Torbiel nerki to najczęstsza postać wśród łagodnych zmian w obrębie tego narządu. Szacuje się, że pojawia się u połowy populacji. Spośród nich większość przypadków nie kwalifikuje się do jakiegokolwiek leczenia, gdyż nie daje dolegliwości i objawów.

Wskazania do leczenia torbieli nerek

Torbiel nerki przybiera klasyczną postać ograniczonej torebką jamy z płynnym wypełnieniem. Jako zmiana łagodna i niedająca ostrych objawów na ogół wykrywana jest przy okazji np. badania USG jamy brzusznej. W około 4/5 przypadków nie pojawiają się żadne objawy, a jeśli już się pojawiają, to najczęściej w postaci lekkiego bólu w okolicy odcinka lędźwiowego.

Wskazaniem do leczenia torbieli nerek są jedynie przypadki dające objawy. Jedną z opcji terapeutyczych jest przezskórne nakłucie torbieli i odessanie jej zawartości. Metoda ta jednak, jest metodą niepewną, z wysokim prawdopodobieństwem nawrotu zarówno torbieli jak i dolegliwości. W szpitalu SCM Clinic w Krakowie przeprowadzamy laparoskopowe usunięcie torbieli nerki – metodę bezpieczną, pewną i gwarantującą wyleczenie.

Przebieg leczenia

Operację przeprowadza się w warunkach bloku operacyjnego, w znieczuleniu ogólnym. Dostęp do jamy brzusznej uzyskuje się poprzez wykonanie niewielkich nacięć, w które najpierw wprowadzana jest kamera endoskopowa, a później narzędzia laparoskopowe. Następnie urolog wykonuje nakłucie torbieli, odsysa jej treść a następnie za pomocą narzędzi wycina ściany torbieli, co uniemożliwia jej nawrót.

Zabiegi w szpitalu SCM Clinic Kraków wykonują:

Lek. Łukasz Curyło, specjalista urologii

lek. Łukasz Curyło

specjalista urologii

Konsultacje lekarskie: piątek 15.00 – 19.00
Rejestracja online
Dr n. med. Przemysław Dudek, specjalista urologii

dr n.med. Przemysław Dudek

specjalista urologii

Konsultacje lekarskie: wtorek 16.00 – 19.00

Rejestracja online