Czy odczuwasz czasem zbyt szybkie, mocne lub nieregularne bicie serca? Masz wrażenie, że zaraz serce wyskoczy Ci z piersi? Takie odczucia mogą pojawić się nie tylko w klatce piersiowej, lecz także w gardle lub szyi. Wspomniane objawy wskazują na kołatanie serca i nie należy ich lekceważyć. Sprawdź, o jakich chorobach mogą świadczyć palpitacje i kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Co to jest kołatanie serca?

Kołatanie serca to subiektywne, nieprzyjemne odczucie nierównego bicia serca. Niejednokrotnie towarzyszą mu problemy z koncentracją, osłabienie, a także ból i zawroty głowy. Zaburzone bicie serca możesz odczuwać nie tylko w klatce piersiowej, lecz także w gardle lub szyi.

Do typowych wyzwalaczy palpitacji serca zaliczamy:

  • forsowny trening,
  • niewyspanie się,
  • napoje kofeinowe (kawa, herbata, energetyki),
  • alkohol,
  • palenie papierosów,
  • tłuste lub pikantne potrawy.

W takich sytuacjach kołatanie serca powinno ustąpić samoistnie. Jeśli chcesz zmniejszyć ryzyko nawrotów, to należy wprowadzić zdrowe nawyki.

Przyczyny kołatania serca

Palpitacje serca często spowodowane są gwałtownymi emocjami lub problemami psychicznymi. Jeśli jesteś zdenerwowany, zestresowany, niespokojny lub cierpisz na ataki paniki, możesz czuć, że serce zaraz wyskoczy Ci z piersi. Z pomocą przychodzą ćwiczenia oddechowe i techniki radzenia sobie z napadami paniki.

Kołatanie serca może świadczyć o niskim poziomu cukru we krwi, niedokrwistości (anemii), niedociśnieniu, infekcji, cukrzycy lub odwodnieniu. Niejednokrotnie wywołuje go niski poziom potasu lub magnezu, wysoka gorączka, utrata krwi, niedotlenienie albo zatrucie pokarmowe.

Nie każde kołatanie serca wymaga leczenia, na ostateczną decyzję wpływają objawy i przyczyny dolegliwości, a także częstotliwość epizodów. Specjalista może przepisać leki przeciwarytmiczne, takie jak beta-blokery, które spowalniają tętno i obniżają ciśnienie krwi. W niektórych przypadkach lekarz może zaordynować niedihydropirydynowe środki blokujące kanał wapniowy.

Kołatanie serca – do jakiego lekarza się zgłosić?

Kołatanie serca i zawroty głowy u kobiet mogą być wynikiem zmian hormonalnych, które zachodzą w czasie miesiączki, ciąży lub menopauzy. W takich przypadkach palpitacja jest zwykle tymczasowa. Warto jednak powiedzieć o niej lekarzowi pierwszego kontaktu, by znalazł przyczynę problemu.

Palpitacje mogą być związane z zaburzonym rytmem serca (arytmią), a dokładnie migotaniem przedsionków, częstoskurczem nadkomorowym lub komorowym. Jeśli kołatanie serca w spoczynku trwa dłużej niż kilka sekund i/lub wywołują inne objawy, takie jak zawroty głowy, omdlenia, duszność lub ból w klatce piersiowej, koniecznie wybierz się do kardiologa.

Endokrynolog a kołatanie serca

Jeśli przyjmujesz leki na tarczycę i odczuwasz kołatanie serca, koniecznie skontaktuj się z endokrynologiem. W takiej sytuacji może zmodyfikować dawkę lub zmienić lekarstwo na inne.

Tarczyca i serce są ze sobą ściśle powiązane, co oznacza, że jeden narząd wpływa na drugi i odwrotnie. Jeśli lekarz zdiagnozował u Ciebie chorobę tarczycy, powinieneś również zostać przebadany pod kątem problemów z sercem. I odwrotnie, jeżeli masz migotanie przedsionków, bradykardię (niskie tętno) lub niewydolność serca, kardiolog najprawdopodobniej skieruje Cię do endokrynologa.

