Cukrzyca uznawana jest za plagę XXI wieku. Zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych, czyli szerzących się na całym świecie, spowodowanych prowadzonym stylem życia oraz stosowaną dietą. Szacuje się, że choruje na nią około 425 milionów osób na całym świecie. Dotyka w podobnym stopniu zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Jednak poważne powikłania dotyczą głównie urologii. Są to zakażenia i infekcje, które grożą rozwojem stulejki nabytej, a nawet nowotworu.

Zapalenie męskich narządów płciowych

To schorzenie występujące u nieobrzezanych mężczyzn. Charakteryzuje się naciekiem występującym w obrębie żołędzi i pokrywającego ją fałdu skórnego, czyli napletka. Pojawia się również wydzielina, obrzęk, ból oraz zaczerwienienie prącia. Ponadto, może dojść do problemu z oddawaniem moczu.

Za główne przyczyny rozwoju zapalenia uważa się:

  • brak odpowiedniej higieny,
  • zakażenia bakteryjne (zazwyczaj wywołane gronkowcami),
  • zakażenia grzybicze (zazwyczaj wywołane grzybami z grupy Candida).

Bardzo ważny jest fakt, iż czynnikiem ryzyka pojawienia się infekcji napletka i żołędzi jest cukrzyca. Wynika to z tego, iż w czasie choroby podwyższony poziom cukru we krwi wpływa na częstsze pojawianie się zakażeń.

Konsekwencje zakażeń

Cukrzyk-mężczyzna powinien zwrócić szczególną uwagę na higienę swoich narządów płciowych, aby nie dochodziło do rozwoju drobnoustrojów znajdujących się w mastce (jest to złuszczony nabłonek napletka i żołędzi, pot, łój oraz pozostałości nasienia i moczu w postaci białej wydzieliny) oraz powinien zachować odpowiedni styl życia. Natomiast higiena powinna skupić się na:

  • codziennym, dokładnym myciu prącia (podczas kąpieli powinno się odciągać napletek w celu usunięcia mastki, przede wszystkim z rowka żołędziowego),
  • dokładnym wysuszeniu prącia,
  • stosowaniu przewiewnej bielizny.

Dzięki tym zabiegom znacząco obniża się szansę rozwoju stulejki. Jest to choroba, która prowadzi do utrudnionej funkcjonalności, a nawet całkowitego braku możliwości odwiedzenia napletka.

Skutki zaniedbania leczenia

Nawracające infekcje stymulują powstawanie stulejki. Pojawia się obrzęk i bolesność, a jeśli przez nieuwagę napletek w tym stanie zostanie gwałtownie odwiedziony, doprowadzi to do pęknięć skóry. Każdy taki mikrouraz to dodatkowe obciążenie dla organizmu. Musimy pamiętać, że ciągłe podrażnienia penisa to krok w kierunku stulejki.

W najgorszym wypadku napletek całkowicie się zrośnie, a wtedy jedynym rozwiązaniem będzie operacja. Jednakże zwlekanie z leczeniem aż do tego momentu podnosi szanse zachorowania na inne poważne schorzenia, takie jak nowotwór prącia. Jeśli jesteś cukrzykiem, zadbaj o prawidłową higienę oraz monitoruj stan narządów płciowych, aby w porę wyłapać niepokojące objawy.

Ogromną wagę przykładamy do tego, by informacje prezentowane na blogu były rzetelne i zgodne z aktualnym stanem wiedzy medycznej. Należy jednak pamiętać, że publikacje blogowe nie mogą zastąpić konsultacji lekarskiej ani stanowić podstawy do samodiagnozy. Niezbędne jest indywidualne podejście do każdego przypadku, które jest możliwe wyłącznie w bezpośrednim kontakcie pacjent - lekarz.