Jeśli masz garbaty nos, rozważ jego chirurgiczną korekcję. To jeden z najczęstszych zabiegów chirurgii estetycznej. Kształt nosa wpływa na wygląd twarzy, a krzywa przegroda nosowa może powodować zaburzenia oddychania, zapalenie zatok, ciągły katar lub częste krwotoki z nosa. W artykule wyjaśniamy, jak wygląda operacyjne usunięcie garbu z nosa.

Garbaty nos – charakterystyka i przyczyny

Deformacja nosa powstaje w wyniku uwypuklenia części chrzęstnej lub kostnej, dlatego możemy mówić o chrzęstnym lub kostnym garbie na nosie. Większość osób ma problem z garbkiem chrzęstno-kostnym. Należy podkreślić, że zarówno wady wrodzone, jak i pourazowe mogą wpłynąć na problemy z oddychaniem. Planując zabieg, specjalista weźmie pod uwagę rysy twarzy, skórę na nosie i potrzeby pacjenta.

Wielu pacjentów ma problem z rozszczepioną chrząstką lub wąską podstawą. Czasami zmiany wynikają z procesu starzenia lub kontuzji. Wraz z wiekiem nos wizualnie się powiększa, a jego wierzchołek opada. To jedna z najczęstszych oznak starzenia, która powoduje niezadowolenie.

Garb na nosie może być cechą dziedziczną lub pojawić się po urazie. Wrodzona deformacja jest spowodowana nadmiernym rozwojem chrząstki i kości, bądź odkładaniem się tkanki bliznowatej po urazie. Proponowana operacja polega na usunięciu nadmiaru tkanki chrzęstnej, kostnej i/lub bliznowatej.

Korekcja grzbietu nosa – operacyjne usunięcie garbu z nosa

Rhinoplastyka (korekta nosa) pozwala zmienić kształt, rozmiar lub proporcje nosa. Można ją wykonać, by skorygować wadę wrodzoną, ułatwić oddychanie lub naprawić deformację po urazie.

Wspomniany zabieg można wykonać wewnątrz nosa (rynoplastyka zamknięta). Takie rozwiązanie nie pozostawia widocznych blizn i powoduje mniejszy obrzęk, ale nie zawsze jest możliwa. Korekcja nosa zwykle trwa 1,5-3 godziny, prawdopodobnie pacjent pozostanie w szpitalu na 1-2 noce.

W rynoplastyce otwartej specjalista wykona niewielkie nacięcie pod czubkiem nosa, w poprzek tkanki między nozdrzami. Nacięcie bardzo szybko się goi, a blizna nie rzuca się w oczy, ponieważ jest dobrze ukryta w naturalnych konturach nosa. Taka metoda zapewnia chirurgowi lepszy dostęp do struktur nosa, dzięki czemu może łatwiej “wyrzeźbić” pożądany kształt. Otwartą rynoplastykę zwykle wykonuje się u pacjentów wymagających rozległej zmiany kształtu.

Jak wygląda operacja garbatego nosa?

Chirurg najprawdopodobniej zmieni kształt chrząstki lub kości nosa. W przypadku niewielkich zmian specjalista może wykorzystać chrząstkę pobraną z ucha lub z głębi nosa. W momencie, gdy zmiana jest większa, lekarz prawdopodobnie użyje chrząstki z żebra lub kości z innych części ciała.

Po usunięciu garbu z nosa chirurg może zmienić położenie przegrody nosowej, aby poprawić przepływ powietrza. Czasem zabieg uwzględnia korekcję skrzydełek nosa. Ze względu na potrzebną chrząstkę i ryzyko powstania blizn, prezentowana metoda jest trudniejsza do wykonania. Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, oddaj się w ręce wysoko wykwalifikowanego chirurga plastycznego.

Po operacji garbu nosa większość pacjentów odczuwa łagodny lub umiarkowany dyskomfort, który można złagodzić lekami przeciwbólowymi.

Pierwszy etap rekonwalescencji może ograniczyć aktywność zawodową i życie towarzyskie ze względu na możliwe wystąpienie siniaków pod oczami i użycie szyny. Pacjent powinien nosić szyny na zewnątrz i wewnątrz nosa przez około tydzień po zabiegu, by chronić chrząstkę i kość nosową. Ponadto powinien powstrzymać się od intensywnych treningów przez 2-3 tygodnie, a także unikać noszenia okularów przez 4-5 tygodni.

Korekta garbu nosa kwasem hialuronowym

Wspomniany zabieg jest mało inwazyjny, ale należy podkreślić, że nie zawsze można go wykonać. Eksperci twierdzą, że tylko w niektórych przypadkach korekta garbu nosa kwasem hialuronowym przyniesie oczekiwany efekt. Warto zaznaczyć, że rezultaty zabiegu nie są trwałe. Kwas hialuronowy ulega bowiem stopniowej resorpcji. Zazwyczaj efekty utrzymują się do ponad roku czasu.

Proponowana metoda sprawdzi się w przypadku ubytku tkanek lub pewnego rodzaju asymetrii kształtu nosa.

Zwykle korekta kwasem hialuronowym trwa 15 minut. Przeprowadza się ją w warunkach ambulatoryjnych, w związku z tym pacjent może wrócić do domu tego samego dnia.

W niektórych przypadkach zastosowanie kwasu hialuronowego może być dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą „przetestować” nowy kształt nosa, zanim zdecydują się na operację.

Ogromną wagę przykładamy do tego, by informacje prezentowane na blogu były rzetelne i zgodne z aktualnym stanem wiedzy medycznej. Należy jednak pamiętać, że publikacje blogowe nie mogą zastąpić konsultacji lekarskiej ani stanowić podstawy do samodiagnozy. Niezbędne jest indywidualne podejście do każdego przypadku, które jest możliwe wyłącznie w bezpośrednim kontakcie pacjent - lekarz.