Cystoskopia jest endoskopowym badaniem dróg moczowych, wykonywanym u pacjentów z podejrzeniem chorób układu moczowego. Gdy pojawiają się takie objawy, jak krwiomocz, częste infekcje dróg moczowych, podejrzenie śródmiąższowego zapalenia pęcherza moczowego, podejrzenie uszkodzenia pęcherza lub nowotworu, rozwijającego się w jego obrębie, albo nacieku, spowodowanego podejrzeniem nowotworu w sąsiednim narządzie, zaleca się badanie cystoskopowe.

Cystoskopię przeprowadza się również w przypadku, gdy u pacjenta podejrzewa się wady rozwojowe dolnych dróg moczowych, obecność ciał obcych w pęcherzu moczowym, przetokę moczową, kamicę pęcherza lub gruźlicę tego narządu. Badanie cystoskopem nie jest dla pacjenta bolesne, wykonywane jest bowiem w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym.

Jak przebiega badanie cystoskopowe?

Badanie wykonywane jest za pomocą specjalistycznego urządzenia – cystoskopu. Jest to rodzaj endoskopu, występujący w formie giętkiej – stosowany w przypadku konieczności znalezienia przyczyny niepokojących objawów ze strony układu moczowego, lub w formie sztywnej, używany w celu diagnostyki kamieni, guzów oraz innych zmian, koniecznych do usunięcia.

Ujście cewki moczowej zostaje zdezynfekowane, a pęcherz wypełniony wodą lub roztworem soli fizjologicznej w celu napięcia jego ścianek, uzyskując lepszy obraz jego wnętrza. Cewka moczowa zostanie pokryta żelem znieczulającym i poślizgowym (w znieczuleniu miejscowym).

Lekarz wprowadzi cystoskop do cewki moczowej, celem diagnozy zmian w dolnych drogach moczowych. Pacjenci podczas badania w znieczuleniu miejscowym odczuwają parcie na mocz. Przez dobę po badaniu pacjenci obserwują objawy takie jak: krwiomocz, częste mikcje, pieczenie w okolicy cewki moczowej. Niepokojącym objawem jest podwyższona temperatura ciała, zatrzymanie moczu, skrzepy krwi w moczu lub ból w okolicach lędźwi. Koniecznie należy wtedy zgłosić się do lekarza.

Jak przygotować się do badania?

Jeżeli cystoskopia przeprowadzona będzie w znieczulaniu ogólnym, należy wykonać zlecone przez lekarza badania i na 6 godzin przez zabiegiem pozostać na czczo. W przypadku zastosowania znieczulenia miejscowego, badanie nie wymaga szczególnego przygotowania. W niektórych przypadkach lekarz może zlecić przyjmowanie preparatu przeciwbakteryjnego po badaniu.

 

Ogromną wagę przykładamy do tego, by informacje prezentowane na blogu były rzetelne i zgodne z aktualnym stanem wiedzy medycznej. Należy jednak pamiętać, że publikacje blogowe nie mogą zastąpić konsultacji lekarskiej ani stanowić podstawy do samodiagnozy. Niezbędne jest indywidualne podejście do każdego przypadku, które jest możliwe wyłącznie w bezpośrednim kontakcie pacjent - lekarz.