Ból w dole pleców to częsta dolegliwość przyszłych mam. Na ogół związany jest ze zmianą środka ciężkości, który przesuwa się z powodu rosnącego brzucha, powodując ucisk na kręgosłup. Może się jednak zdarzyć, że silny ból w odcinku lędźwiowym jest objawem kolki nerkowej. Mimo, że nie jest to częste zjawisko, wszelkie niepokojące objawy należy konsultować z lekarzem. Jakie dokładnie symptomy daje kolka nerkowa w ciąży, dlaczego się pojawia i jak ją leczyć? Wyjaśniamy w artykule.

Czym jest kolka nerkowa?

Kolka nerkowa to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, której towarzyszy ostry ból – opisywany nieraz przez pacjentki jako silniejszy niż ten występujący przy porodzie.

Najczęściej pojawia się w drugim lub trzecim trymestrze ciąży i dotyczy 1 na 3000 kobiet.

Mimo, że kolka w ciąży nie zagraża bezpośrednio życiu i zdrowiu matki oraz płodu, niebezpieczne mogą być nawracające ataki i wynikające z nich powikłania. Z tego właśnie powodu, nie wolno jej lekceważyć, a wszelkie niepokojące objawy, należy zgłosić lekarzowi.

Kolka nerkowa w ciąży – dlaczego może wystąpić?

Kolka nerkowa w ciąży może pojawić się z kilku różnych przyczyn. Zaliczamy do nich kamicę nerkową, infekcje układu moczowego, zmiany hormonalne i ucisk macicy na pęcherz, nerki lub moczowody.

Kamica moczowa a kolka w ciąży

Kolka nerkowa czasem występuje jako następstwo rozwijającej się już wcześniej kamicy moczowej. Jest to schorzenie, polegające na powstawaniu złogów w drogach moczowych, które następnie tworzą kamienie, umiejscowione najczęściej w nerkach lub pęcherzu moczowym. Złogi te składają się ze związków chemicznych wytrąconych z moczu, czemu sprzyja m.in. jego nieprawidłowy odczyn, odwodnienie lub przyjmowanie niektórych leków.

Atak kolki nerkowej, spowodowany powstałymi wcześniej kamieniami, wynika z ich przemieszczania się w układzie moczowym, a następnie z zastoju moczu w nerce i nagłego wzrostu ciśnienia w górnych drogach moczowych ciężarnej.

Dolegliwości wynikających z kamicy nie wolno lekceważyć, ponieważ wiążą się z nimi niebezpiecznie powikłania, np. odmiedniczkowe zapalenie nerek, mogące prowadzić do przedwczesnego porodu.

Kolka nerkowa w ciąży a ucisk macicy

Nie zawsze jednak przyczyną kolki są schorzenia w układzie moczowym. Do ataku może dojść w wyniku ucisku na nerki, pęcherz lub moczowody, który wywołuje powiększająca się macica. Stan taki utrudnia przepływ i wydalanie moczu, mogąc prowadzić do dolegliwości bólowych.

Kolka w ciąży a infekcje układu moczowego

Nawracające infekcje w drogach moczowych również mogą wywoływać ostry ból, wynikający ze skurczu mięśni i utrudnionego przepływu moczu. Niestety często nasilają też objawy kamicy i mogą ją uaktywnić.

Zmiany hormonalne a kolka nerkowa u ciężarnych

Zmiany w poziomie hormonów w przebiegu ciąży wpływają na skurcze mięśniówki, co może dawać objawy kolki nerkowej.

Objawy kolki nerkowej w ciąży

Symptomy kolki nerkowej są bardzo charakterystyczne, głównie poprzez nasilenie dolegliwości. Jednak kobiety ciężarne, ze względu na towarzyszące im inne objawy, czasami mają wątpliwości co do odczuwanego bólu i jego pochodzenia.

Gdzie boli podczas kolki nerkowej w ciąży? Głównym objawem kolki nerkowej w ciąży jest ostry ból zlokalizowany w dolnej części pleców – najczęściej po jednej stronie ciała. Niekiedy promieniuje on do krocza oraz pachwin. Dolegliwości bólowe opisywane są jako bardzo silne, tępe i uniemożliwiające normalne funkcjonowanie.

