TURBT (z ang. transurethral resection of bladder tumour), czyli przezcewkowa elektroresekcja guza pęcherza moczowego, to zabieg endoskopowy, który może być wykonywany zarówno w celu diagnostycznym, jak i leczniczym. Jeśli chodzi o diagnostykę, to TURBT wykonywany jest, by pobrać materiał do oceny histopatologicznej, natomiast celem leczenia jest wycięcie guza pęcherza moczowego.
Kwalifikacja do zabiegu
TURBT to podstawowa operacja w przypadku powierzchownego raka pęcherza, czyli odmiany nowotworu, która nie nacieka ściany pęcherza moczowego. Nawet 70% osób z nowotworem pęcherza w chwili rozpoznania posiada postać nienaciekającą.
Pacjent kwalifikowany jest do zabiegu przez lekarza urologa na podstawie wywiadu, badań obrazowych (USG, TK, MRT) lub po przeprowadzeniu cystoskopii.
Przebieg zabiegu
Zabieg TURBT wykonuje się najczęściej w znieczuleniu ogólnym. Podczas zabiegu przez cewkę moczową wprowadzany jest do pęcherza moczowego resektoskop, którym lekarz wycina tkankę nowotworową. Po wycięciu wszystkich ognisk, do pęcherza moczowego zakłada się cewnik Foley’a.
Czas trwania operacji zależy od ilości zmian, które należy usunąć, najczęściej nie przekracza 60 minut.
Rekonwalescencja, czyli czego spodziewać się po zabiegu TURBT
Cewnik Foley’a to konieczny element rekonwalescencji, urolog zakłada go, by kontrolować diurezę i krwawienie. Cewnik umożliwia odprowadzenie moczu pod niskim ciśnieniem, przez co gojenie miejsc pooperacyjnych następuje szybciej.
Kilka dni po zabiegu pojawia się mocz o krwistym zabarwieniu oraz skrzepy krwi w cewniku. Jeśli po rozległej operacji pojawi się nieustające krwawienie, istnieje możliwość założenia cewnika trójdrożnego, który służy przestawieniu się na stałe płukanie pęcherza.
Gdy mocz odzyska dawny wygląd i skład, cewnik Foley’a zostanie usunięty. Pacjent po TURBT powinien liczyć się z zaleceniami zwiększenia ilości przyjmowanych płynów oraz prowadzenia oszczędnego trybu życia.
Co osiąga się przy pomocy TURBT?
Dzięki zabiegowi TURBT możliwe są:
- ocena histopatologiczna guza pęcherza moczowego – tkanki pobrane przy pomocy resektoskopu patomorfolog bada mikroskopem na obecność komórek nowotworowych,
- diagnoza stanu chorobowego – patomorfolog ocenia stan inwazji nowotworu na ścianę pęcherza, dzięki czemu urolog może zdecydować o zastosowaniu najskuteczniejszej terapii,
- skuteczne wyleczenie – niewielkie guzy pęcherza moczowego da się beznawrotowo wyleczyć przy pomocy TURBT.
Skuteczność TURBT
Wdrożenie zabiegu przynosi bardzo dobre efekty. Należy jednak pamiętać, że rak pęcherza moczowego to nowotwór charakteryzujący się wysoką możliwością nawracania. W związku z tym pacjenci z powierzchownym rakiem pęcherza moczowego powinni nastawić się na wielokrotne powtarzanie TURBT.
Zabieg TURBT w szpitalu SCM Clinic Kraków wykonują:
specjalista urologii
Zabiegi operacyjne
Konsultacje lekarskie: piątek 15.00 - 17.00
Rejestracja onlinespecjalista urologii
Zabiegi operacyjne
Konsultacje lekarskie: wtorek 16.00 - 19.15, środa 16:00 - 17.45
Rejestracja online