Korekta odstających uszu to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgii estetycznej. Jej celem jest uzyskanie prawidłowego kształtu oraz stopnia odstawania małżowiny usznej. Dzięki korekcie uszu możliwe jest odzyskanie pewności siebie – nierzadko odstające uszy są bowiem obiektem szykan i żartów ze strony otoczenia.

Problem odstających uszu dotyczy około 5 proc. społeczeństwa u obu płci. Najbardziej dokuczliwy jest u dzieci, które często z powodu odstających uszu są wyśmiewane przez rówieśników, co może mieć niekorzystny wpływ na ich psychikę. Dlatego też to właśnie dzieci są najcześciej pacjentami poddającymi się zabiegowi korekty.

Najwcześniej operacja uszu może zostać przeprowadzona u dzieci w wieku około 8 lat, kiedy ucho jest praktycznie ukształtowane i nie rośnie. Korekcja uszu jest wykonywana oczywiście również u dorosłych, u których ten defekt kosmetyczny jest źródłem kompleksów i obniżonej samooceny.

Odstające uszy – przygotowanie do zabiegu

Operacja uszu może być jedno lub obustronna, a wada – symetryczna lub asymetryczna. Celem korekty uszu jest zarówno redukcja odstawania małżowiny usznej w stosunku do czaszki, jak i korekta kształtu lub zmiana rozmiaru ucha.

Zabieg trwa około godziny, wykonywany jest zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym i zawsze wymaga uprzedniej konsultacji. Podczas rozmowy z lekarzem omawiane są szczegóły operacji plastycznej uszu oraz wyjaśniane wszelkie wątpliwości dotyczące samego zabiegu. Pacjent otrzymuje ponadto wszelkie informacje dotyczące przygotowania oraz postępowania po operacji.

Warunkiem kwalifikacji do korekty uszu jest dobry ogólny stan zdrowia, brak chorób przewlekłych lub ich odpowiednie leczenie, prawidłowy wynik zleconych przez lekarza badań, a także – niepalenie papierosów oraz zaprzestanie przyjmowania leków obniżających krzepliwość krwi, takich jak polopiryna czy aspiryna, około siedmiu dni przed planowaną operacją uszu.

Opis i przebieg korekcji odstających uszu

Podczas operacji uszu lekarz wykonuje nacięcie tylnej części małżowiny usznej, odsłaniając tym samym chrząstkę, a następnie modeluje chrząstkę zmieniając jej kształt. Jeśli jest to konieczne, podczas korekty uszu usuwany jest również nadmiar skóry. W trakcie zabiegu pacjent ma możliwość oceny wyglądu ucha w lusterku. Po akceptacji osiągniętego rezultatu zakładane są szwy modelująca na chrząstce, a w niektórych przypadkach – również szwy dodatkowe, przybliżające ucho do czaszki. Z uwagi na lokalizację cieć, najczęściej blizny są mało widoczne.

Operacja uszu – wskazania po zabiegu

Operacja odstających uszu kończy się założeniem opatrunku z antybiotykiem, który usuwany jest podczas pierwszej wizyty kontrolnej, po tygodniu od zabiegu. Opatrunek zastępowany jest zwykłą opaską, którą nosić trzeba przez trzy tygodnie 24 godziny na dobę, a następnie – przez kolejne dwa, trzy tygodnie, zakładać tylko na czas spania.

Po operacji uszu należy przez pierwsze cztery tygodnie unikać sauny, słońca i solarium. Już po pierwszej zmianie opatrunku można umyć głowę. Szwy zdejmowane są zazwyczaj po około 10-12 dniach od korekty uszu.

Na efekt finalny poczekać należy nawet do kilku miesięcy. Pamiętać trzeba przy tym, że nie ma możliwości wykonania idealnie symetrycznych uszu, także nawet po operacji plastycznej uszu uszy mogą być do pewnego stopnia asymetryczne, ale jest to w pełni naturalne.

Korekta uszu – ewentualne powikłania

Jak po każdym zabiegu, również po operacji uszu możliwe są powikłania. Po korekcie uszu zdarzają się one na szczęście rzadko. Po zabiegu mogą pojawić się krwiaki lub stan zapalny. Bardzo rzadko może dojść do tzw. “odskoczenia” ucha od czaszki, co wiązać się może z koniecznością powtórnej korekcji.

Ile kosztuje operacja uszu?

Operacja plastyczna uszu wiąże się z wydatkiem rzędu od 4000 do 6000 złotych. Oczywiście cena uzależniona jest od stopnia zaawansowania problemu oraz zastosowanego znieczulenia. Przykładowo – koszt zabiegu może być niższy, jeśli korekta dotyczy jednego ucha.

Ogromną wagę przykładamy do tego, by informacje prezentowane na blogu były rzetelne i zgodne z aktualnym stanem wiedzy medycznej. Należy jednak pamiętać, że publikacje blogowe nie mogą zastąpić konsultacji lekarskiej ani stanowić podstawy do samodiagnozy. Niezbędne jest indywidualne podejście do każdego przypadku, które jest możliwe wyłącznie w bezpośrednim kontakcie pacjent - lekarz.