Postęp w odsysaniu tłuszczu przyczynił się do powstania nowej metody modelowania twarzy oraz modelowania sylwetki przy pomocy naturalnego wypełniacza w postaci własnej tkanki tłuszczowej. Obecnie lipofilling jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów w gabinetach medycyny estetycznej. Na czym polega zabieg i co sprawiło, że zyskał tak dużą popularność?

Czym jest lipofilling i do czego służy?

Lipofilling, nazywany również lipotransferem, to przeszczep własnej tkanki tłuszczowej, dzięki któremu możliwe jest korygowanie defektów estetycznych zarówno twarzy, jak i biustu, pośladków i łydek. Przy pomocy lipofillingu możliwe jest pozbycie się nadmiaru tłuszczu z miejsc, gdzie jest on zbędny i odbudowanie objętości w innych partiach ciała, przy zachowaniu w pełni naturalnego wyglądu.

Dlaczego tkanka tłuszczowa jest dobrym wypełniaczem?

Własna tkanka tłuszczowa pacjenta to naturalny, a co za tym idzie – najlepszy i w pełni bezpieczny wypełniacz, w pełni tolerowany przez organizm. Zastosowanie tkanki tłuszczowej do modelowania twarzy oraz modelowania sylwetki eliminuje ryzyko reakcji alergicznej oraz odrzucenia przeszczepionej tkanki.

Niewątpliwą zaletą zastosowania tkanki tłuszczowej jest również trwałość efektu. W odróżnieniu od innych, syntetycznych wypełniaczy, tkanka tłuszczowa zanika w niewielkim stopniu. Rezultaty osiągnięte dzięki lipofillingowi utrzymują się zatem przez wiele lat.

Kto może skorzystać z lipofillingu?

Tkanka tłuszczowa może być przeszczepiona jedynie jako tak zwany przeszczep autologiczny, czyli z własnego organizmu. Zabieg ten odpowiedni jest więc dla osób, które posiadają odpowiednią ilość tkanki tłuszczowej. Nie zaleca się wykonywania lipofillingu u pacjentów, którzy mają zbyt niski wskaźnik BMI lub osób bardzo otyłych.

Lipofilling – przygotowanie do zabiegu

Jak przy każdym zabiegu, przed wykonaniem lipofillingu przeprowadzana jest konsultacja, podczas której określany jest zakres zabiegu, oczekiwania pacjenta oraz możliwe do osiągnięcia rezultaty. Lekarz zleca również wykonanie badań. Warunkiem kwalifikacji do zabiegu lipofillingu jest dobry ogólny stan zdrowia pacjenta, brak chorób przewlekłych lub ich prawidłowe leczenie, a także pozytywna kwalifikacja lekarza anestezjologa do zabiegu w znieczuleniu ogólnym.

Przeciwwskazaniem do lipofillingu są choroby autoimmunologiczne, problemy z krzepliwością krwi i gojeniem się ran, palenie papierosów, przewlekłe infekcje, a także niektóre schorzenia wątroby i nerek oraz choroby piersi wymagające weryfikacji histopatologicznej.

Przebieg zabiegu lipofillingu

Pierwszym etapem lipofillingu jest liposukcja, czyli pobranie tkanki tłuszczowej od pacjenta. Najczęściej lekarz przy pomocy tępej kaniuli pobiera tkankę tłuszczową z okolicy brzucha, ud, bioder lub kolan.

Drugi etap to odpowiednie przygotowanie pobranego materiału: oczyszczenie z płynnej frakcji oraz poddanie selekcji. Przeszczepia się jedynie komórki zdrowe i nieuszkodzone.

Ostatnim etapem lipofillingu jest precyzyjne wstrzykniecie tłuszczu w wyznaczone uprzednio miejsce.

Modelowanie twarzy własnym tłuszczem

Podskórna tkanka tłuszczowa stopniowo zanika wraz z upływem lat. Proces ten widoczny jest szczególnie w okolicach kości policzkowych, skroni, obszaru nosowo-wargowego oraz ust. Twarz zmienia owal, rysy wyostrzają się, a słabiej podtrzymywana przez tkankę skóra wiotczeje.

Dzięki modelowaniu twarzy własnym tłuszczem możliwe jest poprawienie owalu, na przykład poprzez uwydatnienie policzków lub linii żuchwy (u młodszych pacjentów). Lipofilling pozwala również na odbudowę utraconej objętości tkanki tłuszczowej (u starszych pacjentów).

Wskazaniami do zabiegu jest także asymetria twarzy oraz wypełnienie ubytków i odtworzenie właściwych kształtów twarzy utraconych na skutek choroby lub przebytych urazów. Lipofilling twarzy jest również skutecznym rozwiązaniem w przypadku wiotkiej skóry z charakterystycznymi, głębokimi zmarszczkami lub bruzdami.

Przeszczep własnego tłuszczu pacjenta stosowany jest ponadto do rewitalizacji i poprawy kondycji skóry (podanie wyizolowanych komórek macierzystych tłuszczowych), wypełniania doliny łez oraz niwelowania cieni pod oczami, w przypadku gdy problem ten wynika z płytkiego unaczynienia.

Zabieg modelowania twarzy wykonywany jest w trybie ambulatoryjnym i trwa około godziny. Pacjent opuszcza klinikę w tym samym dniu. Konieczne są wizyty kontrolne – po tygodniu i miesiącu od zabiegu.

