Kamica nerkowa jest schorzeniem najczęściej dotykającym osoby w wieku 30-50 lat. Z powodu wytrącających się z moczu składników organicznych i mineralnych, dochodzi do formowania się różnej wielkości złogów. Zalegające kamienie prowadzą do dolegliwości bólowych, rozwoju stanu zapalnego, a nawet uszkodzenia nerek.

Przyczyny kamicy nerkowej

Nieodpowiednia dieta i nieprawidłowy styl życia mogą przyczyniać się do zaburzeń pracy układu moczowego. Efektem tego jest zlepianie się kryształków mineralnych, skutkujące powstawaniem złogów. Ich mniejsze fragmenty mogą być wydalone wraz z moczem, ale większe odkładają się w nerkach, powodując stopniowe nawarstwianie się kamieni. W efekcie dochodzi do rozwoju stanu zapalnego, zastoju moczu i uszkodzenia nerek.

Objawy kamicy nerkowej

Podstawowym objawem kamicy nerkowej jest silny, pojawiający się nagle ból, zlokalizowany w okolicy lędźwi, promieniujący w kierunku pęcherza i ud. Chory może odczuwać także problemy z oddawaniem moczu.

W trakcie ataku kamicy mogą wystąpić takie objawy, jak: gorączka, wzdęcia, nudności i wymioty. Czasem następuje także spadek ciśnienia tętniczego, a w przypadku wyjątkowo mocnego bólu – nawet utrata przytomności.

Leczenie kamicy nerkowej

Dolegliwości kamicy nerkowej wymagają konsultacji w gabinecie lekarskim. Czasem wyjątkowo nasilone objawy mogą nieść ze sobą konieczność wezwania pogotowia lub wizyty na szpitalnym oddziale ratunkowym. Do czasu uzyskania pomocy lekarskiej można sięgnąć po leki przeciwbólowe albo rozkurczowe, które nieco złagodzą dolegliwości. Ulgę przyniesie także ciepły okład bolesnej okolicy.

Jeżeli w trakcie diagnostyki stwierdzone zostaną złogi o dużym rozmiarze, niezbędne będzie ich rozbicie w trakcie zabiegu litotrypsji, bazującego na działaniu fal wstrząsowych pochodzenia pozaustrojowego. Niekiedy nieuniknione może okazać się usunięcie kamieni drogą operacyjną.

Mniejsze złogi są podatne na leczenie odpowiednią dietą, bogatą w dużą ilość płynów i środków moczopędnych, oraz rozszerzających drogi moczowe. Ułatwia to samoistne pozbycie się kamieni z organizmu.

Powikłania nieleczonej kamicy nerkowej

Nieleczona kamica nerkowa może prowadzić do wystąpienia nawracającej, bardzo bolesnej kolki. W późniejszym okresie można zaobserwować również dolegliwości ze strony układu moczowego, takie jak ból, potrzeba częstego oddawania moczu czy obecność w nim krwi. Nierzadko dochodzi też do zakażenia dróg moczowych, wodonercza oraz roponercza, w skrajnych przypadkach wymagającego nawet usunięcia nerki.

Leczenie podjęte odpowiednio wcześnie zapobiega nawarstwieniu się złogów, pomagając ograniczyć konieczność operacyjnego usuwania kamieni nerkowych.

Ogromną wagę przykładamy do tego, by informacje prezentowane na blogu były rzetelne i zgodne z aktualnym stanem wiedzy medycznej. Należy jednak pamiętać, że publikacje blogowe nie mogą zastąpić konsultacji lekarskiej ani stanowić podstawy do samodiagnozy. Niezbędne jest indywidualne podejście do każdego przypadku, które jest możliwe wyłącznie w bezpośrednim kontakcie pacjent - lekarz.