Operacja plastyczna brzucha od lat jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów w klinikach chirurgii plastycznej. Kto decyduje się na plastykę brzucha? Jak wygląda taki zabieg? Jakich efektów możemy się spodziewać oraz jak długo trwa rekonwalescencja po operacji? To pytania, na które odpowiadamy można w artykule.

Operacja plastyczna brzucha – wskazania

Efekt w postaci płaskiego, jędrnego brzucha, bez nadmiaru obwisłej skóry, a także rozstępów u niektórych osób nie jest możliwy do osiągnięcia tylko i wyłącznie dzięki zastosowaniu restrykcyjnej diety oraz ćwiczeń fizycznych. Plastyka brzucha jest nierzadko jedyną szansą przywrócenia atrakcyjnego wyglądu u osób po znacznej utracie masy ciała oraz kobiet po przebytej ciąży, zwłaszcza mnogiej, u których mimo starań wygląd powłok brzusznych nie uległ zmianie. W przypadku kobiet po ciąży pamiętać należy, że optymalny czas na przeprowadzenie zabiegu to 12 miesięcy po urodzeniu dziecka.

Podczas plastyki brzucha wyszczuplony zostaje brzuch i talia, a także zredukowany nadmiar zwiotczałej skóry. Zabieg umożliwia uzyskanie natychmiastowego rezultatu w postaci wyraźnej poprawy wyglądu okolic podbrzusza i śródbrzusza – brzuch staje się płaski, a skóra na nim gładka i napięta.

Przygotowanie do zabiegu plastyki brzucha

Przed wykonaniem plastyki brzucha konieczna jest konsultacja z chirurgiem plastycznym przeprowadzającym operację, podczas której omawiane są szczegóły zabiegu, a także postępowanie przed i po. Podstawowym kryterium kwalifikacji do zabiegu jest odpowiednia waga ciała, nieprzekraczająca BMI 25. Operacja nie jest przeprowadzana u pacjentów z nadwagą i nie służy odchudzaniu.

Przed przeprowadzeniem zabiegu konieczne jest wykonanie serii badań potwierdzających dobry ogólny stan pacjenta oraz pozytywna kwalifikacja lekarza anestezjologa do operacji w znieczuleniu ogólnym. Miesiąc przed operacją należy zaprzestać używania wyrobów tytoniowych i leków rozrzedzających krew.

Plastyka brzucha – przebieg operacji

Operacja plastyczna brzucha wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym i trwa od dwóch do czterech godzin. Technika operacyjna dobierana jest w zależności od potrzeb pacjenta.

Klasyczny zabieg to plastyka brzucha połączona z liposukcją. Po odessaniu tłuszczu z okolicy powyżej pępka chirurg nacina skórę w podbrzuszu, oddziela skórę od mięśni aż po łuki żebrowe, przesuwa ją w dół, napina oraz usuwa jej nadmiar. U niektórych pacjentów, ze szczupłym brzuchem, nie jest konieczne wykonanie liposukcji, nie każda osoba poddająca się operacji plastyki brzucha wymaga także szycia mięśni prostych brzucha.

Każdorazowo podczas plastyki brzucha wykonywana jest redukcja skóry oraz przesunięcie pępka w nowe miejsce na skórze, na tej samej wysokości, co przed zabiegiem. Łukowatą bliznę po operacji, przebiegającą tuż nad spojeniem łonowym, łatwo ukryć pod bielizną lub kostiumem kąpielowym.

“Mommy Makeover” – dwa zabiegi w jednym

Plastyka brzucha nierzadko wykonywana jest łącznie z korekcją piersi – ich powiększeniem, podniesieniem, podniesieniem z powiększeniem lub redukcją. Zabieg noszący nazwę “Mommy Makeover” przeprowadzany jest u młodych mam po przebytej ciąży, w trakcie jednego znieczulenia. Umożliwia pacjentce powrót do wyglądu przed urodzeniem dziecka w ramach jednej operacji.

Rekonwalescencja po zabiegu plastyki brzucha

Po operacji plastycznej brzucha konieczne jest pozostanie w klinice na dwie doby. Przez pierwsze 10 do 14 dni po zabiegu powłoki brzucha mogą być obrzęknięte, pojawić mogą się ponadto drobne zasinienia. Pacjent przez kilka tygodni po operacji bezwzględnie musi nosić wspierający rekonwalescencję pas uciskowy.

Do czterech tygodni od operacji pacjent prowadzić powinien oszczędzający tryb życia – unikać aktywności fizycznej oraz seksualnej, a także palenia papierosów. Konieczne jest pozostawanie w kontakcie z lekarzem w ciągu kilku pierwszych tygodni okresu pooperacyjnego, a także regularne zgłaszanie się na wizyty kontrolne.

Plastyka brzucha a możliwe powikłania

Jak każda interwencja chirurgiczna, także plastyka brzucha wiązać może się z wystąpieniem powikłań. U pacjentów tuż po zabiegu wystąpić może obniżone lub całkowicie nieobecne czucie w podbrzuszu, po około trzech miesiącach czucie wraca do stanu sprzed operacji.

Wśród innych możliwych komplikacji, które pojawić mogą się po operacji plastycznej brzucha, wymienić należy wystąpienie krwiaków, tworzenie się seromy, czyli płynu pod skórą w pobliżu blizny pooperacyjnej, a także – rozejście się rany, nadmierne bliznowacenie, martwica brzegów rany oraz infekcje. W rzadkich przypadkach pojawić może się konieczność reoperacji, zazwyczaj wdrażane jest leczenie zachowawcze. Chcąc ograniczyć wystąpienie powikłań po operacji należy ściśle stosować się do zaleceń lekarza.

Ogromną wagę przykładamy do tego, by informacje prezentowane na blogu były rzetelne i zgodne z aktualnym stanem wiedzy medycznej. Należy jednak pamiętać, że publikacje blogowe nie mogą zastąpić konsultacji lekarskiej ani stanowić podstawy do samodiagnozy. Niezbędne jest indywidualne podejście do każdego przypadku, które jest możliwe wyłącznie w bezpośrednim kontakcie pacjent - lekarz.