Modelowanie pośladków – tzw. lifting brazylijski

Modelowanie pośladków własnym tłuszczem to coraz częściej przeprowadzany zabieg. Najlepszymi kandydatkami do lipofilling pośladków są pacjentki ze słabo rozwiniętym mięśniem pośladkowym oraz równoczesnym nadmiernym nagromadzeniem tłuszczu nad talerzem biodrowym  i w okolicy “bryczesów”. Dzięki modelowaniu pośladków przy pomocy lipofillingu wyszczuplone zostają okolice nad i pod pośladkami, same pośladki natomiast zostają powiększone, podniesione i ujędrnione.

Ilość przeszczepionego tłuszczu zależy od rozmiaru pośladków, jakie chce uzyskać pacjentka. Najczęściej przeszczepia się od 350 do 600 ml tłuszczu na jeden pośladek. Ostateczny kształt zabiegu widoczny jest nawet do roku czasu. W okresie pozabiegowym koniecznie jest noszenie ubrania uciskowego i stosowanie się do zaleceń lekarza.

Zabieg trwa około 1,5 godziny i jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym. Pacjentka przebywa w klinice jedną dobę. Konieczna są wizyty kontrolne – po tygodniu i miesiącu od zabiegu.

Przeszczep tłuszczu do biustu

Przeszczep tłuszczu do biustu jest coraz częściej stosowaną alternatywą dla powiększenia piersi przy pomocy implantów silikonowych. Na korzyść zabiegu lipofillingu biustu przemawia możliwość uzyskania większego, naturalnie wyglądającego rozmiaru piersi, przy jednoczesnym wyeliminowaniu ryzyka powikłań oraz redukcji niechcianego tłuszczu z innych partii ciała.

Dzięki przeszczepowi tłuszczu do biustu – oprócz powiększenia piersi – odzyskać można także utraconą objętość biustu po przebytej ciąży lub karmieniu piersią. W wielu przypadkach lipofilling biustu stosowany jest również do korekcji asymetrii piersi.

Najbardziej odpowiednimi kandydatkami do zabiegu są pacjentki mające realne oczekiwania co do rozmiaru biustu i posiadające na tyle dużo własnej tkanki tłuszczowej, aby możliwe było pobranie w sumie 300 ml tłuszczu na obie piersi. Jednorazowo możliwe jest powiększenie piersi o około jeden rozmiar. Zabieg można jednak powtarzać w odstępie około 4 miesięcy po wygojeniu się pierwszej objętości przeszczepionego tłuszczu, dzięki czemu finalnie możliwe jest uzyskanie docelowego rozmiaru.

Lipofilling piersi – dodatkowe informacje

Przeszczep tłuszczu do biustu wykonywany jest z wyboru w znieczuleniu ogólnym. Możliwe jest jednak przeprowadzenie lipofillingu piersi w znieczuleniu miejscowym. Przeprowadzenie zabiegu trwa około godziny, a pobyt w klinice – jedną dobę.

Przed opuszczeniem kliniki pacjentka zostaje poinstruowana o dalszym postępowaniu. Po zabiegu obowiązuje zakaz palenia papierosów, uprawiania sportu oraz wstrzemięźliwość seksualna przez około 4 tygodnie. Konieczne jest także noszenie trzy tygodnie, 24 godz. na dobę, specjalnego miękkiego biustonosza bez fiszbin. Po tygodniu i miesiącu od przeszczepu tłuszczu do biustu należy zgłosić się na wizytę kontrolną.

Do niedawna przeszczep tłuszczu do biustu nie był popularny ze względu na trudności diagnostyczne nowotworu piersi u pacjentek po lipofillingu. Problem ten został jednak rozwiązany dzięki nowoczesnym aparatom USG o bardzo wysokiej rozdzielczości i nowoczesnym, dobrej jakości mammografom. U kobiet w grupie ryzyka nowotworowego lub rodzinnym występowaniem raka piersi, decyzję o wykonaniu zabiegu skonsultować należy ze specjalistą.

Modelowanie łydek przy pomocy tkanki tłuszczowej

Uwydatnienie wewnętrznych części podudzi oraz podkreślenie masywności łydek – to rezultaty, które można osiągnąć dzięki modelowaniu łydek za pomocą tkanki tłuszczowej. Zabieg wykonywany jest najczęściej u osób, których nogi sprawiają wrażenie “krzywych” lub “odstających od siebie”.

Tłuszcz jest przeszczepiany w przyśrodkową i tylną część łydki. Ilość przeszczepionego tłuszczu zależy zarówno od wyjściowego kształtu łydki, jaki i od efektu, który chce uzyskać pacjent. Zabiegi trwa około godziny, wymaga jednodniowego pobytu w klinice. Zazwyczaj lipofilling łydek wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. W wybranych przypadkach możliwe jest jednak zastosowanie znieczulenia miejscowego.

W okresie po operacji unikać należy nadmiernego wysiłku oraz ograniczyć chodzenie. W celu redukcji obrzęków wskazane jest częste utrzymywanie nóg w pozycji uniesionej. Aby uniknąć komplikacji, należy bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza. Po tygodniu oraz po miesiącu od zabiegu modelowania łydek konieczne są wizyty kontrolne.

Ogromną wagę przykładamy do tego, by informacje prezentowane na blogu były rzetelne i zgodne z aktualnym stanem wiedzy medycznej. Należy jednak pamiętać, że publikacje blogowe nie mogą zastąpić konsultacji lekarskiej ani stanowić podstawy do samodiagnozy. Niezbędne jest indywidualne podejście do każdego przypadku, które jest możliwe wyłącznie w bezpośrednim kontakcie pacjent - lekarz.