Niesymetryczna twarz o nieregularnych rysach i zaburzonych proporcjach nierzadko jest przyczyną kompleksów oraz zaniżonej samooceny. Korzystając ze wsparcia chirurgii plastycznej, pacjenci mają możliwość wyrównania asymetrii twarzy oraz odzyskania utraconej pewności siebie. Podpowiadamy, jak poprawić symetrię twarzy przy zastosowaniu skutecznych i małoinwazyjnych metod.
Spis treści
Asymetria twarzy i jej przyczyny
Symetryczna twarz o harmonijnych rysach przez wielu postrzegana jest jako istotny wyznacznik świadczący o atrakcyjności zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Chociaż praktycznie nigdy prawa strona twarzy nie jest idealnym odbiciem lewej, u jednych asymetria twarzy jest mniej, u drugich bardziej widoczna.
Asymetria twarzy objawiać może się między innymi:
- lewym okiem położonym wyżej niż prawe,
- różnicą w wysokości lub szerokości poszczególnych partii twarzy,
- innym kształtem struktur parzystych twarzy (oczy, brwi lub uszu),
- nieregularnym kształtem nosa, bródki lub ust.
Przyczyny asymetrii twarzy mogą być zarówno wrodzone jak i nabyte. Do gabinetów medycyny estetycznej zgłaszają się pacjenci z asymetrią twarzy powstałą na skutek urazów (złamanie nosa lub kości policzkowej), chorób o podłożu neurologicznym oraz onkologicznym (guzy w rejonie twarzy, zaburzenia nerwowo-mięśniowe), a także osoby, u których asymetria twarzy uwarunkowana jest genetycznie lub wynika z wad zgryzu lub wad rozwojowych. Niesymetryczna twarz jest również jednym z objawów zespołu Parry’ego-Romberga, rzadkiej choroby o nieznanej etiologii, określanej również połowiczym zanikiem twarzy.
Na interwencję chirurga plastycznego decydują się ponadto osoby u których niewielka, naturalna asymetria twarzy została pogłębiona na skutek złych nawyków, między innymi palenia papierosów, spania w niewłaściwej pozycji lub naturalnego procesu starzenia.
Jak poprawić symetrię twarzy? Przykładowe zabiegi
Niesymetryczne rysy twarzy można poprawić dzięki zastosowaniu chirurgii plastycznej oraz zabiegów z zakresu medycyny estetycznej.
W przypadku znacznych asymetrii oraz deformacji twarzy, na przykład po urazie lub chorobie onkologicznej, do przywrócenia symetrii twarzy konieczne może być zastosowanie implantów. Wprowadzane są one w utworzoną uprzednio kieszeń i fiksowane bezpośrednio do kości twarzy w miejscu, które wymaga zwiększenia objętości.
Implanty stosowane są także ze względów estetycznych, najczęściej podczas zabiegu augmentacji, czyli powiększenia bródki. Uwydatnienie bródki umożliwia odtworzenie prawidłowych proporcji pomiędzy żuchwą i szczęką oraz nosem i czołem. Dzięki zastosowaniu implantów twarzy możliwe jest ponadto wyrównanie asymetrii policzków.
Chirurgiczna operacja nosa
Asymetria twarzy spowodowana może być również przez nieproporcjonalny kształt lub rozmiar nosa. Zniekształcony nos, na przykład po urazie albo po przebytym rozszczepie wargi i podniebienia, krzywy, zbyt mocno zadarty, garbaty za szeroki lub za długi, korygowany jest podczas zabiegu plastyki nosa (rhinoplastyki). Celem zabiegu plastyki nosa jest uzyskanie nosa o odpowiednim rozmiarze i kształcie, harmonijnie współgrającego z resztą twarzy, przy zachowaniu jego prawidłowej drożności.
Podczas korekcji, wymagającej ustawienia całego szkieletu nosa, operacja wykonywana jest metodą otwartą i pozostawia blizny. W łatwiejszych, mniej skomplikowanych przypadkach, zabieg rynoplastyki przeprowadzany jest metodą zamkniętą.
W przeważającej części zabiegi korygujące nosa są tzw. zabiegami redukcyjnymi, zmniejszającymi rozmiar nosa. Rzadziej wykonywane są zabiegi augmentacyjne, związane ze zwiększeniem ilości tkanek.
Korekcja odstających uszu
Operacja plastyczna stosowana jest także w przypadku asymetrii twarzy spowodowanej odstającymi, niesymetrycznymi lub zbyt dużymi uszami. Podczas zabiegu redukowana jest odstająca małżowina uszna, korygowany może być zarówno kształt jak i rozmiar ucha.
Operacja odstających uszu przeprowadzana jest u dorosłych i dzieci powyżej ósmego roku życia. Po zabiegu uszy są bardziej symetryczne i przylegają do czaszki.
Operacja opadającej powieki
Kolejnym elementem zaburzającym symetrię twarzy jest opadanie powiek, spowodowane upośledzeniem mechanizmu podnoszenia i utrzymywania powiek na odpowiednim poziomie, oraz zwiotczenie skóry powiek na skutek procesu starzenia.
Rozwiązaniem w obydwu przypadkach jest zabieg korygujący wykonywany w trybie ambulatoryjnym, przywracający powiekom odpowiedni wygląd oraz redukujący powstałą asymetrię twarzy.
Zabiegi korygujące asymetrię ust
Asymetria ust, występująca najczęściej między górną a dolną wargą lub między prawą a lewą stroną ust, również ma niekorzystny wpływ na symetrię całej twarzy. Skorygowanie defektu możliwe jest zarówno podczas zabiegu chirurgicznego, zapewniającego trwałą zmianę kształtu ust oraz ich objętości, jak i niechirurgicznie – dzięki zastosowaniu kwasu hialuronowego. Odpowiednia metoda dobierana jest w zależności od rodzaju asymetrii i oczekiwań pacjentki.
Najczęściej wykonywanym zabiegiem chirurgicznym ust jest Bullhorn lip lift – zabieg przywracający właściwe proporcje wargi górnej względem dolnej, podczas którego następuje skrócenie wysokości i poszerzenie czerwieni wargi górnej.
Korekta asymetrii ust przy pomocy kwasu hialuronowego również pozwala na wyrównanie asymetrii poprzez wzrost objętości oraz zmianę konturu ust, ale efekt jest tymczasowy. By utrzymać rezultaty należy co jakiś czas powtarzać zabieg.