Badanie przeprowadzone na pracownikach wykazało, że mężczyźni, którzy są zestresowani w pracy i wykonują trudne zadania bez odpowiedniego wynagrodzenia, mają dwukrotnie większe ryzyko chorób układu krążenia. Ma to również silny wpływ na zdrowie serca, podobnie jak otyłość.

 

O badaniu i ustaleniach

Naukowcy ustalili, że szereg czynników ryzyka związanych ze stylem życia jest ważnych w zapobieganiu chorobom układu krążenia. Należą do nich czynniki psychospołeczne, takie jak stres w pracy i niedopasowanie wysiłku włożonego w pracę do otrzymywanych nagród. W tym przypadku “nagroda” odnosi się nie tylko do wynagrodzenia, ale także do uznania i bezpieczeństwa pracy.

W badaniu wzięło udział 3118 mężczyzn i 3347 kobiet, których obserwowano przez 18,7 roku. Uczestnicy obejmowali kadrę kierowniczą wyższego szczebla, specjalistów oraz pracowników technicznych i biurowych. Podczas badania naukowcy śledzili występowanie chorób układu krążenia i poziom stresu w pracy.

Badanie wykazało, że mężczyźni, którzy doświadczyli nadmiernego stresu w pracy lub braku równowagi między wysiłkiem a nagrodą, mieli o 49% zwiększone ryzyko zachorowania na choroby serca w porównaniu z tymi, którzy nie doświadczyli tych stresorów. Mężczyźni, którzy doświadczali nadmiernego wysiłku w pracy i innych czynników stresogennych byli dwukrotnie bardziej narażeni (103%) na choroby układu krążenia w porównaniu do tych, którzy nie doświadczali tych czynników. Ci, którzy mieli stresującą pracę i złe nawyki, takie jak palenie i hazard, byli jeszcze bardziej zagrożeni. Niektórzy mężczyźni robią sobie przerwy w pracy, aby grać w ruletkę, automaty i inne gry online lub szukać darmowych pieniędzy bez depozytu na stronach takich jak TwinSpin. Brak czasu wolnego od pracy również negatywnie wpływa na zdrowie układu sercowo-naczyniowego.

Naukowcy odkryli również, że wpływ stresu w pracy na zdrowie kobiet nie był tak znaczący ani przekonujący. Dlatego też, w kontekście zapobiegania chorobom układu krążenia, konieczne jest zwrócenie uwagi na wpływ stresu w pracy i niezrównoważonego wysiłku i nagrody, zwłaszcza u mężczyzn.

Analiza ta pokazuje, że przeciwdziałanie stresom w środowisku pracy może być szczególnie skuteczne w przypadku mężczyzn i może mieć również pozytywny wpływ na zdrowie kobiet, ponieważ stresory są związane z innymi powszechnymi problemami, w tym depresją. Jednak pomimo tego, badanie to nie było w stanie ustalić bezpośredniego związku między czynnikami psychospołecznymi w pracy a chorobą wieńcową serca u kobiet, wskazując, że złożony związek między różnymi czynnikami ryzyka a zdrowiem serca u kobiet wymaga dalszej analizy.