Zmniejszenie piersi jest interwencją chirurgiczną przeprowadzaną w celu zmiany objętości oraz korekcji kształtu biustu. Redukcja piersi wykonywana jest zarówno ze względów zdrowotnych, jak i estetycznych. Dzięki operacji kobiety ze zbyt dużym biustem mają szansę na znaczącą poprawę jakości życia oraz komfortu psychicznego. Wyjaśniamy, jakie są wskazania do zabiegu i jak wygląda jego przebieg oraz rekonwalescencja.

Wskazania do zabiegu zmniejszenia piersi

Głównym wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu zmniejszenia piersi jest przerost piersi (makromastia, gigantomastia), spowodowany zarówno przez czynniki hormonalne,  jak i genetyczne. Nadmierny wzrost tkanek piersi indukowany jest także w trakcie ciąży. Problem dotyczyć może zarówno jednej, jak i obu piersi.

Przyjmuje się, że przerost piersi diagnozowany jest w przypadku masy biustu przekraczającej 3% całkowitej masy ciała. Większość specjalistów stwierdza makromastię, gdy waga jednej piersi mieści się w przedziale od  1,5 kg do 2,5 kg oraz gigantomastię, gdy pierś waży więcej niż 2,5 kg.

Zbyt duży biust jest dla kobiet często źródłem problemów natury estetycznej, zwłaszcza, jeśli piersi znacząco różnią się rozmiarem. Nienaturalnie powiększone piersi zaburzają proporcje sylwetki, sprawiając, że wydaje się masywniejsza i grubsza. Przede wszystkim jednak przerost piersi jest problemem czynnościowym, będącym przyczyną zaburzeń postawy oraz nadmiernego obciążenia kręgosłupa, powodującego ból pleców, ramion i szyi.

Nienaturalnie duży biust wiąże się ponadto z trudnościami w dobraniu odpowiedniego biustonosza, co powoduje nieprawidłowe ułożenie piersi. Towarzyszące gigantomastii opadnięcie piersi sprzyja także powstawaniu stanów zapalnych oraz infekcji grzybiczych skóry pod biustem. Przerost piersi ogranicza również możliwość wykonywania ćwiczeń fizycznych, czego konsekwencją jest nierzadko nadwaga oraz dalszy wzrost masy biustu.

Redukcja piersi – przygotowanie do zabiegu

Każdorazowo przed zabiegiem zmniejszenia piersi wymagana jest konsultacja, podczas której omawiane są zarówno szczegóły postępowania przed i po operacji, jak i możliwy do osiągnięcia efekt.

Warunkiem przeprowadzenia zabiegu redukcji biustu jest dobry ogólny stan zdrowia, niepalenie papierosów, brak chorób sutka oraz innych chorób przewlekłych lub ich prawidłowe leczenie. Konieczne jest również wykonanie zleconych przez lekarza badań laboratoryjnych oraz USG piersi, a także – pozytywna kwalifikacja lekarza anestezjologa do przeprowadzenia zabiegu w znieczuleniu ogólnym.

Jak zmniejszyć piersi? Redukcja poprzez cięcie

W trakcie trwającej około 2,5 godziny operacji zmniejszenia biustu usuwany jest nadmiar tkanki tłuszczowej, tkanki gruczołowej i skóry, przy jednoczesnym wymodelowaniu biustu – podniesieniu piersi oraz uformowaniu ich pełnego, atrakcyjnie wyglądającego kształtu.

W zależności od kształtu i rozmiaru piersi możliwe są różne sposoby nacięcia tkanek: cięcie wokół otoczki, cięcie pionowe oraz tzw. nacięcie w kształcie odwróconej litery T (wokół brodawki sutkowej, pionowo w dół oraz w naturalnym zagłębieniu pod piersią).

