Labioplastyka, czyli plastyka warg sromowych, to zabieg chirurgiczny korygujący zarówno rozmiar, jak i kształt warg sromowych większych oraz mniejszych. Dzięki operacji pacjentki niezadowolone z wyglądu tej części ciała mają szanse na odzyskanie komfortu psychicznego oraz pewności siebie podczas intymnych relacji z partnerem.

Plastyka warg sromowych – wskazania

Na zabieg plastyki warg sromowych zgłaszają się najczęściej pacjentki z przerostem warg sromowych, czyli kobiety u których mniejsze, wewnętrzne wargi sromowe są znacząco większe od warg zewnętrznych. Redukcja warg sromowych w takim przypadku wykonywana jest nie tylko ze względów estetycznych, ale również – funkcjonalnych. Przerośnięte wargi sromowe są nierzadko przyczyną dyskomfortu, bólu oraz infekcji intymnych, a także źródłem problemów natury psychicznej i trudności w kontaktach seksualnych.

Zabieg labioplastyki przeprowadzany jest ponadto w przypadku deformacji warg sromowych na skutek porodu siłami natury, a także u pacjentek, których wargi sromowe większe zwiotczały i stały się mniej jędrne oraz napięte na skutek procesu starzenia się lub znacznej utraty masy ciała.

Labioplastyka – przygotowanie do zabiegu

Zarówno w przypadku operacji warg sromowych mniejszych, jak i większych celem zabiegu jest przywrócenie prawidłowej fizjologii oraz estetycznego wyglądu sromu. O stopniu i zakresie korekty zawsze decyduje pacjentka. Możliwa jest zarówno radykalna redukcja warg sromowych i uzyskanie tzw. wyglądu “camel toe”, jak i pośrednia redukcja, po której wargi sromowe mniejsze są na poziomie warg sromowych większych.

Każdorazowo operacje plastyczną warg sromowych poprzedza konsultacja, na której lekarz omawia szczegółowy przebieg zabiegu oraz postępowanie przed i po operacji. Warunkiem kwalifikacji do przeprowadzenia labioplastyki jest dobry ogólny stan zdrowia, a także brak chorób przewlekłych lub ich prawidłowe leczenie. Konieczne jest także wykonanie zleconych przez lekarza badań laboratoryjnych oraz całkowita depilacja miejsc intymnych.

Korekta warg sromowych – przebieg zabiegu

Plastyka warg sromowych wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym i trwa około 1,5 godziny. Podczas zabiegu zmniejszania warg sromowych mniejszych stosowanych jest kilka technik redukcji, dobieranych przez chirurga w zależności od indywidualnych predyspozycji i potrzeb pacjentki.

Najczęściej wykonywaną metodą jest tzw. redukcja obwodowa, zmniejszająca objętość warg sromowych w różnym stopniu. Korektę warg sromowych mniejszych uzyskać można ponadto poprzez zastosowanie redukcji klinowej, podczas której chirurg wycina fragment wargi sromowej i zszywa dwie pozostałe części. W poszczególnych przypadkach stosowane są także techniki deepitelizacyjne, polegające na „ścieńczeniu” wargi w części centralnej, a następnie zszyciu części obwodowych.

Korekta warg sromowych większych wykonywana jest nieco rzadziej niż redukcja warg sromowych mniejszych. W trakcie operacji chirurg wykonuje nacięcie w fałdzie między wargą mniejszą i większą oraz wycina nadmiar tkanki, formując nowy kształt wargi.
Nierzadko aby uzyskać w pełni zadowalający efekt estetyczny, wykonuje się jednoczesną korekcję warg sromowych mniejszych i większych, połączoną z korektą napletka łechtaczki. Dzięki zastosowaniu podczas zabiegów szwów podskórnie wchłanialnych nie ma konieczności ich usuwania.

Okres pooperacyjnych i możliwe komplikacje

Labioplastyka wykonywana jest w trybie ambulatoryjnym, niewymagającym hospitalizacji. Czas rekonwalescencji po zabiegu wynosi około 10-14 dni. Okres pooperacyjny z reguły jest bezbolesny, liczyć należy się jednak z możliwością powstania obrzęku, utrzymującego się do 2-3 tygodni po interwencji chirurgicznej. Do około miesiąca po zabiegu należy powstrzymać się od współżycia oraz aktywności fizycznej mogącej podrażnić skórę strefy intymnej – jazdy konnej lub na rowerze. W okresie tym niewskazane jest także używanie tamponów oraz noszenie stringów. Zaleca się stosowanie podpasek oraz luźnej bielizny z naturalnych materiałów oraz rezygnację z obcisłych ubrań.

Labioplastyka uznawana jest za zabieg małoinwazyjny. Powikłania w postaci krwiaków lub infekcji, a także przerastającej blizny zdarzają się niezmiernie rzadko. Aby uzyskać jak najlepsze rezultaty pacjentka powinna ściśle stosować się do zaleceń lekarza oraz zgłaszać się regularnie – po tygodniu i miesiącu od operacji – na wizyty kontrolne.

Ogromną wagę przykładamy do tego, by informacje prezentowane na blogu były rzetelne i zgodne z aktualnym stanem wiedzy medycznej. Należy jednak pamiętać, że publikacje blogowe nie mogą zastąpić konsultacji lekarskiej ani stanowić podstawy do samodiagnozy. Niezbędne jest indywidualne podejście do każdego przypadku, które jest możliwe wyłącznie w bezpośrednim kontakcie pacjent - lekarz.