Harmonijny, symetryczny kształt twarzy o odpowiednich proporcjach to istotny element wpływający na ocenę atrakcyjności zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Nic dziwnego więc, że cofnięty podbródek lub wystająca broda są nierzadko źródłem kompleksów i obniżonej samooceny. Na szczęście, dzięki pomocy medycyny estetycznej, możliwa jest korekta brody, a co za tym idzie – poprawa profilu twarzy.
Cofnięty podbródek – co to jest?
Cofnięty podbródek najczęściej jest wynikiem wady wrodzonej jaką jest mikrognacja, która charakteryzuje się nieprawidłowo małą żuchwą i brakiem wyraźnie zaznaczonego konturu pomiędzy szyją a brodą.
Powiększenie bródki – przygotowanie do zabiegu
Warunkiem kwalifikacji do zabiegu korekcji cofniętego podbródka jest uprzednia konsultacja ortodonty oraz chirurga twarzowo-szczękowego oraz wykluczenie wad zgryzu i wszelkich nieprawidłowości w zakresie uzębienia. Przed zabiegiem konieczna jest również konsultacja z chirurgiem przeprowadzającym plastykę brody, podczas której omawiane są szczegóły operacji oraz przygotowanie do zabiegu i postępowanie pooperacyjne. Pacjent powinien być również w dobrym ogólnym stanie zdrowia, niepalący, bez chorób przewlekłych lub w trakcie ich prawidłowego leczenia. Dodatkowo wymagane są prawidłowe wyniki zleconych przez lekarza badań laboratoryjnych.
Możliwości korekty cofniętego podbródka
Zabieg odtworzenia prawidłowej proporcji między żuchwą a szczęką oraz nosem i czołem przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym. W większości przypadków poprawę profilu bródki uzyskuje się poprzez wszczepienie odpowiednio dobranego implantu silikonowego, który umieszczany jest przez drobne nacięcie pod brodą albo z dostępu przez jamę ustną. Implant umiejscowiony zostaje w utworzonej w przedniej części szczęki loży (kieszeni) i jest oparty bezpośrednio na kości (guzie bródkowym). Efekty zabiegu są natychmiastowe, ale na ostateczny rezultat poczekać trzeba do czasu całkowitego wygojenia się ran oraz zniknięcia obrzęku, czyli do około 2-3 miesięcy.
Poprawę profilu cofniętej bródki uzyskać można ponadto poprzez wysunięcie do przodu podstawy żuchwy. Do trzonu żuchwy mocowany jest w tym przypadku śrubkami lub metalową mikro-płytką blok kostny. Rzadziej stosowanym zabiegiem korekty brody jest przeszczep pobranej z okolicy talerza biodrowego kości na guz bródki.
Wspomniane metody pozwalają na uzyskanie trwałego, utrzymującego się przez wiele efektu. Rezultat w postaci tymczasowego uwydatnienia profilu bródki możliwy jest do otrzymania także przy użyciu kwasu hialuronowego.
Nierzadko podczas powiększania bródki wykonywana jest również korekta nosa, konieczna zwłaszcza u pacjentów z tak zwanym “ptasim profilem twarzy”, charakteryzującym się wydatnym, garbatym nosem oraz krótką, słabo uwydatnioną bródką.
Plastyka cofniętego podbródka – okres pooperacyjny
Okres rekonwalescencji po korekcie brody jest różny. W zależności od wybranej metody może trwać od kilku dni do kilku tygodni. W celu zminimalizowania ewentualnych powikłań konieczne jest stosowanie się do zaleceń lekarskich.
Najczęściej pojawiającymi się powikłaniami po operacji są krwiaki, stany zapalne, a w bardzo rzadkich przypadkach – porażenie nerwu bródkowego, co może wiązać się z osłabieniem czucia w dolnej wardze.
Wystająca broda – możliwości redukcji
W odróżnieniu od zabiegu powiększania bródki i redukcji cofniętego podbródka, zabieg redukujący profil bródki ma na celu przywrócenie odpowiedniego profilu twarzy poprzez redukcję tkanki, a nie zwiększenie jej objętości.
Również w tym przypadku konieczne jest wykluczenie wad zgryzu podczas konsultacji u ortodonty i chirurga twarzowo-szczękowego oraz konsultacja z lekarzem wykonującym zabieg. Nadmiernie wydatną guzowatość bródki skorygować można różnymi metodami. Najbardziej popularnym zabiegiem jest redukcja kości w okolicy guza bródkowego poprzez jego frezowanie, osteotomię lub cofnięcie bloku kostnego do tyłu oraz fiksowanie mikro-śrubami.
Sam zabieg plastyki zbyt dużej brody trwa około jednej godziny i wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Efekty korekty wystającej brody, a co za tym idzie – uzyskanie harmonijnego wyglądu twarzy – zauważalne są już w pierwszych dniach po usunięciu szwów. Po zabiegu plastyki brody konieczne jest noszenie opatrunku uciskowego oraz stosowanie się do zaleceń lekarza.
Zobacz naszych lekarzy specjalistów chirurgii plastycznej.