Wazektomia – z chirurgicznego punktu widzenia – to prosty zabieg przecięcia ciągłości nasieniowodów. Skutkuje on brakiem możliwości przedostania się plemników do wydzielanego podczas wytrysku ejakulatu, a co za tym idzie – stanowi metodę antykoncepcji o skuteczności szacowanej na 99%. W naszym szpitalu SCM Clinic lekarze urolodzy wykonują zarówno wazektomię klasyczną (Total Vasectomy), jak i wazektomię bez skalpela.
Na czym polega wazektomia i z czego wynika jej skuteczność?
By wyjaśnić, dlaczego wazektomia jest skuteczna, trzeba przedstawić kilka kwestii fizjologicznych. Wytwarzane w jądrach plemniki dostają się do najądrzy, gdzie dojrzewają. Podczas orgazmu następuje skurcz najądrzy i nasieniowodów, przemieszczający plemniki do wzgórka nasiennego gruczołu krokowego i cewki moczowej, skąd zostają wydalone z ejakulatem. Nasieniowód, który jest przecinany w czasie wazektomii, łączy najądrze z gruczołem krokowym, zatem jego przerwanie powoduje niemożność odprowadzenia plemników.
Wskazania do zabiegu wazektomii
Poza oczywistym przypadkiem, kiedy mężczyzna nie chce mieć potomstwa, są także wskazania obiektywne, w przypadku których warto rozważyć zabieg wazektomii.
Do takich należą okoliczności ciężkich chorób genetycznych w rodzinie jednego z potencjalnych rodziców, ze względu na ryzyko przekazania wady dziecku. Drugim przypadkiem są istotne problemy zdrowotne kobiety, dla której ciąża może oznaczać realne zagrożenie zdrowia lub życia.
Kwalifikacja do zabiegu wazektomii
Kwalifikację do wazektomii przeprowadza lekarz urolog, opierając się na wywiadzie i uwzględniając okoliczności oraz motywy pacjenta.
Zabieg jest odradzany osobom bardzo młodym i bezdzietnym, a także cierpiącym na zaburzenia psychiczne typu depresja. Decyzja o poddaniu się wazektomii nie powinna być podejmowana pod wpływem obniżonego samopoczucia czy potrzeby chwili.
Przebieg zabiegu wazektomii – metoda klasyczna (Total Vasectomy) i metoda kanadyjska (bez skalpela)
Wazektomia wykonywana jest ambulatoryjnie i nie wiąże się z pobytem w szpitalu. Sam zabieg trwa około 20 minut i przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym.
Można go wykonać dwojako:
- Tzw. metodą Total Vasectomy – poprzez małe nacięcie moszny, lokalizację nasieniowodu i usunięcie jego fragmentu. Powstałe końce nasieniowodu są łączone za pomocą klipsów lub szwów.
- Mniej inwazyjnie, bez skalpela, czyli metodą kanadyjską – nasieniowód lokalizowany jest przez skórę i zakłada się na niego specjalny zacisk, zastępując tym samym nacięcie niedużym rozwarstwieniem powłoki skórnej. Nie ma konieczności zakładania szwów.
Rekonwalescencja po zabiegu
Na czas gojenia się ran pozabiegowych należy całkowicie zrezygnować ze współżycia. W przypadku wazektomii metodą zacisku okres abstynencji skraca się do tygodnia, choć początkowo zaleca się stosowanie dodatkowej antykoncepcji ze względu na wciąż obecne w nasieniu plemniki. Po zabiegu należy także ograniczyć aktywności fizyczne nadwyrężające krocze na ok. 2 tygodnie.
Powikłania po wazektomii
Wazektomia jest zabiegiem małoinwazyjnym i nie wiąże się z poważnymi powikłaniami. Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić obrzęk, dolegliwości bólowe lub wysięk z miejsca, w którym skóra została rozwarstwiona. Nie są to jednak sygnały niepokojące. Niezwykle rzadko jako powikłanie po wazektomii może rozwinąć się stan zapalny lub wystąpić krwiak.
Czy wazektomia jest odwracalna?
Wazektomia powinna być traktowana jako trwała metoda antykoncepcji. Nie znaczy to jednak, że jej efektów nie można odwrócić. Służy do tego zabieg rewazektomii, który jest znacznie bardziej skomplikowany niż wazektomia, a przy tym obarczony dużym prawdopodobieństwem niepowodzenia. Wazektomia jest więc odwracalna w niektórych przypadkach.
Jak wspominaliśmy wcześniej – decyzja o wazektomii powinna być przemyślana, nie należy na wstępie zakładać, że za kilka lat będzie można przywrócić płodność, ponieważ może się to okazać niemożliwe.
Zabieg wazektomii w szpitalu SCM Clinic Kraków wykonują:

