Prostata, inaczej gruczoł krokowy lub stercz, to narząd męski o kształcie i wielkości zbliżonej do orzecha włoskiego. Otacza on cewkę moczową i umiejscowiony jest pod pęcherzem. Jego zadaniem jest produkcja płynu, który wchodzi w skład spermy. Po 45 roku życia następuje rozrost stercza, przez co u wielu mężczyzn pojawiają się pierwsze problemy fizjologiczne. Jak rozpoznać problem?
Łagodny przypadek rozrostu prostaty
Rozrost prostaty występuje u większości mężczyzn między 45. a 50. rokiem życia. Wtedy pojawiają się pierwsze objawy, którymi są problemy z oddawaniem moczu i uczucie niepełnego wypróżnienia pęcherza. Dokładne przyczyny rozrostu stercza nie są do końca ustalone. Pewne jest jednak, że kluczowym czynnikiem takiego stanu jest testosteron. Około 50% mężczyzn w wieku 75 lat cierpi na dokuczliwe objawy, który często prowadzi do zatrzymania moczu w organizmie, co stanowi zagrożenie nawet dla życia. Najczęściej występuje powiększenie pęcherza i ból, który z czasem ustępuje. Natomiast w przypadku częściowego zatrzymania moczu, również w nerkach, dochodzi do nefropatii zaporowej i zakażenia układu moczowego w wyniku nadmiaru bakterii.
Jakie rozpoznać objawy rozrostu prostaty?
Powiększona prostata powoduje utrudniony przepływ moczu przez cewkę moczową wskutek jej zwężenia. Do najczęściej występujących objawów należą:
- długie oddawanie moczu spowodowane słabym strumieniem
- pod koniec wypróżniania pęcherza strumień zanika i mocz oddawany jest w postaci kropel
- przewlekłe uczucie niepełnego wypróżnienia pęcherza i parcie
- problemy z utrzymaniem moczu
W początkowej fazie rozrostu prostaty objawy nie są zbyt mocno odczuwalne natomiast nieleczone schorzenie z czasem może doprowadzić do zatrucia organizmu. Taki stan stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia, dlatego jeżeli zaczniemy odczuwać pierwsze symptomy rozrostu stercza, to powinniśmy jak najwcześniej rozpocząć leczenie.
Diagnoza przerostu prostaty
Pierwszym etapem jest wywiad z pacjentem, na podstawie którego lekarz wysuwa podejrzenie. Wielkość gruczołu ocenia za pomocą palca wprowadzonego do odbytnicy. Badania laboratoryjne polegają na ogólnej analizie moczu oraz sprawdzeniu stężenia antygenu sterczowego w krwi, tzw. PSA. Kolejnym badaniem jest USG wykonywane przy pełnym pęcherzu. W razie potrzeby urolog może zlecić dodatkowe badania w celu oceny stanu gruczołu krokowego, t.j.: badanie urodynamiczne lub cystoskopia.
Rozrost prostaty to przypadłość, której nie wolno lekceważyć. W razie wystąpienia pierwszych objawów powinniśmy jak najszybciej udać się do urologa, aby postawił diagnozę i rozpoczął odpowiednie leczenie. Natomiast w przypadku całkowitego zatrzymania moczu, musimy jak najszybciej udać się na SOR, aby nie dopuścić do zatrucia organizmu.