Osiągniecie efektu w postaci  płaskiego, jędrnego brzucha bez nadmiaru skóry, zwłaszcza po utracie wagi lub po ciąży, nie zawsze możliwe jest dzięki zastosowaniu odpowiedniej diety i regularnych ćwiczeń. W niektórych przypadkach konieczne jest skorzystanie  z pomocy medycyny estetycznej oraz zabiegu plastyki brzucha. Jak wygląda taki zabieg i jak się do niego przygotować? Wyjaśniamy w artykule

Plastyka brzucha – wskazania do zabiegu

Plastyka brzucha jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgii plastycznej. Operacja przeprowadzana jest w większości przypadków z przyczyn estetycznych – u osób, które dążą do zredukowania nadmiaru tkanki tłuszczowej oraz zwisającej skóry w okolicy talii i brzucha. Wskazaniem do zabiegu plastyki brzucha mogą być również względy zdrowotne – abdominoplastyka przeprowadzana jest u pacjentów z przepukliną lub znacznym rozstępem mięśni prostych brzucha.

Na plastykę brzucha w głównej mierze decydują się kobiety po przebytej ciąży, zwłaszcza pacjentki, które urodziły drugie lub kolejne dziecko. W tym przypadku optymalnym czasem na wykonanie zabiegu jest okres 12 miesięcy po porodzie.

Abdominoplastyka jest również skutecznym rozwiązaniem dla osób po znacznej utracie wagi ciała, które borykają się z niekorzystnym wyglądem powłok brzusznych: zwiotczeniem skóry, wiszącym fałdem i rozstępami, pomimo zastosowanej diety oraz aktywności fizycznej.

Plastyka brzucha – przygotowanie do zabiegu

Plastyka brzucha, podobnie jak większość zabiegów operacyjnych, wymaga wcześniejszej konsultacji, podczas której omawiane są szczegóły dotyczące przygotowania przed i postępowania po operacji. Lekarz wyjaśnia również wątpliwości dotyczące samego zabiegu oraz przedstawia możliwe do osiągnięcia efekty.

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym. Warunkiem kwalifikacji do przeprowadzenia plastyki brzucha jest pozytywna kwalifikacja anestezjologa do zabiegu w narkozie, dobry ogólny stan zdrowia, brak chorób przewlekłych lub ich prawidłowe leczenie, prawidłowy wynik zleconych przez lekarza badań, a także – niepalenie papierosów na miesiąc przed i miesiąc po zabiegu oraz nieprzyjmowanie leków rozrzedzających krew. Ważnym elementem kwalifikacji do zabiegu plastyki brzucha jest również prawidłowa waga ciała, nieprzekraczająca BMI 25. Operacja nie jest przeprowadzana u pacjentów z nadwagą.

Klasyczna plastyka brzucha z liposukcją – opis zabiegu

Podczas zabiegu klasycznej plastyki brzucha z obszaru podbrzusza oraz śródbrzusza usuwany jest chirurgicznie nadmiar obwisłej skóry oraz podskórnej tkanki tłuszczowej. Efektem prawidłowo przeprowadzonej plastyki brzucha jest wzmocnienie napięcia mięśni tworzących ścianę jamy brzusznej, w wyniku czego poprawia się wygląd talii i brzucha: brzuch staje się płaski, napięty i jędrny.

W celu uzyskania optymalnego efektu, klasyczna plastyka brzucha łączona jest z liposukcją “odchudzającą” brzuch. Odsysanie tkanki tłuszczowej z okolicy nadpępkowej oraz bocznych powierzchni brzucha wykonywane jest w pierwszej kolejności. Kolejnym etapem plastyki brzucha z liposukcją  jest nacięcie skóry w okolicy podbrzusza, odseparowanie skóry od mięśni ściany brzusznej aż po łuki żebrowe i przesunięcie jej w dół, a następnie zszycie rozstąpionych mięśni prostych brzucha, dzięki czemu wzmocniona zostaje ściana powłok brzusznych oraz wyszczuplona talia. Ostatnim etapem plastyki brzucha jest napięcie oraz usunięcie nadmiaru skóry. Ze względu na przesunięcie granic anatomicznych, pępek wszywany jest w nowe miejsce na skórze, na tej samej wysokości co przed zabiegiem.

