Stulejka, inaczej zwężenie napletka, powoduje utrudnioną funkcjonalność lub całkowity brak możliwości odwiedzenia napletka, czyli fizjologicznego fałdu skóry prącia, osłaniającego żołądź. Stulejka u noworodków i chłopców do czwartego roku życia uznawana jest za stan fizjologiczny (normę). Jednak u osób dorosłych wskazane jest leczenie stulejki – zabieg operacyjny. Jest on wykonywany w SCM Clinic w Krakowie przez naszych lekarzy urologów.

Stulejka u dorosłych

Wyróżniamy dwa rodzaje, a właściwie powody występowania, stulejki u dorosłych:

  • stulejka wrodzona – zwykle u mężczyzn z brakiem rozpoznania schorzenia, źle leczoną lub w ogóle nieleczoną stulejką w okresie dziecięcym;
  • stulejka nabyta, spowodowana w większości przypadków przewlekłym zapaleniem napletka.

Konsekwencje nieleczonej stulejki

Problemy z odwodzeniem napletka utrudniają higienę, z kolei  brak odpowiedniego poziomu higieny skutkuje pojawianiem się stanów zapalnych napletka i żołędzi, stymulujących tworzenie się stulejki. W przypadku napletka, stan zapalny sprawia obrzęk oraz bolesność, przez co odwodzenie napletka staje się jeszcze bardziej utrudnione. Gwałtowne odprowadzanie napletka jest przyczyną pęknięć skóry, na skutek czego, przy przewlekłym stanie zapalnym, tworzą się blizny. Powtarzające się urazy skóry napletka, w którym codziennie dochodzi do podrażnień podczas oddawania moczu i zbierania się mastki, prowadzą do coraz gorszego stanu i funkcjonalności penisa. W najgorszym przypadku u pacjenta z zaniedbaną stulejką może dojść do zarośnięcia napletka.

Innym skutkami nieleczenia dysfunkcji napletka, który stale podrażnia żołądź, są nowotwór prącia, pozapalne zwężenie ujścia zewnętrznego cewki oraz przewlekłe, nawracające zapalenia cewki moczowej.

Rozwój stulejki u dorosłych mężczyzn spowodowany jest przeważnie brakiem odpowiedniego poziomu higieny, ale jego powodem może być również choroba towarzysząca. Grupę ryzyka do powstawania stanów zapalnych oraz zakażeń napletka i żołędzi stanowią chorzy na cukrzycę.

Zabieg usunięcia stulejki w SCM Clinic Kraków – plastyka napletka i obrzezanie

Operacja stulejki może odbyć się na dwa sposoby:

  • Plastyka napletka, czyli poszerzenie jego ujścia, jeśli stopień zwężenia napletka nie jest duży. W tym przypadku należy liczyć się z możliwością ponownego wystąpienia stulejki.
  • Obrzezanie, czyli całościowe lub częściowe usunięcie napletka, wykonywane, gdy zwężenie napletka jest duże, istnieją inne wskazania lub ze względu na preferencje pacjenta. Ta metoda gwarantuje całkowite wyleczenie stulejki, nawrót nie jest możliwy.

Operacja stulejki trwa ok. 60 minut i jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym. Sam zabieg nie jest skomplikowany, ale wymaga bardzo dużej precyzji, dlatego warto wykonać go u doświadczonego lekarza urologa.

Obrzezanie polega na usunięciu całego napletka lub jego części, a lekarz ma do wyboru kilka technik, które decydują o miejscu wykonania cięcia. Nacięcia można przeprowadzić w odcinku proksymalnym, czyli daleko od żołędzi lub blisko korony żołędzi. W przypadku częściowej resekcji napletka – po wygojeniu – napletek w znacznej części przykrywa żołądź w stanie spoczynku. Natomiast po obrzezaniu całościowym żołądź jest całkowicie odsłonięta.

Z kolei podczas plastyki napletka lekarz wykonuje kilka niewielkich nacięć wzdłuż osi prącia, po czym formuje napletek i zszywa skórę. Po wygojeniu napletek w całości przykrywa żołądź. Jak wspomnieliśmy wcześniej – plastyka napletka nie daje gwarancji, że stulejka nie wystąpi u pacjenta ponownie.

Po operacji stulejki – pielęgnacja i rekonwalescencja

Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić u pacjenta obrzęk, zaczerwienienie, krwawe podbiegnięcia oraz dolegliwości bólowe, ale na tyle niewielkie, że wystarczą leki przeciwbólowe dostępne bez recepty.

Rekonwalescencja trwa ok. 4 tygodnie – tyle czasu zazwyczaj potrzebne jest, by rana się zagoiła. W tym czasie należy wstrzymać się od aktywności seksualnej, unikać intensywnego wysiłku fizycznego oraz gorących kąpieli i wizyt w saunie.

Pielęgnacja po zabiegu usunięcia stulejki sprowadza się do przemywania rany kilka razy dziennie, a w pierwszych dniach po zabiegu także wymiany opatrunków i wykonywania ich w taki sposób, by penis był uniesiony do góry. Oczywiście nasi lekarze przedstawiają pacjentom szczegółowy instruktaż pielęgnacji rany pooperacyjnej.

Zabieg usunięcia stulejki w szpitalu SCM Clinic Kraków wykonują:

Lek. Łukasz Curyło, specjalista urologii

specjalista urologii
Zabiegi operacyjne

Konsultacje lekarskie: piątek 15.00 - 17.00

Rejestracja online
Dr n. med. Przemysław Dudek, specjalista urologii

specjalista urologii
Zabiegi operacyjne

Konsultacje lekarskie: wtorek 16.00 - 19.15, środa 16:00 - 17.45

Rejestracja online
Dominik Chorągwicki

specjalista urologii
Zabiegi operacyjne

Konsultacje lekarskie: poniedziałek 16.00 - 19.00

Rejestracja online