Labioplastyka, czyli plastyka warg sromowych, to zabieg chirurgiczny korygujący zarówno rozmiar, jak i kształt warg sromowych większych oraz mniejszych. Dzięki operacji pacjentki niezadowolone z wyglądu tej części ciała mają szanse na odzyskanie komfortu psychicznego oraz pewności siebie podczas intymnych relacji z partnerem.
Spis treści
Plastyka warg sromowych – wskazania
Na zabieg plastyki warg sromowych zgłaszają się najczęściej pacjentki z przerostem warg sromowych, czyli kobiety u których mniejsze, wewnętrzne wargi sromowe są znacząco większe od warg zewnętrznych. Redukcja warg sromowych w takim przypadku wykonywana jest nie tylko ze względów estetycznych, ale również – funkcjonalnych. Przerośnięte wargi sromowe są nierzadko przyczyną dyskomfortu, bólu oraz infekcji intymnych, a także źródłem problemów natury psychicznej i trudności w kontaktach seksualnych.
Zabieg labioplastyki przeprowadzany jest ponadto w przypadku deformacji warg sromowych na skutek porodu siłami natury, a także u pacjentek, których wargi sromowe większe zwiotczały i stały się mniej jędrne oraz napięte na skutek procesu starzenia się lub znacznej utraty masy ciała.
Labioplastyka – przygotowanie do zabiegu
Zarówno w przypadku operacji warg sromowych mniejszych, jak i większych celem zabiegu jest przywrócenie prawidłowej fizjologii oraz estetycznego wyglądu sromu. O stopniu i zakresie korekty zawsze decyduje pacjentka. Możliwa jest zarówno radykalna redukcja warg sromowych i uzyskanie tzw. wyglądu “camel toe”, jak i pośrednia redukcja, po której wargi sromowe mniejsze są na poziomie warg sromowych większych.
Każdorazowo operacje plastyczną warg sromowych poprzedza konsultacja, na której lekarz omawia szczegółowy przebieg zabiegu oraz postępowanie przed i po operacji. Warunkiem kwalifikacji do przeprowadzenia labioplastyki jest dobry ogólny stan zdrowia, a także brak chorób przewlekłych lub ich prawidłowe leczenie. Konieczne jest także wykonanie zleconych przez lekarza badań laboratoryjnych oraz całkowita depilacja miejsc intymnych.
Korekta warg sromowych – przebieg zabiegu
Plastyka warg sromowych wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym i trwa około 1,5 godziny. Podczas zabiegu zmniejszania warg sromowych mniejszych stosowanych jest kilka technik redukcji, dobieranych przez chirurga w zależności od indywidualnych predyspozycji i potrzeb pacjentki.
Najczęściej wykonywaną metodą jest tzw. redukcja obwodowa, zmniejszająca objętość warg sromowych w różnym stopniu. Korektę warg sromowych mniejszych uzyskać można ponadto poprzez zastosowanie redukcji klinowej, podczas której chirurg wycina fragment wargi sromowej i zszywa dwie pozostałe części. W poszczególnych przypadkach stosowane są także techniki deepitelizacyjne, polegające na „ścieńczeniu” wargi w części centralnej, a następnie zszyciu części obwodowych.
Korekta warg sromowych większych wykonywana jest nieco rzadziej niż redukcja warg sromowych mniejszych. W trakcie operacji chirurg wykonuje nacięcie w fałdzie między wargą mniejszą i większą oraz wycina nadmiar tkanki, formując nowy kształt wargi.
Nierzadko aby uzyskać w pełni zadowalający efekt estetyczny, wykonuje się jednoczesną korekcję warg sromowych mniejszych i większych, połączoną z korektą napletka łechtaczki. Dzięki zastosowaniu podczas zabiegów szwów podskórnie wchłanialnych nie ma konieczności ich usuwania.
Okres pooperacyjnych i możliwe komplikacje
Labioplastyka wykonywana jest w trybie ambulatoryjnym, niewymagającym hospitalizacji. Czas rekonwalescencji po zabiegu wynosi około 10-14 dni. Okres pooperacyjny z reguły jest bezbolesny, liczyć należy się jednak z możliwością powstania obrzęku, utrzymującego się do 2-3 tygodni po interwencji chirurgicznej. Do około miesiąca po zabiegu należy powstrzymać się od współżycia oraz aktywności fizycznej mogącej podrażnić skórę strefy intymnej – jazdy konnej lub na rowerze. W okresie tym niewskazane jest także używanie tamponów oraz noszenie stringów. Zaleca się stosowanie podpasek oraz luźnej bielizny z naturalnych materiałów oraz rezygnację z obcisłych ubrań.
Labioplastyka uznawana jest za zabieg małoinwazyjny. Powikłania w postaci krwiaków lub infekcji, a także przerastającej blizny zdarzają się niezmiernie rzadko. Aby uzyskać jak najlepsze rezultaty pacjentka powinna ściśle stosować się do zaleceń lekarza oraz zgłaszać się regularnie – po tygodniu i miesiącu od operacji – na wizyty kontrolne.