Plastyka pochwy – na czym polega

 

Plastyka pochwy, czyli waginoplastyka, polega na korekcji szerokości pochwy dopasowując jej rozmiary do wielkości przez kobietę uważanej za optymalną.

Zabieg zwężenia pochwy
Operacje plastyczne pochwy wykonuje się w stanach obniżenia jednej lub obu ścian pochwy, po przebyciu ( najczęściej sródporodowego) pęknięcia lub nadmiernego rozciągnięcia krocza.

 

Wyróżniamy 3 etapy plastyki:

  • przedniej ściany pochwy,
  • tylnej ściany oraz
  • plastyka krocza.

Zależnie od rozległości zmian wykonuje się tylko poszczególne etapy tej operacji plastycznej bądź też wszystkie etapy łącznie. Wiele kobiet po porodach odczuwa zmianę dotyczącą intymnej strony życia objawiającą się obniżeniem potrzeb seksualnych lub satysfakcji z pożycia seksualnego. Zmiany w zakresie narządu rodnego są spowodowane nadmiernym rozciągnięciem mięśni okrężnych pochwy i uszkodzeniem mięśni dna miednicy, co w efekcie przyczynia się do obniżenia się krocza, powiększenia się przedsionka pochwy oraz wejścia do pochwy. Zmiany te mogą być efektem długich i trudnych porodów lub porodów noworodków o dużej masie urodzeniowej, a także ciężkiej pracy fizycznej. Przeprowadzenie operacji plastycznej w takich sytuacjach jest często jedynym możliwym leczeniem.

Zabieg wykonywany jest najczęściej w znieczuleniu ogólnym, a na życzenie pacjentki może być wykonany w znieczuleniu miejscowym lub w połączeniu znieczuleń miejscowego i dożylnego. Czas trwania zabiegu: 30 do 90 minut.

Operacje wykonuje się od strony pochwy bez pozostawienia widocznych na zewnątrz blizn.

W obszarze wejścia do pochwy, na jej tylnej ścianie, lekarz wykonuje nacięcie pozbywając się zbędnej tkanki, a następnie zaszywa ranę w taki sposób, aby wejście do pochwy uzyskało kształt zgodny z oczekiwaniami pacjentki. Operacja dotyczy zarówno śluzówki, jak i mięśniówki pochwy. Po dokonaniu plastyki ściany pochwy lekarz wykonuje kończącą cały zabieg plastykę krocza. W wyniku przeprowadzonej operacji uzyskuje się zwężenie pochwy, co zmniejsza ryzyko infekcji narządu rodnego i znacząco poprawia jakość współżycia.

Przy operacji używane są szwy rozpuszczalne.

 

  • Zabieg poszerzenia pochwy
    Nieprawidłowości anatomiczne spotykane w pochwie to zwężenie i zarośnięcie światła pochwy bardziej lub mniej rozległe, wrodzone lub nabyte. Nieprawidłowości te powodują zaburzenia w czynnościach fizjologicznych nie tylko pochwy, lecz także wewnętrznych odcinków narządu rodnego. Usuwamy je za pomocą zabiegów chirurgicznych. Czas zabiegu uzależniony jest od rodzaju nieprawidłowości i waha się od 30-60 min. Może być wykonany w znieczuleniu miejscowym , ogólnym lub rdzeniowym.
  • Korekcja blizn
    Czasem blizna po nacięciu krocza wygląda nieestetycznie, może „ciągnąć” lub powodować ból podczas współżycia. Podczas krótkiego zabiegu możemy wyciąć starą bliznę i pozbyć się towarzyszącego dyskomfortu.

 

Zabieg trwa ok 30 min, jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym.

  • Odmładzanie pochwy- Rewitalizacja

Zabiegi ginekologii estetycznej mają zastosowanie także w sytuacji, w której okolice intymne ulegają procesom starzenia się. Nie wystarcza wtedy zwyczajna pielęgnacja, stosowanie preparatów do rewitalizacji dostępnych w drogeriach czy nawet dermokosmetyków. Często na odmładzanie czy rewitalizacja narządów płciowych decydują się także kobiety, które przeszły ciężki poród bądź inny zabieg chirurgiczny. One również chcą przywrócić swoim narządom płciowym dawny wygląd, jędrność oraz napięcie wewnątrz pochwy. Odmładzanie pochwy jest zabiegiem, które współcześnie zyskuje coraz większą popularność.
Podczas jednej operacji można wykonać waginoplastykę połączoną z labioplastyką.