarzyszy mu kichanie, uczucie zatkanego nosa oraz ból głowy, zatok i nosa. Choć często skarżą się na niego osoby starsze, to może pojawić się w każdym wieku. Katar przewlekły niejednokrotnie dokucza pacjentom z cukrzycą, chorobą układu krążenia, schorzeniem wątroby lub nerek.

Pamiętaj, że nieleczony długotrwały katar prowadzi często do poważnych powikłań, dlatego nie zwlekaj i wybierz się do lekarza. Jeśli dokucza Ci zapalenie spojówek, łzawienie, ciągłe uczucie zmęczenia i suchość nosa lub masz problemy ze snem, to koniecznie wspomnij o tych objawach podczas wizyty, aby ułatwić specjaliście postawienie diagnozy i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Ciągły katar – przyczyny

Ciągle zatkany nos i katar zazwyczaj związane są z alergią, ale czasem mogą być spowodowane infekcją grzybiczą lub bakteryjną. Jeśli wspomniane dolegliwości mają podłoże alergiczne, zazwyczaj towarzyszy im drapanie w gardle, swędzenie i łzawienie oczu. Warto wówczas wybrać się do alergologa, który zleci odpowiednie badania, a następnie stwierdzi charakter i przyczyny alergii.  Do najczęstszych alergenów zaliczamy pyłki (traw, drzew, chwastów), sierść zwierząt, roztocza kurzu domowego i zarodniki pleśni.

Zmiany hormonalne, uraz nosa, refluks żołądkowo-przełykowy i niektóre leki mogą prowadzić do niealergicznego nieżytu nosa. Do czynników ryzyka zaliczamy też zimne powietrze i zanieczyszczenie powietrza. Niekiedy przyczyna ciągłego kataru tkwi w wadach anatomicznych, takich jak krzywa przegroda nosowa. Wspomnianą dolegliwość mogą też wywołać hormony, niedobór witaminy A i niektóre leki.

Rodzaje chronicznego kataru

Niemal 30 proc. pacjentów zmaga się z naczynioworuchowym przewlekłym katarem, spowodowanym nadwrażliwością błony śluzowej nosa. Należy podkreślić, że wspomniany nieżyt nosa nie ma podłoża alergicznego, a objawia się zwykle obrzękiem błony śluzowej, wodnistą wydzieliną, niedrożnością nosa i napadami kichania. Niektórzy pacjenci cierpią nawet na kilkugodzinne ataki kichania, które często zaczynają się rano i wieczorem. Choć nie wiadomo, co dokładnie wywołuje chorobę, najprawdopodobniej przyczyna tkwi w procesie zapalnym lub zaburzeniach regulacji nerwowo-naczyniowej.

Naczynioworuchowy nieżyt nosa pojawia się, gdy organizm ma problem z adaptacją do zmieniających się warunków środowiskowych, w związku z tym najbardziej dokucza w okresie jesienno-zimowym, szczególnie rano. Objawy nasilają się pod wpływem niskich temperatur, dymu tytoniowego, stresu, zanieczyszczeń powietrza i drażniących zapachów.

Z kolei przewlekły katar zatokowy zazwyczaj przyjmuje postać zielonożółtej, gęstej wydzieliny, której towarzyszy uczucie ucisku w policzkach i wokół oczu. Wielu pacjentów skarży się też na ból głowy, nasilający się przy pochylaniu. Jeśli nieżyt nosa utrzymuje się od ponad 10 dni, najprawdopodobniej doszło do infekcji bakteryjnej, która wymaga wdrożenia antybiotykoterapii.

Przewlekły katar a nowotwór

Czy przewlekły katar może świadczyć o chorobie nowotworowej? Niestety tak, bo do najczęstszych objawów nowotworu złośliwego nosa i zatok przynosowych zaliczamy właśnie przewlekły katar, zaburzenia widzenia, ból zatok i okolic nad lub pod oczami oraz uporczywą niedrożność nosa, która zazwyczaj dotyczy tylko jednej strony. Wspomnianym dolegliwościom niejednokrotnie towarzyszy krwotok z nosa, rozchwianie zębów, szczękościsk, wybałuszona gałka oczna, a także ból głowy, drętwienie lub obrzęk twarzy.

Wielu pacjentów skarży się również na utratę węchu, łzawienie oczu, ból lub ucisk ucha, ubytek słuchu i obrzęk węzłów chłonnych. Na raka nosa może też wskazywać guzek lub narośl w nosie, na podniebieniu lub twarzy. Skontaktuj się z lekarzem, jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy, postaraj się jednak nie wpadać w panikę, ponieważ ryzyko wystąpienia nowotworu jest niewielkie. Najprawdopodobniej zleci podstawowe badania, a jeżeli wykażą coś niepokojącego, skieruje Cię do specjalisty.

Co na przewlekły katar? Proces leczenia

Przewlekły katar nie ustępuje samoistnie, a objawy wynikają ze stanu zapalnego błony śluzowej nosa lub ciągłego podrażnienia. Aby leczyć chroniczny nieżyt nosa, lekarz może przepisać donosowe kortykosteroidy lub leki przeciwhistaminowe w postaci kropelek, tabletek, syropów lub aerozoli. Wspomniane preparaty należy zażywać do pięciu dni, nawet jeśli objawy nie ustąpią. W przeciwnym razie ich aplikacja może prowadzić do suchości nosa, lekkiego krwawienia lub podrażnienia błony śluzowej. Jeśli zauważysz u siebie takie objawy, koniecznie zgłoś to lekarzowi! Najprawdopodobniej zaleci Ci spray do nosa, który zawiera witaminę E i oczyszczoną oliwę z oliwek. Proponowany aerozol nie tylko nawilża błonę śluzową, lecz także przyspiesza jej regenerację i łagodzi wszelkie podrażnienia.

Jeśli katar chroniczny spowodowany jest polipami, krzywą przegrodą nosową lub nowotworem, specjalista prawdopodobnie skieruje Cię na zabieg. W razie potrzeby połączy leczenie chirurgiczne z farmakologicznym.

Ogromną wagę przykładamy do tego, by informacje prezentowane na blogu były rzetelne i zgodne z aktualnym stanem wiedzy medycznej. Należy jednak pamiętać, że publikacje blogowe nie mogą zastąpić konsultacji lekarskiej ani stanowić podstawy do samodiagnozy. Niezbędne jest indywidualne podejście do każdego przypadku, które jest możliwe wyłącznie w bezpośrednim kontakcie pacjent - lekarz.