Na zabieg usunięcia poduszek Bichata najczęściej decydują się osoby z pulchnymi, nadmiernie pełnymi policzkami, nadającymi twarzy „puckowaty” wygląd. Dzięki wycięciu poduszek Bichata możliwe jest uzyskanie efektu estetycznego w postaci szczupłej, pociągłej twarzy z wyraźnie zaznaczonymi kośćmi policzkowymi.

Czym są poduszki Bichata i gdzie są umiejscowione?

Poduszki Bichata są jedną z naturalnie występujących poduszek tłuszczowych wypełniających twarz i nadających jej prawidłowy kontur. Umiejscowione są po wewnętrznej stronie policzka. Najbardziej wyraźne poduszki Bichata widoczne są u dzieci. Z biegiem czasu ich objętość ulega zmniejszeniu.

Usunięcie poduszek Bichata – wskazania i cel zabiegu

U niektórych osób mimo dorosłego wieku poduszki Bichata pozostają wydatne, przez co twarz sprawia wrażenie okrągłej i pulchnej. Zbyt duża wypukłość policzka nierzadko jest źródłem kompleksów i przyczyną dyskomfortu, co może być wskazaniem do zabiegu chirurgicznego usunięcia poduszek Bichata.

Zabieg wycięcia poduszek Bichata ma na celu wyszczuplenie twarzy pomiędzy kością policzkową a żuchwą. W celu osiągnięcia jak najlepszych rezultatów nierzadko wskazane jest równoczesne przeprowadzenie mikro liposukcji policzków i dodatkowo – wykonanie liposukcji podbródka oraz linii żuchwy.

Przygotowania do zabiegu wycięcia poduszek Bichata

Przed zabiegiem wycięcia poduszek Bichata wymagana jest konsultacja u chirurga plastycznego, podczas której omawiane są szczegóły dotyczące przygotowania przed i postępowania po operacji. Lekarz przedstawia również realne, możliwe do osiągnięcia rezultaty. Decydując się na zabiegi należy mieć świadomość, że redukcja torebek Bichata daje ograniczone możliwości wyszczuplenia policzków oraz wiąże się z widoczną i trwałą zmianą wyglądu twarzy.

Warunkiem kwalifikacji do zabiegu wycięcia poduszek Bichata jest dobry, ogólny stan zdrowia, prawidłowe wyniki zleconych przez lekarza badań laboratoryjnych, niepalenie papierosów oraz brak chorób przewlekłych lub ich prawidłowe leczenie.

Usunięcie poduszek Bichata – przebieg zabiegu

Zabieg usunięcia poduszek Bichata trwa około godziny i zazwyczaj przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym.

Chirurg wykonuje niewielkie nacięcie na wewnętrznej stronie jamy ustnej, przez które możliwe jest wycięcie poduszek Bichata bez pozostawienia widocznych na zewnątrz blizn. Nacięcie zszywane jest przy pomocy wchłanialnych nici, pozostawianych zazwyczaj do samoistnego rozpuszczenia.

Okres pooperacyjny po wycięciu poduszek Bichata

Po zabiegu usunięcia poduszek Bichata pacjent jeszcze tego samego dnia wypisywany jest do domu. Czas rekonwalescencji po operacji jest stosunkowo krótki – rany wewnątrz ust goją się w ciągu siedmiu dni. W okresie tym należy zwrócić szczególną uwagę na higienę jamy ustnej oraz unikać spożywania twardych, a także pikantnych i bardzo gorących potraw. Wstrzymać należy się ponadto od picia alkoholu i palenia papierosów. Przez kilka tygodni po zabiegu na twarzy utrzymywać się może niewielki obrzęk.

U osób u których torebka Bichata była znacznie przerośnięta, a także u młodych pacjentów o elastycznej skórze, efekty zabiegu w postaci szczuplejszej i wysmuklonej twarzy widoczne są już po tygodniu. Nieco dłużej – trzy, cztery miesiące, a nawet do roku czasu – na ostateczny rezultat wycięcia poduszek Bichata poczekać muszą starsi pacjenci.

Wycinanie poduszek Bichata a możliwe komplikacje

Zabieg wycięcia poduszek Bichata jest zabiegiem bezpiecznym, o małym ryzyku wystąpienia powikłań. W niezmiernie rzadkich przypadkach wystąpić może po operacji stan zapalny lub pojawić mogą się krwiaki. Odnotowano także ponadto sporadyczne przypadki uszkodzenia nerwu twarzowego i przewodu ślinowego.

Ogromną wagę przykładamy do tego, by informacje prezentowane na blogu były rzetelne i zgodne z aktualnym stanem wiedzy medycznej. Należy jednak pamiętać, że publikacje blogowe nie mogą zastąpić konsultacji lekarskiej ani stanowić podstawy do samodiagnozy. Niezbędne jest indywidualne podejście do każdego przypadku, które jest możliwe wyłącznie w bezpośrednim kontakcie pacjent - lekarz.