Panowie decydujący się na wazektomię mają ku temu wiele powodów i wbrew pozorom nie zawsze wiąże się to z chęcią bezdzietności czy też tym, że nie chcą już kolejnych dzieci. Jedni pragną odciążyć partnerkę w przyjmowaniu środków antykoncepcyjnych, inni świadomie zabierają sobie możliwość rozmnażania się z powodu przenoszonej w organizmie choroby genetycznej. W każdym z przypadków wazektomia traktowana jest jako jedna z najskuteczniejszych metod antykoncepcji. Wykonujemy ją także w naszym centrum medycznym.

Jak przebiega wazektomia?

Zabieg przecięcia nasieniowodów należy do grupy zabiegów mikrochirurgicznych. Jego wykonanie jest skomplikowane, jednakże niezwykle skuteczne w przypadku mężczyzn, którzy traktują go jako metodę antykoncepcji. Wazektomia polega na przecięciu nasieniowodów, zapobiegając tym samym transportowi plemników w nasieniu. Droga z jąder do prącia zostaje przerwana, tym samym nie ma możliwości ich wydostania się z jąder.

Wazektomii nie należy się obawiać – jest ona zabiegiem wykonywanym w miejscowym znieczuleniu, więc bezbolesnym. Chirurg zakłada na nasieniowodzie klipsy, przecina go i zamyka naczynka nasieniowodu, kończąc tym samym operację. Istotą zabiegu jest trwałe przerwanie drogi plemników z jąder, a samo wykonanie zabiegu to zaledwie kilkanaście minut.

Skutki wykonania zabiegu

Panowie obawiający się o długotrwałą rekonwalescencję i przerwę od stosunków seksualnych mogą być spokojni. Do normalnego funkcjonowania można powrócić nawet po  kilku dniach, a jedyny ślad po zabiegu na ciele to niewielka ranka w miejscu jego wykonania.

Co z samą odwracalnością wazektomii? Wbrew powszechnej opinii wazektomia jest odwracalna, choć jest to zabieg stosunkowo niełatwy. Istotne jest, aby decycja o wykonaniu tego typu zabiegu była przemyślana i nie podejmowana pod wpływem chwili. Mężczyznami, którzy przeważnie decydują się na wazektomię są panowie po trzydziestym roku życia, którzy mają dzieci i nie chcą mieć kolejnych. Sam zabieg jest bardzo bezpieczny dla mężczyzn i nie wpływa na ich wygląd, komfort, czy produkcję testosteronu. Jako metoda antykoncepcji daje im niemal 99% pewność, że partnerka nie zajdzie w ciążę nawet po zbliżeniu bez dodatkowego zabezpieczenia.

Podobnie, jak w innych placówkach medycznych, także w naszym centrum zalecamy, by mężczyźni przez 2-3 miesiące od wykonania wazektomii stosowali inne środki antykoncepcji. Jest to konieczne ze względu na możliwość pojawienia się w nasieniu plemników – nasieniowody potrzebują czasu, by oczyścić się z nich całkowicie. By mieć pewność, że wazektomia przebiegła prawidłowo zalecamy badanie morfologii nasienia, która wykluczy obecność plemników.

Ogromną wagę przykładamy do tego, by informacje prezentowane na blogu były rzetelne i zgodne z aktualnym stanem wiedzy medycznej. Należy jednak pamiętać, że publikacje blogowe nie mogą zastąpić konsultacji lekarskiej ani stanowić podstawy do samodiagnozy. Niezbędne jest indywidualne podejście do każdego przypadku, które jest możliwe wyłącznie w bezpośrednim kontakcie pacjent - lekarz.