Inne objawy kolki w ciąży to:

  • mdłości i/lub wymioty,
  • stan podgorączkowy lub gorączka,
  • krew w moczu i zmiana jego konsystencji,
  • bolesne parcie na pęcherz,
  • osłabienie,
  • wyraźne pogorszenie samopoczucia.

Czy kolka nerkowa w ciąży jest groźna i wymaga wizyty w szpitalu?

W większości przypadków kolka nerkowa nie stanowi zagrożenia dla życia matki i płodu, a stosowane leczenie może być prowadzone w warunkach domowych. Jeśli jednak zauważysz niepokojące objawy, to jak najszybciej umów się na konsultację do lekarza ginekologa.

Kolka nerkowa w ciąży – kiedy do szpitala?

W niektórych sytuacjach, np. kiedy występuje zaawansowana kamica nerkowa w ciąży, na którą nie działa farmakoterapia i stosowanie się do zaleceń lekarskich, konieczna może okazać się hospitalizacja.

Co robić, gdy w ciąży występuje kolka nerkowa? Łagodzenie objawów i leczenie

Co robić, gdy w ciąży wystąpi kolka nerkowa? Pierwszym krokiem, jaki należy podjąć przy wystąpieniu wymienionych wyżej objawów, jest zgłoszenie się do ginekologa prowadzącego ciążę, który w razie potrzeby skieruje pacjentkę do urologa.

Specjalistyczna diagnostyka obrazowa i laboratoryjna pozwoli określić przyczynę dolegliwości, tak aby zastosować skuteczne leczenie.

Leczenie kolki nerkowej w ciąży

Metody terapeutyczne lekarz dostosowuje zawsze do stopnia nasilenia dolegliwości oraz zaawansowania ciąży. U większości pacjentek stosuje się leczenie zachowawcze i objawowe. Najczęściej wystarczające okazują się leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i rozkurczowe, bezpieczne dla kobiet w ciąży. Niekiedy stosuje się też leki rozpuszczające złogi.

Ponadto w celu łagodzenia objawów zaleca się:

  • wypijanie odpowiednich ilości wody,
  • spacery,
  • rozgrzewające okłady w dolnym odcinku pleców.

Zapobiega to zastojom płynów i ułatwia samoistne wydalenie drobnych kamieni z moczem.

Jeśli powyższe sposoby okażą się nieskuteczne, a pacjentka skarży się na nawracające kolki nerkowe, infekcje układu moczowego i ból oporny na farmakoterapię, konieczna może okazać się hospitalizacja i założenie cewnika moczowodowego.

W sytuacji, gdy stan ciężarnej jest poważny, niezbędne może okazać się przeprowadzenie przezskórnej nefrostomii. Zabieg wykonywany jest pod kontrolą USG po podaniu znieczulenia. Polega na wprowadzeniu rurki przez okolicę lędźwiową i odprowadzeniu moczu bezpośrednio z nerki.

Kobiety cierpiące z powodu kolek nerkowych wywołanych kamicą, w ramach profilaktyki powinny stosować odpowiednią dietę i dbać właściwą podaż płynów. Planując ciążę, warto zrezygnować z żywności wysoko przetworzonej, ostrych przypraw, soli, a także produktów bogatych w szczawiany, takich jak szpinak, rabarbar, szczaw, buraki, mocna herbata i kawa. Warto ograniczyć też mleko i jego przetwory oraz zrezygnować z suplementów z wapniem. Wymienione produkty mogą bowiem nasilać objawy kamicy.

Ogromną wagę przykładamy do tego, by informacje prezentowane na blogu były rzetelne i zgodne z aktualnym stanem wiedzy medycznej. Należy jednak pamiętać, że publikacje blogowe nie mogą zastąpić konsultacji lekarskiej ani stanowić podstawy do samodiagnozy. Niezbędne jest indywidualne podejście do każdego przypadku, które jest możliwe wyłącznie w bezpośrednim kontakcie pacjent - lekarz.