Zabieg korekcji powiek wykonywany jest zarówno z przyczyn estetycznych (tzw. “worki pod oczami”, zmarszczki, nadmiar tkanki i zwiotczała skóra powiek), jak i zdrowotnych, gdy mamy do czynienia z opadającą powieką, która zmniejsza pole widzenia. Korekta może obejmować zarówno powiekę górną, jak i dolną. Wyjaśniamy, na czym polega polega powiek, jakie są do niej wskazania i jakie efekty można osiągnąć.

Starzenie się a zmiany zachodzące w powiekach

Istnieje wiele możliwości przywrócenia jędrności skóry wokół oczu, w zależności od tego, czy pacjent ma problem ze zmarszczkami, obrzękami czy opadającymi powiekami. Pierwsze oznaki starzenia widać najszybciej w okolicy oczu, skóra staje się cienka i zwiotczała.

Wraz z wiekiem organizm produkuje mniej elastyny i kolagenu, w związku z tym skóra traci elastyczność i jędrność. Zaczyna się marszczyć i opadać, a dotyczy to również powiek.  Do przedwczesnego starzenia może prowadzić nadmierna ekspozycja na słońce lub prowadzenie niezdrowego trybu życia, ale w wielu przypadkach “opadająca powieka” jest też kwestią budowy twarzy.

Jakie efekty można osiągnąć poprzez zabiegi plastyki powiek?

Jeśli zwiotczała skóra powiek ogranicza pole widzenia, rozważ korektę powiek górnych.  W trakcie zabiegu specjalista może odsłonić brzeg rzęskowy powieki. Wspomniana metoda skierowana jest przede wszystkim do osób po 40. roku życia, choć nadmierny fałd skóry może czasami pojawić się po 20. roku życia . Większość pacjentów decyduje się na plastykę powiek górnych ze względów estetycznych, a nie zdrowotnych.

Korekta powiek sprawia, że oczy wyglądają młodziej. Lekarz usuwa obrzęki i zmarszczki wokół oczu, a także pomaga zmniejszyć worki wokół dolnej powieki. Dodatkowo niweluje tłuszcz blokujący oko, a tym samym poprawia widzenie peryferyjne. Wszelkie blizny powstałe w wyniku zabiegu są praktycznie niewidoczne, ponieważ chowają się w załamaniach powieki.

Proponowane zabiegi nie zawsze koncentrują się na poprawie wyglądu pacjenta, niejednokrotnie wykonuje się je po to, aby zapewnić szerszy zakres widzenia.

Jak wygląda operacja powiek górnych?

Korektę powiek górnych przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, aby pacjent w tym czasie nie czuł bólu ani dyskomfortu. Chirurg plastyczny wstrzyknie w tkanki preparat znieczulający, a następnie wykona cięcie w fałdzie nad tarczkowym i delikatnie wychodzącym poza kąt boczny oka. Proponowana technika sprawia, że blizna jest praktycznie niewidoczna. Specjalista może również usunąć nadmiar tkanki tłuszczowej, przez którą powieka wygląda tak, jakby była opuchnięta. Operację opadających powiek wykonuje się w warunkach ambulatoryjnych, dlatego pacjent może wrócić tego samego dnia do domu.

Aby zakwalifikować się do zabiegu, należy spełnić kilka warunków. Można go wykonać u osób, które:

  • cieszą się dobrym zdrowiem,
  • nie chorują na choroby przewlekłe lub są prawidłowo leczone,
  • mają dobre wyniki badań laboratoryjnych.

Jeśli cierpisz na jakiekolwiek schorzenia, skontaktuj się wcześniej z lekarzem.

Jak wygląda korekcja powiek dolnych?

Cienie i worki pod oczami wskazują na starzenie się powiek dolnych. Zabieg na powieki zazwyczaj wykonuje się u osób po 40. roku życia. Lekarz koryguje zmarszczki, jednocześnie poprawia napięcie skóry oraz niweluje worki i cienie pod oczami.

Podczas zabiegu specjalista nacina skórę tuż pod brzegiem rzęskowym, a następnie przedłuża nieznacznie nacięcie poza kąt boczny oka. Ponadto wygładza powiekę dolną, redukując tłuszcz okołogałkowy.

Jednoczesna korekta powiek górnych i dolnych

Istnieje także możliwość, by wspomniane wcześniej zabiegi połączyć. Korekcję powiek górnych i dolnych przeprowadza się w warunkach ambulatoryjnych, dlatego pacjent może w tym samym dniu wrócić do domu. Procedura trwa ok. 2 godziny i przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym.

Pacjent powinien pamiętać o wizycie kontrolnej po tygodniu i po miesiącu, aby zmniejszyć ryzyko powikłań.

Rekonwalescencja po korekcie powiek górnych i dolnych

Po zabiegu korekcji powiek mogą pojawić się siniaki i obrzęki, które zazwyczaj znikają w ciągu 10-14 dni. Lekarz zwykle wyciąga szwy po 6-7 dniach od ich założenia. Pozostawia otwartą ranę, z wyjątkiem drobnego stripa (plaster do zamykania ran), który odpada sam po 3 dniach. Nie trzeba stosować opatrunku, wystarczy regularnie przemyć ranę środkiem odkażającym.

Należy przypomnieć, że każdy zabieg niesie ze sobą ryzyko wystąpienia powikłań, wymagających leczenia zachowawczego lub interwencji chirurga. W przypadku korekcji opadających powiek ryzyko wystąpienia powikłań jest niewielkie.

Niektórzy pacjenci zgłaszają rozejście się rany, asymetrię lub martwicę brzegów rany. Do możliwych powikłań zaliczamy również nadmierne bliznowacenie, infekcję i pojawienie się krwiaka. Aby zmniejszyć ryzyko, pacjent powinien przestrzegać zaleceń pozabiegowych i zgłosić się na wizyty kontrolne.

Ogromną wagę przykładamy do tego, by informacje prezentowane na blogu były rzetelne i zgodne z aktualnym stanem wiedzy medycznej. Należy jednak pamiętać, że publikacje blogowe nie mogą zastąpić konsultacji lekarskiej ani stanowić podstawy do samodiagnozy. Niezbędne jest indywidualne podejście do każdego przypadku, które jest możliwe wyłącznie w bezpośrednim kontakcie pacjent - lekarz.