Mini plastyka brzucha, czyli plastyka podbrzusza

U pacjentów, u których problem zwiotczenia skóry oraz rozstępów  dotyczy jedynie podbrzusza, zamiast klasycznej plastyki brzucha wykonywana jest tak zwana mini plastyka brzucha. Zabieg ten dotyczy jedynie okolicy podbrzusza – od pępka do spojenia łonowego. Podczas mini plastyki nie ma zatem możliwości skorygowania rozciągniętej skóry ponad pępkiem ani rozstępu mięśni.

Przygotowania do zabiegu mini plastyki są takie same jak w przypadku klasycznej plastyki brzucha. Podczas operacji zastosowane może być zarówno znieczulenie ogólne, jak i przewodowe lub połączenie znieczulenia miejscowego z sedacją. Wybór znieczulenia ustalany jest podczas konsultacji z anestezjologiem.

Sam zabieg mini plastyki brzucha przeprowadzany może być w różny sposób. Najbardziej optymalna metoda dobierana jest indywidualnie do pacjenta przez lekarza przeprowadzającego zabieg. Najczęściej podczas zabiegu mini plastyki przeprowadzana jest najpierw liposukcja, czyli odsysanie tłuszczu, a następnie redukcja nadmiaru skóry w podbrzuszu, bez przemieszczania pępka. Zaletą mini plastyki jest powstawanie o połowę krótszej, niż w przypadku klasycznej plastyki, blizny.

Plastyka i mini plastyka brzucha – rekonwalescencja

Okres pooperacyjny po klasycznej plastyce i mini plastyce brzucha wygląda podobnie, z tą różnicą, że po zabiegu klasycznej plastyki pacjent musi pozostać w klinice dwie doby, a po mini plastyce – może zostać wypisany do domu już następnego dnia.

Przez pierwsze 10-14 dni po operacji powłoki brzucha mogą być obrzęknięte, widoczne mogą być na nich także drobne zasinienia. W niektórych przypadkach może dojść do obniżonego lub całkowitego zaburzenia czucia w podbrzuszu, stan ten może utrzymywać się do 3 miesięcy od zabiegu.

Po plastyce i mini plastyce brzucha konieczne jest bezwzględne noszenie pasa uciskowego, który ściągnąć można jedynie na czas kąpieli. Przez około cztery tygodnie obowiązuje zakaz palenia papierosów, uprawiania sportu, wskazana jest również w tym okresie wstrzemięźliwość seksualna oraz oszczędny tryb życia. Konieczne jest pozostawanie w stałym kontakcie z lekarzem prowadzącym podczas rekonwalescencji oraz regularne zgłaszanie się na wizyty kontrolne i ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarza dotyczących pielęgnacji blizny.

Możliwe komplikacje po zabiegu plastyki i mini plastyki

Plastyka brzucha, podobnie jak każda – nawet najmniejsza procedura medyczna – wiąże się z ryzykiem powikłań, które mogą wymagać leczenia zachowawczego lub interwencji chirurga. Wśród najczęściej występujących komplikacji po klasycznej plastyce brzucha z liposukcją wymienić można pojawienie się krwiaków, tworzenie się seromy, czyli podskórnego zbiornika płynu, a także – rozejście się rany, martwica brzegów rany, nadmierne bliznowacenie, infekcja lub asymetria.

W przypadku mini plastyki brzucha objawy niepożądane są podobne jak przy pełnej plastyce brzucha, liczba powikłań jest jednak nieco mniejsza. Zwłaszcza, jeśli pacjent skrupulatnie stosuje się do zaleceń lekarskich.

Gdzie wykonać zabieg plastyki brzucha?

Decydując się na zabieg plastyki lub mini plastyki brzucha, warto wybrać doświadczonego chirurga. Nie jest to zabieg łatwy i co więcej: jest obciążony ryzykiem powikłań. Dlatego polecamy poznać najpierw wykształcenie, specjalizację i doświadczenia lekarza, u którego chcesz przeprowadzić zabieg. Informacje o naszych specjalistach znajdziesz na stronie: specjaliści chirurgii plastycznej.

Ogromną wagę przykładamy do tego, by informacje prezentowane na blogu były rzetelne i zgodne z aktualnym stanem wiedzy medycznej. Należy jednak pamiętać, że publikacje blogowe nie mogą zastąpić konsultacji lekarskiej ani stanowić podstawy do samodiagnozy. Niezbędne jest indywidualne podejście do każdego przypadku, które jest możliwe wyłącznie w bezpośrednim kontakcie pacjent - lekarz.