Badacze twierdzą, że istnieje związek między kołataniem serca a zaburzeniami pracy tarczycy. Sugerują również, że właściwe leczenie osób z niedoczynnością tarczycy zmniejsza ryzyko powikłań kardiologicznych. Jeśli organizm produkuje zbyt dużo hormonu tarczycy, wielu pacjentów zgłasza wtedy palpitacje serca, wyższe ciśnienie krwi, ból w klatce piersiowej, a także szybszy puls, nawet podczas odpoczynku.

Jeśli odczuwasz palpitacje, zapisz, jak często się pojawiają i ile trwają. Pamiętaj, by mierzyć tętno w momencie kołatania serca, a jeśli towarzyszą mu jakieś inne objawy, koniecznie powiedz o tym lekarzowi.

Czy kołatanie serca jest groźne?

Większość z nas doświadczy w pewnym momencie kołatania serca i choć może ono przerażać, to nie zawsze jest niebezpieczne. Warto jednak skonsultować się z lekarzem, który zdiagnozuje przyczynę problemu.

Kołatanie serca w nocy może być niepokojące, zwłaszcza gdy doświadczasz tego pierwszy raz. Jeśli śpisz na boku, możesz być bardziej podatny na palpitacje, ponieważ ciało się zgina, następuje wtedy wzrost ciśnienia wewnętrznego. Palpitacja niezwiązana z sercem niejednokrotnie występuje podczas pochylania się. W jamie brzusznej wzrasta ciśnienie, które przenosi się do przełyku, znajdującego się za lewym przedsionkiem serca. Należy przypomnieć, że w nocy możesz być bardziej wyczulony na kołatanie serca ze względu na niższy poziom hałasu i mniejszą ilość rozpraszaczy. Palpitacje podczas leżenia na lewym boku mogą wynikać z aktywacji nerwu błędnego, który sięga od mózgu do brzucha. Stymulowany nerw wysyła nieprawidłowe sygnały elektryczne do serca, powodując charakterystyczne objawy. Jeżeli reakcja organizmu Cię niepokoi, zmień pozycję lub unikaj leżenia na lewym boku. Jeśli jednak problem się powtarza, skontaktuj się z lekarzem, by wykluczył zaburzenia snu i problemy metaboliczne.

Palpitacje serca – rozpoznanie

Jednym z podstawowych badań w diagnostyce kołatania serca jest elektrokardiogram, czyli EKG. W tym nieinwazyjnym teście technik umieszcza elektrody z samoprzylepnymi podkładkami na klatkę piersiową, nogi i ramiona pacjenta. Podczas badania należy leżeć prosto, podczas gdy maszyna tworzy na papierze milimetrowym obraz impulsów elektrycznych, przemieszczających się przez serce. EKG pozwala ocenić strukturę serca i wykryć źródło palpitacji. Elektrokardiogram można wykorzystać zarówno podczas odpoczynku, jak i w czasie próby wysiłkowej.

Z pomocą przychodzi też echokardiogram, który tworzy ruchomy obraz serca za pomocą fal dźwiękowych. Może sygnalizować problemy ze strukturą serca i przepływem krwi. Aby zdiagnozować przyczynę palpitacji, lekarz może również zlecić badanie za pomocą holtera EKG. To przenośne urządzenie zasilane bateryjnie, które mierzy i rejestruje przez 24-48 godzin (czasami dłużej) aktywność serca. Wspomniane badanie zazwyczaj zleca się u osób, które zgłaszają zawroty głowy, omdlenia, kołatanie serca i ciągłe zmęczenia, a EKG nie wskazało wyraźnej przyczyny problemów.

Ogromną wagę przykładamy do tego, by informacje prezentowane na blogu były rzetelne i zgodne z aktualnym stanem wiedzy medycznej. Należy jednak pamiętać, że publikacje blogowe nie mogą zastąpić konsultacji lekarskiej ani stanowić podstawy do samodiagnozy. Niezbędne jest indywidualne podejście do każdego przypadku, które jest możliwe wyłącznie w bezpośrednim kontakcie pacjent - lekarz.