Menu
Badania profilaktyczne po 40. roku życia – jakie warto wykonać?
40. urodziny to dla jubilatów przełomowy czas podsumowań w aspekcie osobistym i zawodowym. To również okazja do planowania dalszych lat życia. W przeprowadzanym bilansie warto uwzględnić również kwestie zdrowotne. W tym wieku słabnie bowiem zarówno kobiecy, jak i męski metabolizm, zwiększając ryzyko rozwoju niektórych chorób. Przeczytaj, jakie badania warto wykonać, gdy skończysz 40 lat.
Badanie tarczycy – jak wygląda i jakie badania są wykonywane, by rozpoznać choroby?
Tarczyca to jeden z największych gruczołów wydzielania wewnętrznego u człowieka. Znajduje się w przedniej części szyi i wytwarza niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu hormony. Chora tarczyca na ogół nie boli, a objawy jej niedomagania mogą być mylone z innymi dysfunkcjami. Z tego powodu, gruczoł należy regularnie badać, aby wykryć ewentualne nieprawidłowości we wczesnym stadium. W […]
Badania USG u noworodków – jakie i po co się je wykonuje?
Jednymi z najważniejszych badań diagnostycznych u noworodków i niemowląt są badania ultrasonograficzne, zwłaszcza USG bioderek, przezciemiączkowe badanie mózgu oraz USG jamy brzusznej. Wyjaśnimy, kiedy należy wykonać te badania i jakie choroby lub wady rozwojowe mogą one odkryć.
Badanie piersi – rodzaje badań wykrywających choroby piersi
Wykrycie na wczesnym etapie zmian nowotworowych w obrębie piersi zwiększa szanse na całkowite wyleczenie. Pamiętaj, by regularnie się badać, dzięki czemu lekarz podejmie odpowiednie działania, zanim nowotwór zacznie dawać charakterystyczne objawy. Sprawdź, jakie badania piersi pozwalają wykryć podejrzane zmiany.
Lekarz od tarczycy: tyreolog czy endokrynolog?
Choroby tarczycy dotyczą ponad 20% polskiego społeczeństwa – częściej kobiet niż mężczyzn i niejednokrotnie pojawiają się po 30.-40. roku życia. Dowiedz się, do jakiego lekarza udać się, kiedy pojawią się problemy z tarczycą i czym zajmuje się endokrynolog a czym – tyreolog.
Jakie badania w ciąży? Kalendarz badań tydzień po tygodniu
Ciąża to okres, w którym wykonuje się zazwyczaj wiele różnorodnych badań. Bardzo łatwo jest się jednak pogubić w tym, co dokładnie powinnyśmy zbadać. Stresujące może być także to, że nie wiemy gdzie się udać, jak często wykonywać badania i jak się do nich przygotować. Staramy się odpowiedzieć na te wątpliwości i prezentujemy kalendarz badań tydzień […]
Badanie ginekologiczne – jakie są rodzaje badań ginekologicznych i w jakim celu się je wykonuje?
Czy przynajmniej raz w roku zgłaszasz się do ginekologa na kontrolne badanie? Jeśli nie, to nadeszła pora, by to zmienić. Profilaktyka pozwala wykryć zarówno schorzenia, jak i wady rozwojowe narządów płciowych, dzięki czemu zwiększa szanse na wyleczenie. Nie zwlekaj więc z wizytami kontrolnymi.
Jakie badania na serce? Badania kardiologiczne w diagnostyce chorób serca
Jeśli chcesz obniżyć ryzyko chorób układu krążenia, pamiętaj o regularnych wizytach u kardiologa. Diagnostyka sercowo-naczyniowa i testy przesiewowe dostarczają informacji na temat aktywności elektrycznej, rytmu bicia serca, przepływu krwi przez komory i zastawki i nieprawidłowych struktur. Sprawdź, jakie badania na serce może zlecić specjalista.
Nowotwór prostaty to drugi pod względem zapadalności rak u mężczyzn. Jak go rozpoznać?
W krajach rozwiniętych wykrywalność raka prostaty stale wzrasta. Jest to związane z upowszechnieniem oznaczeń markerów nowotworowych PSA, podniesieniem średniej długości życia mężczyzn oraz większą świadomością zdrowotną. Wykrycie na wczesnym etapie daje duże szanse remisji, natomiast samodzielne leczenie się medykamentami reklamowanymi w telewizji może przynieść opłakany efekt. Warto zatem wiedzieć, jakie jak rozpoznać chorobę.