Prostatektomia radykalna, czyli całkowite usunięcie gruczołu krokowego wraz z pęcherzykami nasiennymi, to jedna z podstawowych radykalnych metod leczenia nowotworu prostaty. Może być wykonywana metodą klasyczną (otwartą) lub laparoskopowo. Ta druga jest mniej inwazyjna, pozwala na dokładne uwidocznienie operowanych struktur oraz zapewnia doskonałe efekty onkologiczne jak i czynnościowe. Metoda laparoskopowa wymaga krótszej rekonwalescencji i rzadziej występują po niej powikłania. W SCM Clinic Kraków wykonujemy prostatektomię radykalną laparoskopowo.

Kwalifikacja do zabiegu prostatektomii radykalnej

Do prostatektomii radykalnej kwalifikują się chorzy z rakiem prostaty, w stopniu zaawansowania umożliwiającym leczenie operacyjne i dającym szansę na całkowite wyleczenie.

O kwalifikacji decydują wyniki badań histopatologicznych i poziom PSA – swoistego antygenu sterczowego. Ponadto wykonywane są badania obrazowe: rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa, a jeśli u pacjenta istnieje podejrzenie przerzutów do kości, to konieczna jest także scyntygrafia.

Przebieg laparoskopowej prostatektomii

Prostatektomię radykalną metodą laparoskopową wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, w warunkach sali operacyjnej.

To duża operacja onkologiczna, podczas której usuwa się prostatę, pęcherzyki nasienne, części nasieniowodów oraz usuwa się w węzły chłonne, w zależności od oceny ryzyka przerzutów. Najważniejszą częścią operacji jest połączanie pęcherza moczowego z kikutem cewki, który zostaje po usunięciu stercza i odtworzenie ciągłości dróg moczowych.

W trakcie tego etapu wprowadza się do pęcherza moczowego cewnik Foleya, który zapewnia prawidłowe gojenie i który lekarz urolog usuwa po kilku dniach na wizycie kontrolnej.

Tkanki, które zostały uwolnione podczas operacji, są usuwane w specjalnym worku laparoskopowym, a następnie zakłada się szwy i opatrunek. Po kilku dniach po operacji usunięte zostają dreny.

Konsekwencje usunięcia prostaty

Prostatektomia radykalna może przedłużyć życie o wiele lat, ale jest operacją na tyle poważną, że pacjenci często zadają pytania o skutki (konsekwencje) usunięcia prostaty, które można sprowadzić do wyrażenia “i co dalej”?

W zależności od struktur, które zostały usunięte lub naruszone podczas operacji, mogą pojawić się zaburzenia erekcji, ale w wielu przypadkach można je leczyć. W trakcie operacji usuwane są pęcherzyki nasienne, a nasieniowody zostają przecięte, więc pacjent w przyszłości nie będzie mógł posiadać dzieci. Rozwiązaniem w tym przypadku jest wcześniejsze zdeponowanie nasienia w banku spermy.

Skutkiem prostatektomii radykalnej mogą być też problemy z trzymaniem moczu. Jeśli się pojawiają, to warto dosyć szybko podjąć rehabilitację. Należy pamiętać, że pacjent po operacji pozostaje pod opieką lekarza urologa, który w razie potrzeby zleci dodatkowe leczenie, mające na celu powrót do jak najlepszej sprawności.

Powikłania po operacji usunięcia prostaty

Po laparoskopowej prostatektomii radykalnej istnieje mniejsze ryzyko wystąpienia powikłań niż w przypadku usunięcia gruczołu krokowego metodą otwartą. Jest to jednak poważny zabieg, a do najczęstszych możliwych powikłań zalicza się:

  • zwężenie szyi pęcherza moczowego lub cewki moczowej,
  • przetokę moczową lub wyciek moczu,
  • nietrzymanie moczu,
  • impotencję.

Rehabilitacja po zabiegu

Rehabilitacja, traktowana przez onkologów i urologów jako następny etap leczenia przeciwnowotworowego, powinna rozpocząć się około miesiąc po zabiegu. Jej istotą jest przywrócenie sprawności i kontroli nad oddawaniem moczu oraz edukacja pacjenta w zakresie wykorzystania mięśni dna miednicy.

Zabieg prostatektomii radykalnej w szpitalu SCM Clinic Kraków wykonują:

Lek. Łukasz Curyło, specjalista urologii

lek. Łukasz Curyło

specjalista urologii

Konsultacje lekarskie: piątek 15.00 – 19.00
Rejestracja online
Dr n. med. Przemysław Dudek, specjalista urologii

dr n.med. Przemysław Dudek

specjalista urologii

Konsultacje lekarskie: wtorek 16.00 – 19.00

Rejestracja online