Dzięki podniesieniu obniżonej linii brwi oraz liftingowi czoła, znacząco wygładzającego zmarszczki poziome, możemy uzyskać młodszy, atrakcyjniejszy wygląd twarzy. Przed zdecydowaniem się na zabieg warto wiedzieć, jak wygląda lifting czoła i brwi, kto może z niego skorzystać oraz jak długo utrzymują się efekty uzyskane podczas operacji. Kwestie te poruszamy w artykule.

Lifting czoła i brwi – charakterystyka

Ze względu na to, że cieszący się dużą popularnością lifting twarzy nie obejmuje czoła, lifting czoła i brwi jest samodzielną operacją kosmetyczną, dotyczącą korekcji ⅓ części twarzy. Na zabieg liftingu czoła i podniesienia brwi decydują się najczęściej osoby, u których pojawiły się zmarszczki na czole, powodujące, że twarz sprawia wrażenie zmęczonej, zmartwionej i smutnej.

Zazwyczaj zabieg liftingu czoła i brwi wykonywany jest u osób w wieku około 45-55 lat. Jest to jednak kwestia indywidualna. Operacja przeprowadzana jest także u młodszych pacjentów, jeśli tylko nie występują przeciwwskazania.

Lifting czoła − rodzaje zabiegu

Lifting czoła może zostać przeprowadzony na kilka sposobów. Pierwsza, najbardziej radykalna metoda, to tradycyjny lifting brwi, podczas którego cięcie prowadzone jest na całej szerokości skóry czoła i skroni. Blizny ukryte zostają na styku włosów i czoła lub w obszarze owłosionej skóry czoła oraz skroni.

Drugi rodzaj zabiegu to tzw. lifting skroniowy, podczas którego skóra nacinana jest jedynie w okolicach skroniowych, po lewej i prawej stronie, bez przedłużania cięcia w środkowej części czoła.

Trzecim, najmniej inwazyjnym zabiegiem liftingu czoła jest lifting endoskopowy, wskazany zwłaszcza u młodszych osób, u których nie występują zmarszczki poziome na czole i wystarczająca jest jedynie korekcja linii brwi. Podczas zabiegu endoskopowego liftingu czoła w obrębie  owłosionej skóry głowy wykonywane są trzy drobne nacięcia, przez które przeprowadzone zostają podskórne tunele w kierunku brwi, pozwalające na podciągniecie i uniesienie skóry brwi.

Uzyskanie uniesienia linii brwi możliwe jest ponadto poprzez wykonanie nacięcia tuż nad granicą owłosionej skóry brwi i wycięcie jej nadmiaru.

Przygotowanie do zabiegu liftingu czoła i brwi

Każdorazowo operacja podniesienia brwi poprzedzona jest konsultacją, podczas której chirurg plastyczny dobiera rodzaj liftingu indywidualnie do potrzeb każdego pacjenta. Omawiane są również szczegóły dotyczące zarówno postępowania przed, jak i po operacji podniesienia brwi. Wyjaśnianie są ponadto ewentualne wątpliwości dotyczące samego zabiegu.

Warunkiem zakwalifikowania się do operacji liftingu czoła i brwi jest dobry ogólny stan zdrowia, brak chorób przewlekłych lub ich prawidłowe leczenie, prawidłowe wyniki zleconych przez lekarza badań oraz niepalenie papierosów. Ze względu na to, iż  pełen lifting czoła i brwi wraz z korekcją powiek górnych wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, to konieczna jest także pozytywna kwalifikacja lekarza anestezjologa. W wybranych przypadkach możliwe jest znieczulenie nasiękowe, stosowane na przykład podczas liftingu skroniowego.

Lifting czoła – wskazania po zabiegu

Zabieg liftingu czoła i brwi trwa około 1,5 godziny. Pacjent pozostaje w klinice do następnego dnia – jeżeli gojenie przebiega prawidłowo,  wypisywany jest do domu po zmianie opatrunku oraz poinstruowaniu przez lekarza o postępowaniu pooperacyjnym.

Okres pozabiegowy jest zazwyczaj praktycznie bezbolesny i nie wymaga stosowania środków przeciwbólowych. Do 7-10 dni od zabiegu utrzymywać może się obrzęk oraz widoczne mogą być zasinienia, głównie na górnych oraz dolnych powiekach.

Przez okres około dwóch tygodni po zabiegu bezwzględnie zakazane jest palenie papierosów, a do sześciu tygodni niewskazane jest opalanie twarzy. Należy również przez około cztery tygodnie powstrzymać się od wysiłku fizycznego i uprawiania sportu. Do czasu wygojenia się ran, czyli do około dwóch tygodni, należy nosić opaskę uciskową. Na zdjęcie szwów oraz wizytę kontrolną zgłosić należy się po około siedmiu dniach od liftingu.

Możliwe komplikacje po zabiegu

Zabieg liftingu czoła i podniesienia brwi jest zabiegiem o niewielkim ryzyku wystąpienia powikłań. W zależności od rodzaju przeprowadzonego liftingu oraz stopnia skomplikowania zabiegu, po operacji pojawić mogą się powikłania w postaci krwiaków, rozejścia się rany, infekcji, asymetrii, martwicy brzegów rany, nadmiernego bliznowacenia oraz porażenia czucia w okolicy czoła. Wśród możliwych powikłań, które wystąpić mogą po wykonaniu liftingu klasycznego, wymieniana jest także częściowo odwracalna utrata czucia powyżej linii cięcia.

W celu zmniejszenia ryzyka powikłań i komplikacji wskazane jest ścisłe stosowanie się do zaleceń lekarza oraz regularne zgłaszanie się na wyznaczone wizyty kontrolne.

Ogromną wagę przykładamy do tego, by informacje prezentowane na blogu były rzetelne i zgodne z aktualnym stanem wiedzy medycznej. Należy jednak pamiętać, że publikacje blogowe nie mogą zastąpić konsultacji lekarskiej ani stanowić podstawy do samodiagnozy. Niezbędne jest indywidualne podejście do każdego przypadku, które jest możliwe wyłącznie w bezpośrednim kontakcie pacjent - lekarz.