Wodniaka jądra leczy się operacyjnie, przeważnie z dobrym i trwałym efektem. Operację wykonuje się w znieczuleniu podpajęczynówkowym, a w razie przeciwwskazań – ogólnym. Nie istnieje inna skuteczna metoda leczenia nabytego wodniaka jądra, natomiast w przypadku wodniaka wrodzonego, występującego u niemowląt, prowadzi się wyłącznie obserwację, bo większość tego typu wodniaków samoistnie ustępuje przed drugim rokiem życia. W naszym szpitalu SCM Clinic w Krakowie wykonujemy operacje wodniaków jądra u osób dorosłych.

Kwalifikacja do zabiegu: kiedy operować wodniaka jądra?

Podstawową kwalifikacją do zabiegu operacyjnego jest rozpoznanie wodniaka jądra. W celu diagnozy lekarz urolog przeprowadza wywiad oraz badanie palpacyjne, a następnie wykonywane jest USG moszny. Na podstawie zebranych informacji podejmowana jest decyzja o operacji wodniaka jądra. W przypadku, gdy etiologia schorzenia nie jest znana, a wodniak nie sprawia pacjentowi dyskomfortu, to można przez jakiś czas go obserwować i podjąć decyzję o zabiegu, jeśli samoistnie nie ustąpi.

Nieleczony wodniak może prowadzić do bezpłodności, wywoływać ból, a nawet prowadzić do problemów z poruszaniem się. Jest też problemem estetycznym.

Przebieg zabiegu – dwie metody operowania wodniaka jądra

Dwa sposoby operowania wodniaka jądra to:

  • metoda Winkelmanna – polegająca na odessaniu płynu z wypreparowanego wodniaka i wywinięciu osłonek,
  • metoda Bergmanna – polegająca na usunięciu nadmiaru osłonek jądra i zespolenie brzegów osłonek szwem homeostatycznym.

W trakcie zabiegu do moszny wprowadza się dren Redona, który zbiera odkładającą się w mosznie krew i płyny surowicze. Dren usuwany jest po dobie.

Rekonwalescencja po operacji wodniaka jądra – zalecenia

Po zabiegu może wystąpić obrzęk i ból moszny, który u niektórych pacjentów utrzymuje się nawet kilka tygodni. By złagodzić ten ból, wystarczy przyjmować leki przeciwbólowe dostępne bez recepty.

Kluczowe jest stosowanie się do zaleceń lekarskich po operacji. Wśród nich znajduje się m.in. prowadzenie bardzo oszczędnego (pasywnego) trybu życia przez 6-8 tygodni. Wskazane jest także noszenie obcisłej bielizny, bo przyspieszy to wchłonięcie obrzęku w miejscu zabiegu.

Operację wodniaka jądra w szpitalu SCM Clinic Kraków wykonują:

Lek. Łukasz Curyło, specjalista urologii

lek. Łukasz Curyło

specjalista urologii

Konsultacje lekarskie: piątek 15.00 – 19.00
Rejestracja online
Dr n. med. Przemysław Dudek, specjalista urologii

dr n.med. Przemysław Dudek

specjalista urologii

Konsultacje lekarskie: wtorek 16.00 – 19.00

Rejestracja online