Najlepsza dla danej pacjentki technika redukcji biustu dopasowywana jest przez chirurga plastycznego, który bierze pod uwagę kształt oraz rozmiar piersi. Metoda z wykorzystaniem cięcia pionowego daje spore możliwości redukcji masy gruczołu, skóry oraz relatywnie niewielką bliznę, ograniczona jest jednak do wybranych przypadków. Nacięcie w kształcie “odwróconego T” stosowane jest natomiast przy znacznej gigantomastii.

W niektórych przypadkach, ze względu na brak możliwości przesunięcia do góry kompleksu brodawka-otoczka na szypule naczyniowej, podczas operacji zmniejszenia biustu konieczne jest wykonanie przeszczepu kompleksu brodawka-otoczka. Wiązać może się to z nieodwracalną utratą czucia brodawki, przy jednoczesnym zachowaniu jej wyglądu i kształtu.

Okres pooperacyjny po zabiegu zmniejszenia biustu

Po trwającym około 2,5 godziny zabiegu konieczne jest pozostanie w klinice do następnego dnia. Wypis do domu następuje po kontroli, zmianie opatrunku i usunięciu drenów. Przez pierwsze 7-10 dni po zabiegu redukcji  piersi mogą być obrzęknięte, a u ich podstawy pojawić mogą się zasinienia. W obszarze brodawki może wystąpić nadwrażliwość lub obniżone czucie. Jeśli podczas zabiegu doszło do przeszczepu brodawek, konieczne jest noszenie przez około 5 dni specjalnego opatrunku, przytwierdzającego brodawkę do podłoża.

W okresie pooperacyjnym należy ściśle stosować się do zaleceń lekarza. Przez okres około trzech tygodni bezwzględnie konieczne jest noszenie biustonosza 24 godz. na dobę. Obowiązuje oszczędny tryb życia, w tym zakaz palenia papierosów, uprawiania sportu oraz wstrzemięźliwość seksualna w okresie około 4 tygodni po redukcji piersi.

Regularnie należy zgłaszać się ponadto na wizyty kontrolne, podczas których zmieniane są opatrunki oraz przekazywane zalecenia dotyczące pielęgnacji powstałej podczas zmniejszenia piersi blizny.

Redukcja piersi a możliwe komplikacje po zabiegu

Jak każdy zabieg operacyjny, również redukcja piersi wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań – między innymi w postaci krwiaków, infekcji oraz rozejścia się rany. Rzadkim powikłaniem jest częściowa martwica tkanki tłuszczowej piersi lub martwica kompleksu brodawka-otoczka. W większości powikłania leczone są zachowawczo, wyjątkowo wymagać mogą ponownej interwencji chirurgicznej.

Zmniejszenie piersi poprzez liposukcję

W niektórych przypadkach zmniejszenie piersi możliwe jest poprzez wykonanie liposukcji – małoinwazyjnego zabiegu, wymagającego znacznie krótszego okresu rekonwalescencji niż chirurgiczna operacja redukcji biustu. Zmniejszanie piersi przy pomocy liposukcji pozwala na wyeliminowanie blizn oraz ograniczenie ryzyka wystąpienia zaburzeń czucia w brodawkach i utraty możliwości karmienia piersią.

Metoda ta ma jednak pewne ograniczenia. Sprawdza się głównie w przypadku kobiet o piersiach o jędrnej skórze, z przewagą tkanki tłuszczowej nad gruczołową. Dzięki liposukcji możliwe jest na ogół zmniejszenie piersi jedynie o jeden rozmiar miseczki. Dlatego też liposukcja wykonywana jest najczęściej nie jako samodzielny zabieg pomniejszania piersi, ale jako zabieg uzupełniający chirurgiczną operację zmniejszania biustu.

Ogromną wagę przykładamy do tego, by informacje prezentowane na blogu były rzetelne i zgodne z aktualnym stanem wiedzy medycznej. Należy jednak pamiętać, że publikacje blogowe nie mogą zastąpić konsultacji lekarskiej ani stanowić podstawy do samodiagnozy. Niezbędne jest indywidualne podejście do każdego przypadku, które jest możliwe wyłącznie w bezpośrednim kontakcie pacjent - lekarz.