Mówiąc o higienie okolic intymnych, najczęściej wspomina się o kosmetykach dla Pań, ignorując w ten sposób kwestię Panów, którzy także powinni korzystać z porad i produktów najwyższej jakości, specjalnie do tego przystosowanych. Kwestia ta dotyczy zarówno prawidłowego, codziennego mycia pośladków, okolicy odbytu, worka mosznowego, penisa oraz pachwin, ale także czynnościach mających na celu zapobieganie rozwojowi bakterii i innych drobnoustrojów chorobotwórczych.
Spis treści
Technika mycia miejsc intymnych u mężczyzn
Utrzymanie narządów płciowych w czystości jest kluczowe dla dobrego samopoczucia i uniknięcia przykrych oznak choroby. Na samym początku warto wspomnieć, iż częste, długie kąpiele w wannie (w tym także jacuzzi) sprzyjają rozwojowi niepożądanej flory bakteryjnej. Powinniśmy zatem ograniczyć je na rzecz prysznica.
Przed myciem w większości przypadków odsłaniamy żołądź penisa poprzez odciągnięcie napletka, a następnie opłukujemy go ciepłą, lecz nie gorącą wodą, zmywając wszelkie zanieczyszczenia.
Aby ułatwić to zadanie, jak również higienę pozostałych miejsc intymnych, stosujemy kosmetyki specjalnie do tego przeznaczone, zawierające składniki niepowodujące podrażnień. Ich kwaśne pH jest zbliżone do odczynu skóry i jest zdecydowanie lepiej tolerowane niż kolorowe, bogato perfumowane żele pod prysznic wielu marek.
Powinniśmy zrezygnować ponadto z gąbek i myjek, gdyż są one idealnym miejscem do wylęgania się drobnoustrojów.
Sposoby na uniknięcie podrażnień i zakażeń
Kroki, które na to pozwalają, są zaskakująco proste. Zmieniajmy codziennie bieliznę, a w okresach z wysoką temperaturą powietrza i nasiloną potliwością zwracajmy szczególną uwagę na skład materiałów w majtkach (naturalna bawełna redukuje ryzyko podrażnień) i ich krój (wygodny sprawi, że poczujemy się komfortowo).
W przypadku otarć w okolicy pachwin można spróbować stosować nawilżające kremy i maści, na przykład z dodatkiem nagietka.
Kroki zaradcze w przypadku niepokojących objawów
Jeśli stwierdzimy niepokojące objawy, takie jak zmiany skórne (pęcherze, plamy, krosty, owrzodzenia), świąd, ból lub problemy z oddawaniem moczu, to powinniśmy zgłosić się jak najszybciej do lekarza. Urolog po wnikliwym badaniu postawi diagnozę i zaleci dalsze postępowanie.
Do najczęstszych schorzeń wynikających z niedostatecznej higieny należą wszelkie zakażenia bakteryjne i grzybicze.