Migdałki wchodzą w skład pierścienia chłonnego Waldeyera. Rozróżniamy parzyste migdałki podniebienne i językowe, które są z nami przez całe życie oraz nieparzysty migdałek gardłowy, zwany też „trzecim”. Migdałek ten występuje w okresie wczesnodziecięcym, zazwyczaj od 3 do 7 roku życia, kiedy układ immunologiczny dziecka jest jeszcze niedojrzały. Zabieg usunięcia migdałków nazywany jest też tonsillektomią.

Z czym wiąże się zabieg usunięcia migdałków?

Usunięcie migdałków to zabieg przeprowadzany zazwyczaj w znieczuleniu ogólnym, trwający około godziny. Tonsillektomia wiąże się zazwyczaj z koniecznością jednodobowej obserwacji. W kolejnych dniach należy stosować się do diety, opierającej się na chłodnych pokarmach półpłynnych. Dodatkowo w okresie około dwóch tygodni powinno się powstrzymać od wzmożonego wysiłku fizycznego. Bardzo ważnym elementem rekonwalescencji są także systematyczne wizyty kontrolne w terminach wyznaczonych przez lekarza.

Czy zabieg jest bezpieczny?

Nowoczesna metoda chirurgii, czyli koblacja, stosowana podczas zabiegu usuwania migdałków zapewnia zarówno bezpieczeństwo pacjenta, jak i znacznie wyższy komfort leczenia po operacji. Przeprowadza się go w niskiej temperaturze, co chroni przed poparzeniem tkanek i zmniejsza dolegliwości bólowe podczas gojenia. Podczas koblacji krwawienie jest zaopatrywane podczas odseparowywania tkanek, dzięki czemu czas zabiegu jest krótszy, a rekonwalescencja mniej dokuczliwa. Rzadziej dochodzi do obrzęków i innych niepożądanych następstw, które pojawiały się przy zastosowaniu starszych technik. Ponadto znieczulenie podawane pacjentowi zapewnia stuprocentowe bezpieczeństwo i komfort zabiegu.

Kiedy zabieg jest zalecany?

W przypadku dzieci, zaleca się przeprowadzenie zabiegu usunięcia migdałków, jeśli chorują na anginę 4-5 razy w roku, występują u nich nacieki lub ropnie okołomigdałkowe, a także kiedy mają przewlekłe infekcje, które nie ustępują pomimo nawet 3 miesięcznego leczenia. Częste anginy mogą nieść za sobą takie powikłania, jak zapalenie wsierdzia, mięśnia sercowego lub nerek, dlatego tak ważne jest podjęcie decyzji o wczesnej tonsillektomii.

U dorosłych najważniejszymi wskazaniami oprócz angin, ropni i nacieków, są powikłania odogniskowe, takie jak bóle mięśni i stawów, zapalenie nerek oraz zapalenie mięśnia sercowego oraz zespół bezdechu śródsennego, który może być bardzo niebezpieczny, zwłaszcza dla kierowców.

 

Ogromną wagę przykładamy do tego, by informacje prezentowane na blogu były rzetelne i zgodne z aktualnym stanem wiedzy medycznej. Należy jednak pamiętać, że publikacje blogowe nie mogą zastąpić konsultacji lekarskiej ani stanowić podstawy do samodiagnozy. Niezbędne jest indywidualne podejście do każdego przypadku, które jest możliwe wyłącznie w bezpośrednim kontakcie pacjent - lekarz.