Plastyka podniebienia miękkiego polega na wycięciu nadmiaru jego tkanek oraz resekcji końcówki języczka. Zabieg wykonuje się w celu uzyskania większej przestrzeni gardła środkowego.

W jakim przypadku należy go wykonać?

Plastykę podniebienia wykonuje się u osób, które zmagają się z uporczywym problemem chrapania. Choć jest to dolegliwość dość popularna, gdyż zgodnie ze statystykami cierpi na nią co piąty Polak, to mało kto wie, że jest niebezpieczna dla zdrowia.

Za chrapanie oraz bezdech senny może być odpowiedzialny przerost tkanki w gardle oraz języczka. Wśród osób, które zmagają się z tym problemem, dochodzi do zapadania się struktur podniebienia miękkiego i częściowego zatkania cieśni gardzieli. Skutkuje to trudnościami z prawidłowym oddychaniem podczas snu. Dodatkowo tkanki są wprawiane w drganie poprzez powietrze, które jest wdychane i w ten sposób dochodzi do chrapania.

Przed przystąpieniem do zabiegu niezbędne jest odbycie konsultacji lekarskiej, która pozwoli na dokładniejsze określenie problemu i odpowiednie przygotowanie pacjenta.

Jak wygląda plastyka podniebienia miękkiego?

Zabieg polega na nacięciu łuku podniebiennego w dwóch miejscach oraz usunięciu końcowej części języczka, która jest przerośnięta i powoduje utrudnienie swobodnego przepływu powietrza.

Kolejna część plastyki jest przeprowadzana za pomocą fal radiowych. Wykonuje się kilka oparzeń, które następnie mają się zabliźnić, aby usztywnić podniebienie. Efektem jest poszerzenie przestrzeni gardłowej, co również ma wpływ na odpowiednią cyrkulację powietrza.

Jak wygląda okres rekonwalescencji?

Przez pierwszą dobę od wykonania zabiegu pacjent nie powinien spożywać pokarmów. Przez około tydzień powinien spożywać posiłki zmiksowane lub o płynnej konsystencji. Pamiętajmy, że przez około tydzień/dwa tygodnie mogą pojawiać się trudności w przełykaniu i ból gardła.

Pierwsze zmiany można zauważyć u siebie po upływie kilkudziesięciu dni, jednakże na pełne efekty plastyki podniebienia miękkiego należy poczekać około 2 miesiące.

Ogromną wagę przykładamy do tego, by informacje prezentowane na blogu były rzetelne i zgodne z aktualnym stanem wiedzy medycznej. Należy jednak pamiętać, że publikacje blogowe nie mogą zastąpić konsultacji lekarskiej ani stanowić podstawy do samodiagnozy. Niezbędne jest indywidualne podejście do każdego przypadku, które jest możliwe wyłącznie w bezpośrednim kontakcie pacjent - lekarz.