Badania USG u noworodków

Badania USG u noworodków – jakie i po co się je wykonuje?

Jednymi z najważniejszych badań diagnostycznych u noworodków i niemowląt są badania ultrasonograficzne, zwłaszcza USG bioderek, przezciemiączkowe badanie mózgu oraz USG jamy brzusznej. Wyjaśnimy, kiedy należy wykonać te badania i jakie choroby lub wady rozwojowe mogą one odkryć. 

Czytaj więcej
Badanie piersi

Badanie piersi – rodzaje badań wykrywających choroby piersi

Wykrycie na wczesnym etapie zmian nowotworowych w obrębie piersi zwiększa szanse na całkowite wyleczenie. Pamiętaj, by regularnie się badać, dzięki czemu lekarz podejmie odpowiednie działania, zanim nowotwór zacznie dawać charakterystyczne objawy. Sprawdź, jakie badania piersi pozwalają wykryć podejrzane zmiany.

Czytaj więcej

Lekarz od tarczycy: tyreolog czy endokrynolog?

Choroby tarczycy dotyczą ponad 20% polskiego społeczeństwa – częściej kobiet niż mężczyzn i niejednokrotnie pojawiają się po 30.-40. roku życia. Dowiedz się, do jakiego lekarza udać się, kiedy pojawią się problemy z tarczycą i czym zajmuje się endokrynolog a czym – tyreolog.

Czytaj więcej
Badania w ciąży - kalendarz badań tydzień po tygodniu

Jakie badania w ciąży? Kalendarz badań tydzień po tygodniu

Ciąża to okres, w którym wykonuje się zazwyczaj wiele różnorodnych badań. Bardzo łatwo jest się jednak pogubić w tym, co dokładnie powinnyśmy zbadać. Stresujące może być także to, że nie wiemy gdzie się udać, jak często wykonywać badania i jak się do nich przygotować. Staramy się odpowiedzieć na te wątpliwości i prezentujemy kalendarz badań tydzień […]

Czytaj więcej
Badanie ginekologiczne

Badanie ginekologiczne – jakie są rodzaje badań ginekologicznych i w jakim celu się je wykonuje?

Czy przynajmniej raz w roku zgłaszasz się do ginekologa na kontrolne badanie? Jeśli nie, to nadeszła pora, by to zmienić. Profilaktyka pozwala wykryć zarówno schorzenia, jak i wady rozwojowe narządów płciowych, dzięki czemu zwiększa szanse na wyleczenie. Nie zwlekaj więc z wizytami kontrolnymi.

Czytaj więcej

Jakie badania na serce? Badania kardiologiczne w diagnostyce chorób serca

Jeśli chcesz obniżyć ryzyko chorób układu krążenia, pamiętaj o regularnych wizytach u kardiologa. Diagnostyka sercowo-naczyniowa i testy przesiewowe dostarczają informacji  na temat aktywności elektrycznej, rytmu bicia serca, przepływu krwi przez komory i zastawki i nieprawidłowych struktur. Sprawdź, jakie badania na serce może zlecić specjalista.

Czytaj więcej

Nowotwór prostaty to drugi pod względem zapadalności rak u mężczyzn. Jak go rozpoznać?

W krajach rozwiniętych wykrywalność raka prostaty stale wzrasta. Jest to związane z upowszechnieniem oznaczeń markerów nowotworowych PSA, podniesieniem średniej długości życia mężczyzn oraz większą świadomością zdrowotną. Wykrycie na wczesnym etapie daje duże szanse remisji, natomiast samodzielne leczenie się medykamentami reklamowanymi w telewizji może przynieść opłakany efekt. Warto zatem wiedzieć, jakie jak rozpoznać chorobę. 

Czytaj więcej

Jak rozpoznać rozrost prostaty

Prostata, inaczej gruczoł krokowy lub stercz, to narząd męski o kształcie i wielkości zbliżonej do orzecha włoskiego. Otacza on cewkę moczową i umiejscowiony jest pod pęcherzem. Jego zadaniem jest produkcja płynu, który wchodzi w skład spermy. Po 45 roku życia następuje rozrost stercza, przez co u wielu mężczyzn pojawiają się pierwsze problemy fizjologiczne. Jak rozpoznać problem?

Czytaj więcej

Cystoskopia – czym jest? Jak wygląda badanie i jak się do niego przygotować?

Cystoskopia jest endoskopowym badaniem dróg moczowych, wykonywanym u pacjentów z podejrzeniem chorób układu moczowego. Gdy pojawiają się takie objawy, jak krwiomocz, częste infekcje dróg moczowych, podejrzenie śródmiąższowego zapalenia pęcherza moczowego, podejrzenie uszkodzenia pęcherza lub nowotworu, rozwijającego się w jego obrębie, albo nacieku, spowodowanego podejrzeniem nowotworu w sąsiednim narządzie, zaleca się badanie cystoskopowe. 

Czytaj więcej