Zwężenie połączenia miedniczkowo-moczowodowego może być spowodowane anatomiczną przeszkodą w odpływie lub jest wynikiem nieprawidłowego unerwienia miedniczki i moczowodu w miejscu ich połączenia. Przeszkoda podmiedniczkowa może występować jako wada wrodzona oraz jako wada nabyta. Nabyte zwężenie połączenia miedniczkowo-moczowodowego występuje jako następstwo zabiegów operacyjnych na miedniczce nerkowej i moczowodzie a także jako wynik przewlekłego stanu zapalnego.

Operacja sposobem Andersona – Hynesa wykonywana jest sposobem otwartym (klasyczny zabieg operacyjny) lub metodą laparoskopową. Decyzja o leczeniu operacyjnym przeszkody podmiedniczkowej podejmowana jest na podstawie wywiadu lekarskiego i badań diagnostycznych.

W SCM Clinic w Krakowie zabieg ten metodą laparoskopową  wykonują doświadczeni lekarze urolodzy.

Plastyka połączenia miedniczkowo-moczowodowego

Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym w warunkach sali operacyjnej.  Zabieg trwa około dwóch godzin. Wykonuje się go za pomocą narzędzi laparoskopowych, po których na skórze zostają niewielkie blizny,  co stanowi znaczną przewagę tej metody nad metodą klasyczną.

Po wycięciu zwężonego odcinka moczowodu i nadmiaru miedniczki nerkowej,  wprowadza się do moczowodu cewnik podwójnie zagięty (cewnik JJ), który zwija się w nerce i w pęcherzu moczowym, zapewniając swobodny przepływ moczu z nerki do pęcherza moczowego, umożliwiając  prawidłowe gojenie operowanej okolicy.  Cewnik ten, którego obecności pacjent nie odczuwa,  usuwa się w kilka tygodni po zabiegu. Dodatkowo w trakcie operacji instaluje się cewnik do pęcherza moczowego oraz dren do okolicy operowanej, które usuwa się w pierwszych dniach po zabiegu.

Rekonwalescencja po zabiegu

W okresie pooperacyjnym pacjent musi unikać nadmiernego wysiłku fizycznego. Czas spędzony w szpitalu wynosi zaledwie kilka dni, a okres powrotu do stanu sprzed operacji – trzy miesiące.

W tym czasie przewidziane są wizyty kontrolne, w trakcie jednej z nich za pomocą cystoskopii usuwa się cewnik JJ.

Możliwe powikłania po zabiegu

Po usunięciu cewnika JJ niekiedy może zdarzyć się bliznowacenie miejsca rekonstrukcji i ryzyko nawrotu zwężenia i nawrót dolegliwości. Wówczas nie można wykluczyć kolejnego zabiegu, by ponownie podjąć próbę udrożnienia dróg moczowych.

Zabieg plastyki miedniczek nerkowych w szpitalu SCM Clinic Kraków wykonują:

Lek. Łukasz Curyło, specjalista urologii

lek. Łukasz Curyło

specjalista urologii

Konsultacje lekarskie: piątek 15.00 – 19.00
Rejestracja online
Dr n. med. Przemysław Dudek, specjalista urologii

dr n.med. Przemysław Dudek

specjalista urologii

Konsultacje lekarskie: wtorek 16.00 – 19.00

Rejestracja online