Harmonijny, symetryczny kształt twarzy o odpowiednich proporcjach to istotny element wpływający na ocenę atrakcyjności zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Nic dziwnego więc, że cofnięty podbródek lub wystająca broda są nierzadko źródłem kompleksów i obniżonej samooceny. Na szczęście, dzięki pomocy medycyny estetycznej, możliwa jest korekta brody, a co za tym idzie – poprawa profilu twarzy.

Cofnięty podbródek – co to jest?

Cofnięty podbródek najczęściej jest wynikiem wady wrodzonej jaką jest mikrognacja, która charakteryzuje się nieprawidłowo małą żuchwą i brakiem wyraźnie zaznaczonego konturu pomiędzy szyją a brodą.

Powiększenie bródki – przygotowanie do zabiegu

Warunkiem kwalifikacji do zabiegu korekcji cofniętego podbródka jest uprzednia konsultacja ortodonty oraz chirurga twarzowo-szczękowego oraz wykluczenie wad zgryzu i wszelkich nieprawidłowości w zakresie uzębienia. Przed zabiegiem konieczna jest również konsultacja z chirurgiem przeprowadzającym plastykę brody, podczas której omawiane są szczegóły operacji oraz przygotowanie do zabiegu i postępowanie pooperacyjne. Pacjent powinien być również w dobrym ogólnym stanie zdrowia, niepalący, bez chorób przewlekłych lub w trakcie ich prawidłowego leczenia. Dodatkowo wymagane są prawidłowe wyniki zleconych przez lekarza badań laboratoryjnych.

Możliwości korekty cofniętego podbródka

Zabieg odtworzenia prawidłowej proporcji między żuchwą a szczęką oraz nosem i czołem przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym. W większości przypadków poprawę profilu bródki uzyskuje się poprzez wszczepienie odpowiednio dobranego implantu silikonowego, który umieszczany jest przez drobne nacięcie pod brodą albo z dostępu przez jamę ustną. Implant umiejscowiony zostaje w utworzonej w przedniej części szczęki loży (kieszeni) i jest oparty bezpośrednio na kości (guzie bródkowym). Efekty zabiegu są natychmiastowe, ale na ostateczny rezultat poczekać trzeba do czasu całkowitego wygojenia się ran oraz zniknięcia obrzęku, czyli do około 2-3 miesięcy.

Poprawę profilu cofniętej bródki uzyskać można ponadto poprzez wysunięcie do przodu podstawy żuchwy. Do trzonu żuchwy mocowany jest w tym przypadku śrubkami lub metalową mikro-płytką blok kostny. Rzadziej stosowanym zabiegiem korekty brody jest przeszczep pobranej z okolicy talerza biodrowego kości na guz bródki.

Wspomniane metody pozwalają na uzyskanie trwałego, utrzymującego się przez wiele efektu. Rezultat w postaci tymczasowego uwydatnienia profilu bródki możliwy jest do otrzymania także przy użyciu kwasu hialuronowego.

Nierzadko podczas powiększania bródki wykonywana jest również korekta nosa, konieczna zwłaszcza u pacjentów z tak zwanym “ptasim profilem twarzy”, charakteryzującym się wydatnym, garbatym nosem oraz krótką, słabo uwydatnioną bródką.

Plastyka cofniętego podbródka – okres pooperacyjny

Okres rekonwalescencji po korekcie brody jest różny. W zależności od wybranej metody może trwać od kilku dni do kilku tygodni. W celu zminimalizowania ewentualnych powikłań konieczne jest stosowanie się do zaleceń lekarskich.

Najczęściej pojawiającymi się powikłaniami po operacji są krwiaki, stany zapalne, a w bardzo rzadkich przypadkach – porażenie nerwu bródkowego, co może wiązać się z osłabieniem czucia w dolnej wardze.

Wystająca broda – możliwości redukcji

W odróżnieniu od zabiegu powiększania bródki i redukcji cofniętego podbródka, zabieg redukujący profil bródki ma na celu przywrócenie odpowiedniego profilu twarzy poprzez redukcję tkanki, a nie zwiększenie jej objętości.

Również w tym przypadku konieczne jest wykluczenie wad zgryzu podczas konsultacji u ortodonty i chirurga twarzowo-szczękowego oraz konsultacja z lekarzem wykonującym zabieg. Nadmiernie wydatną guzowatość bródki skorygować można różnymi metodami. Najbardziej popularnym zabiegiem jest redukcja kości w okolicy guza bródkowego poprzez jego frezowanie, osteotomię lub cofnięcie bloku kostnego do tyłu oraz fiksowanie mikro-śrubami.

Sam zabieg plastyki zbyt dużej brody trwa około jednej godziny i wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Efekty korekty wystającej brody, a co za tym idzie – uzyskanie harmonijnego wyglądu twarzy – zauważalne są już w pierwszych dniach po usunięciu szwów. Po zabiegu plastyki brody konieczne jest noszenie opatrunku uciskowego oraz stosowanie się do zaleceń lekarza.

Zobacz naszych lekarzy specjalistów chirurgii plastycznej.

Ogromną wagę przykładamy do tego, by informacje prezentowane na blogu były rzetelne i zgodne z aktualnym stanem wiedzy medycznej. Należy jednak pamiętać, że publikacje blogowe nie mogą zastąpić konsultacji lekarskiej ani stanowić podstawy do samodiagnozy. Niezbędne jest indywidualne podejście do każdego przypadku, które jest możliwe wyłącznie w bezpośrednim kontakcie pacjent - lekarz.