Dermatoskopia to podstawowe badanie pozwalające na wykrycie nowotworu skóry w jego wczesnej fazie.

Standardowo u każdego pacjenta przeprowadza się badanie screeningowe całego ciała. Użycie dermatoskopu ręcznego pozwala na szybką ocenę wszystkich obecnych znamion i identyfikację tych, które wymagają pilnego usunięcia, bądź też z uwagi na pewne atypowe cechy dalszej obserwacji. Badanie dermatoskopowe pozwala na identyfikację podejrzanych znamion, które w badaniu „gołym okiem” wydają się być spokojne.

W przypadku znamion wymagających obserwacji oraz u osób z zespołem znamion dysplastycznych, zaleca się wykonanie videodermoskopii. Cyfrowy zapis, pozwala na ocenę ewolucji znamion. W przypadku pojawienia się nowych, niepokojących cech zaleca się ich pilne usunięcie. Należy pamiętać, iż metodą z wyboru, jest wówczas zabieg chirurgiczny z następowym badaniem histopatologicznym uzyskanego materiału. Takie postępowanie pozwala na wyeliminowanie ryzyka, iż usunięta zmiana o niegroźnym wglądzie miała jednak charakter złośliwy.

Wykonanie dermatoskopowej oceny znamion, zaleca się u każdego pacjenta przynajmniej raz na 2-3 lata, natomiast przynajmniej raz w roku u pacjentów, u których występują czynniki ryzyka rozwoju czerniaka.

 

Lekarze wykonujący dermatoskopię w SCM clinic:

dr n. med. Joanna Sułowicz

lek. Katarzyna Szmigiel-Michalak