Nefrektomia jest operacją polegającą na chirurgicznym usunięciu nerki. Zabieg wykonuje się z dostępu przezotrzewnowego lub pozaotrzewnowego (lędźwiowego), metodą otwartą (klasyczną) lub laparoskopową. Operacja wykonywana jest w warunkach bloku operacyjnego w znieczuleniu ogólnym.

Nefrektomia radykalna a nefrektomia częściowa

Nefrektomia radykalna (całkowita) jest operacją polegającą na usunięciu nieprawidłowej nerki wraz z otaczającą tkanką tłuszczową. Z kolei nefrektomia częściowa (dokładniej: organooszczędna resekcja guza nerki, z ang. NNS) polega na usunięciu guza i pozostawieniu zdrowej części nerki. Stosowana jest w przypadku guzów o małych rozmiarach.

W zależności od tego, która nerka ma zostać usunięta, nefrektomię określa się także jako prawostronną lub lewostronną.

Wskazania do zabiegu nefrektomii radykalnej

Nefrektomię stosuje się w leczeniu z wyboru w przypadku:

  • guzów nerki, w których leczenie oszczędzające nie jest możliwe,
  • zniszczenia nerki w wyniku kamicy nerkowej i przewlekłego stanu zapalnego,
  • skrajnego wodonercza.

Laparoskopowe usunięcie nerki – przebieg zabiegu

Nefrektomia laparoskopowa jest zabiegiem mniej traumatyzującym tkanki i pozwalającym na szybszą rekonwalescencję niż usunięcie nerki metodą klasyczną. Laparoskopowo można przeprowadzać zarówno nefrektomię radykalną, jak i częściową. Oczywiście w obu tych przypadkach zabieg wygląda nieco inaczej, dlatego podamy wyłącznie ogólne informacje, charakteryzujące metodę laparoskopową.

Dostęp do jamy brzusznej uzyskuje się poprzez wykonanie niewielkich nacięć, w które najpierw wprowadzana jest kamera endoskopowa, a później narzędzia laparoskopowe. Następnie chirurg wykonuje operację usunięcia guza lub odcięcia i uwolnienia nerki. W tym drugim przypadku nerka umieszczana jest w specjalnym worku laparoskopowym, następnie wykonywane jest kilkucentymetrowe nacięcie, by usunąć nerkę. Następnie w jedno z nacięć wprowadzany jest dren, a na pozostałe nacięcia zostają założone szwy.

Rekonwalescencja po zabiegu laparoskopowego usunięcia nerki (nefrektomii radykalnej) trwa ok. 30 dni.

Kwalifikacja do zabiegu

Kwalifikacja pacjenta do nefrektomii radykalnej odbywa się na podstawie badania tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego.

Przygotowanie do zabiegu usunięcia nerki

Nefrektomia jest dużym zabiegiem onkologicznym, dlatego też konieczne jest specyficzne i szczegółowe przygotowanie przed operacją. O wszystkich zaleceniach nasi specjaliści informują podczas konsultacji.

Okolice pola operacyjnego muszą zostać ogolone bezpośrednio przed zabiegiem.

Powikłania po usunięciu nerki

Powikłania, które mogą wystąpić po zabiegu nefrektomii, zależą m.in. od stopnia zaawansowania choroby, wielkości guza, umiejscowienia nowotworu, przebiegu operacji. Do najczęstszych powikłań pooperacyjnych można zaliczyć:

  • krwawienie,
  • przetokę moczową,
  • infekcję dróg moczowych,
  • wystąpienie krwiaka.

Ze względu na to, że laparoskopowe usunięcie nerki jest metodą mniej traumatyzującą, to możliwość wystąpienia powikłań jest niższa niż w przypadku operacji metodą otwartą.

Zabieg wycięcia nerki w szpitalu SCM Clinic Kraków wykonują:

Lek. Łukasz Curyło, specjalista urologii

lek. Łukasz Curyło

specjalista urologii

Konsultacje lekarskie: piątek 15.00 – 19.00
Rejestracja online
Dr n. med. Przemysław Dudek, specjalista urologii

dr n.med. Przemysław Dudek

specjalista urologii

Konsultacje lekarskie: wtorek 16.00 – 19.00

Rejestracja online