Urologia jest dziedziną, zajmująca się budową, fizjologią i leczeniem chorób układu moczowo-płciowego w przypadku mężczyzn oraz układu moczowego kobiet.

Lekarz urolog jest więc potrzebny w przypadku problemów związanych z takimi schorzeniami, jak stany zapalne w obrębie układu moczowego lub płciowego, choroby nerek, nadnerczy, moczowodów, pęcherza czy zaburzenia funkcji seksualnych, a wreszcie choroby zewnętrznych narządów płciowych.

Jakie dolegliwości powinny skłonić do wizyty u urologa?

Istnieje cała lista objawów ze strony układu moczowo-płciowego, które powinny skłonić pacjenta do wizyty u lekarza urologa. Do najczęściej wymienianych zaliczamy:

  • nietrzymanie moczu
  • zmiany w ilości, zapachu lub strukturze moczu, czy w częstotliwości jego oddawania
  • nieprzemijające uczucie parcia na pęcherz
  • ból, swędzenie czy pieczenie cewki moczowej
  • obrzęk, zaczerwienienie i inne zmiany w wyglądzie prącia lub jąder
  • ból po urazie podbrzusza
  • ból dolnej części pleców
  • puchnięcie nóg

Przygotowanie się do wizyty

Wielu pacjentów przed wizytą u urologa powstrzymuje nieuzasadniona obawa, wstyd, a wreszcie wyolbrzymione relacje o niektórych badaniach urologicznych. Zdecydowanie się na zgłoszenie do poradni musimy w tym przypadku poprzedzić przełamaniem barier natury psychologicznej. Pamiętajmy, że mamy do czynienia z lekarzem, który jest świadomy naszego skrępowania czy obaw i na pewno zrobi wszystko, aby je rozwiać. Odkładanie spotkania z nim to często ryzykowanie pogłębieniem się objawów i przedłużeniem samego procesu leczenia. Powinniśmy oczywiście przed wizytą zadbać o higienę okolic intymnych.

Przebieg wizyty u urologa

Podobnie jak w przypadku innych specjalistów i tutaj spotkanie lekarza z pacjentem rozpoczyna się od wywiadu, a więc powinniśmy być przygotowani do wymienienia objawów, pokazania wyników posiadanych już badań (dobrze mieć wykonane podstawowe badania krwi i moczu), przedstawienia ewentualnej listy przyjmowanych leków i wymienienie schorzeń, na które zostały nam przepisane. W przypadku pobytu w szpitalu czy przebytej operacji bierzemy na wizytę kartę leczenia szpitalnego. Jeżeli dolegliwości związane są ze zmianami w wyglądzie zewnętrznych narządów płciowych, lekarz oczywiście musi je obejrzeć. W niektórych przypadkach – problemach z prostatą – konieczne będzie także badanie per rectum (przez odbyt), wykonywane w pozycji leżenia na boku, z zastosowaniem żelu nawilżającego. Nie jest ono bolesne i trwa dość krótko, a poprzez jego przeprowadzenie urolog ocenia stan prostaty. U kobiet lekarz palpacyjnie (przez dotyk) bada podbrzusze, krocze, ujście cewki moczowej i okolice lędźwiowe. Istnieje możliwość, że zostanie przeprowadzone badanie ultrasonograficzne z pełnym pęcherzem. Mogą być zlecone inne, szczegółowe badania laboratoryjne lub obrazowe. Wszystkie te czynności pozwolą na postawienie diagnozy i zaplanowanie szczegółów leczenia.

Ogromną wagę przykładamy do tego, by informacje prezentowane na blogu były rzetelne i zgodne z aktualnym stanem wiedzy medycznej. Należy jednak pamiętać, że publikacje blogowe nie mogą zastąpić konsultacji lekarskiej ani stanowić podstawy do samodiagnozy. Niezbędne jest indywidualne podejście do każdego przypadku, które jest możliwe wyłącznie w bezpośrednim kontakcie pacjent - lekarz.