Septoplastyka jest zabiegiem przeprowadzanym u pacjentów dorosłych oraz rzadziej u dzieci. Wśród wskazań należy wymienić niedrożność jamy nosowej, spowodowaną niesymetrycznym umiejscowieniem pionowej przegrody. Rzadko powodem są wady wrodzone budowy nosa, połączone ze skrzywieniem. Niewielu z nas posiada przegrodę idealnie symetryczną, jednak nie stanowi to kwalifikacji do zabiegu. Septoplastykę przeprowadza się u osób, których skrzywienie bezpośrednio wpływa na utrudnienie codziennego funkcjonowania.

Co jest powodem decyzji o zabiegu?

Gdy przegroda nosowa zmniejsza przepływ powietrza na tyle, że utrudnia oddychanie, pojawia się konieczność interwencji chirurgicznej.

Skrzywienie może powodować nawracające infekcje dróg oddechowych wraz z przewlekłym zapaleniem zatok przynosowych.

Utrudnione oddychanie może wpływać na zmniejszenie wydolności podczas uprawiania sportu oraz bezdech senny. Z kolei trudności w mówieniu, tzw. mowa nosowa oraz zmniejszone powonienie również stanowią wskazanie do przeprowadzenia zabiegu laryngologicznego.

Jak wykonywany jest zabieg?

Obecnie septoplastykę przeprowadza się najczęściej za pomocą metody endoskopowej, w znieczuleniu ogólnym. W porównaniu z tradycyjną metodą, skraca się czas rekonwalescencji w warunkach szpitalnych, a pacjent może opuścić placówkę już po 24 godzinach od wykonania zabiegu.

Nowoczesne metody pracy oraz doświadczenie lekarzy stanowią gwarancję osiągnięcia efektu, który wpłynie na poprawę komfortu życia.

Przed operacją konieczne jest wykonanie badań ambulatoryjnych. W przypadku przeciwwskazań (np. w postaci infekcji bakteryjnej, wirusowej lub grzybiczej) oraz niskiej krzepliwości krwi zabiegu nie można wykonać.

Ogromną wagę przykładamy do tego, by informacje prezentowane na blogu były rzetelne i zgodne z aktualnym stanem wiedzy medycznej. Należy jednak pamiętać, że publikacje blogowe nie mogą zastąpić konsultacji lekarskiej ani stanowić podstawy do samodiagnozy. Niezbędne jest indywidualne podejście do każdego przypadku, które jest możliwe wyłącznie w bezpośrednim kontakcie pacjent - lekarz.