Konchoplastyka to prosty, nieinwazyjny zabieg laryngologiczny, który polega na redukcji objętości śluzówki małżowin nosowych, przede wszystkim dolnych. Wykorzystuje się w tym celu metodę radio-chirurgii, zmniejszając przerośnięte tkanki za pomocą fal radiowych. Zabieg ten wykonuje się między innymi w przewlekłych stanach zapalnych zarówno alergicznych, jak i infekcyjnych, których konsekwencją jest właśnie przerost małżowin nosowych.
Dla kogo polecana jest konchoplastyka?
Zabieg ten polecany jest przede wszystkim osobom, u których nastąpił przerost małżowin nosowych. Najczęściej spowodowane jest to zapaleniem, a objawy, które temu towarzyszą, to uczucie wiecznie zatkanego nosa, trudności w oddychaniu, zapalenie krtani i gardła, jak i nawracające katary. Przerost małżowin nosowych prowadzi ponadto do wielu nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak zaburzenie powonienia, nadmierne chrapanie oraz zapalenie trąbek słuchowych i zatok przynosowych.
Ponadto warto zaznaczyć, że zabieg ten jest nieinwazyjny i prosty, trwa około 30 minut oraz nie wymaga hospitalizacji, co oznacza, że jeszcze w tym samym dniu pacjent może wrócić do domu.
Na czym dokładnie polega ten zabieg?
Głównym celem zabiegu jest zmniejszenie masy przerośniętych małżowin nosowych, co służy przede wszystkim poprawie drożności nosa. Zabieg przeprowadza się w miejscowym znieczuleniu, a redukcja małżowin nosowych dokonywana jest za pomocą fal radiowych o wysokiej częstotliwości. Trwałe efekty zabiegu odczuwalne są już po zaledwie dwóch tygodniach, natomiast pacjent po zabiegu nie powinien się przemęczać, unikać gorących kąpieli jak i pracy w pyle i w zimnym środowisku.
Jakie korzyści ma zabieg?
Przede wszystkim pacjenci po wykonaniu zabiegu konchoplastyki przestają skarżyć się na częste zapalenia gardła i krtani, na powrót odzyskują powonienie oraz często mówią o zniwelowaniu chrapania. Ponadto znikają takie problemy, jak przewlekły nieżyt nosa i bezdechy nocne.
Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu jest zły stan zdrowia ogólnego, przyjmowanie leków, których zadaniem jest rozrzedzanie krwi, jak i uczulenie na leki znieczulające.
Jak przygotować się do zabiegu?
Kluczowe przed zabiegiem jest wykonanie badania krwi przez pacjenta co najmniej dwa tygodnie przed konchoplastyką, w którym określona zostaje grupa krwi pacjenta z oznaczeniem ciał odpornościowych. Dodatkowo, na około 6 godzin przed zabiegiem należy powstrzymać się od spożywania pokarmów i płynów.