LVL, czyli laparoskopowa operacja żylaków powrózka nasiennego, to zabieg małoinwazyjny, trwający około godzinę. Jest to najczęściej wykonywana laparoskopowa operacja urologiczna i uznaje się ją za bardzo bezpieczną.

Leczenie żylaków powrózka nasiennego

Szacuje się, że żylaki powrózka nasiennego występują u ok. 10-15% mężczyzn. Najczęściej diagnozuje się je po lewej stronie powrózka, ale zdarzają się także żylaki prawostronne i obustronne. Dolegliwość ta dotyka przede wszystkim młodych mężczyzn, ale może ujawnić się także później.

Nieleczone żylaki powrózka nasiennego mogą prowadzić do bezpłodności, a u dzieci opóźniać wzrost jądra po stronie występowania żylaków. Nie istnieją zachowawcze metody leczenia żylaków powrózka nasiennego, jedynym skutecznym zabiegiem jest operacja (warikocelektomia), którą można przeprowadzać na trzy sposoby: klasycznie (metoda otwarta), mikrochirurgicznie lub laparoskopowo. W SCM Clinic Kraków wykorzystujemy najmniej inwazyjną metodę, czyli właśnie operację żylaków powrózka nasiennego metodą laparoskopową – LVL.

Wskazania do usunięcia żylaków powrózka nasiennego laparoskopowo

Lekarz urolog decyduje o LVL, gdy stwierdzi:

  • nieprzemijający głuchy ból jądra,
  • nieprawidłowe parametry nasienia,
  • zaburzenia w rozwój jądra u dzieci.

Jak wygląda laparoskopowa operacja żylaków powrózka nasiennego?

Zabieg odbywa się w znieczuleniu ogólnym, w warunkach sali operacyjnej. Wykonywane są niewielkie nacięcia, przez które wprowadza się kamerę endoskopową oraz narzędzia laparoskopowe. Lekarz urolog identyfikuje patologiczne naczynia, zakłada na nie specjalne klipsy, by odciąć przepływ krwi, a następnie przecina niewydolną żyłę. Po usunięciu narzędzi zakładane są szwy oraz opatrunek.

Zabieg trwa zazwyczaj około godziny, a pacjent może wrócić do domu tego samego dnia lub najpóźniej wypisywany jest ze szpitala dzień po operacji.

Rekonwalescencja po operacji żylaków powrózka nasiennego

Rekonwalescencja po laparoskopowym usunięciu żylaków powrózka nasiennego trwa zaledwie kilka dni. Bezpośrednio po zabiegu może pojawić się ból, ale jest on na tyle niewielki, że wystarczy zastosować standardowe leki przeciwbólowe (np. ibuprofen).

Po około dwóch godzinach po zabiegu pacjent może normalnie chodzić, ale nie powinien się forsować. Po kilku dniach można wrócić do pracy, natomiast czas powrotu do uprawiania sportu należy skonsultować z urologiem. Zazwyczaj przez 2-4 tygodnie po operacji odradzany jest duży wysiłek fizyczny.

Powikłania po operacji żylaków powrózka nasiennego

Operacja laparoskopowego usunięcia żylaków powrózka nasiennego  jest zabiegiem bezpiecznym z małą ilością powikłań. Jak wspomnieliśmy – pacjent może jedynie odczuwać ból. Jeśli chodzi o powikłania odwleczone w czasie, to należy wspomnieć o możliwości nawrotu żylaków powrózka nasiennego lub powstaniu wodniaka jądra. Według szacunków z różnych badań, powikłania te występują rzadko – w górnej granicy u ok. 10% pacjentów (nawrót żylaków powrózka nasiennego po operacji laparoskopowej: 4,3-11,1%, powstanie wodniaka jądra: 2,8-7,6% według zestawienia Koji Chiba i Masato Fujisawa; Clinical Outcomes of Varicocele Repair in Infertile Men: A Review [w:] World J Mens Health. 2016 Aug; 34(2): 101–109.)

Operację żylaków powrózka nasiennego w szpitalu SCM Clinic Kraków wykonują:

Lek. Łukasz Curyło, specjalista urologii

specjalista urologii
Zabiegi operacyjne

Konsultacje lekarskie: piątek 15.00 - 17.00

Rejestracja online
Dr n. med. Przemysław Dudek, specjalista urologii

specjalista urologii
Zabiegi operacyjne

Konsultacje lekarskie: wtorek 16.00 - 19.15, środa 16:00 - 17.45

Rejestracja online
Dominik Chorągwicki

specjalista urologii
Zabiegi operacyjne

Konsultacje lekarskie: poniedziałek 16.00 - 19.00

Rejestracja online