Wielu mężczyzn, wraz z wiekiem, doświadcza nieprzyjemnych objawów ze strony układu moczowego, takich jak potrzeba częstego oddawania moczu, uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza, słaby lub przerywany strumień moczu czy inkontynencja. Jeśli podejrzewasz u siebie choroby pęcherza moczowego, wybierz się do lekarza, który zdiagnozuje problem i zaproponuje sposób leczenia. Sprawdź, jakie objawy powinny Cię zaniepokoić.

Kamica dróg moczowych

Kamienie w pęcherzu moczowym tworzą się, gdy minerały w moczu krystalizują się i łączą ze sobą. Nieleczona dolegliwość może powodować infekcje, krwawienia i przewlekłe zakażenia dróg moczowych. Kamica dróg moczowych często występuje w towarzystwie innych chorób i zaburzeń, takich jak pęcherz neurogenny, zatrzymanie wydalania moczu, infekcja dróg moczowych lub uchyłek pęcherza.

Objawy pojawiają się wtedy, gdy kamień podrażnia wyściółkę pęcherza. Zaliczamy do nich przede wszystkim niemożność oddania moczu, zaburzenia mikcji, ból lub dyskomfort w penisie, przerywany strumień moczu, częstą potrzebę oddawania moczu, krwiomocz, ból brzucha, gorączkę.

Zespół nadreaktywnego pęcherza (OAB)

Warto również wspomnieć o zespole nadreaktywnego pęcherza, o którym świadczy częste, niekontrolowane oddawanie moczu. Częstotliwość występowania  schorzenia wzrasta z wiekiem, a problem może mieć istotny wpływ na jakość życia.

Leczenie zachowawcze obejmuje zmiany stylu życia, trening pęcherza i leki przeciwmuskarynowe. Zaawansowana terapia jest bardziej inwazyjna i uwzględnia toksynę botulinową, zabieg chirurgiczny lub neuromodulację. To jedna z najczęstszych chorób pęcherza moczowego, dlatego nie lekceważ objawów i zgłoś się do specjalisty.

Zapalenie pęcherza moczowego

Zapalenie pęcherza moczowego wywołuje zazwyczaj następujące objawy:

  • częste oddawanie moczu,
  • mętny mocz o intensywnym zapachu,
  • silna, uporczywa potrzeba oddawania moczu.

Jeśli szkodliwe bakterie zgromadzą się w jakimkolwiek odcinku dróg moczowych, mogą doprowadzić do zapalenia pęcherza. I choć na wspomnianą chorobę urologiczną częściej zapadają kobiety, mężczyźni również mogą na nią cierpieć.

Na wspomniane schorzenie mogą również wskazywać takie symptomy jak gorączka, krwiomocz, uczucie pieczenia lub mrowienia podczas albo zaraz po oddaniu moczu.

Problemy z prostatą, takie jak przerost gruczołu krokowego, zwiększają ryzyko infekcji dróg moczowych. Zatrzymanie moczu zwiększa ryzyko nagromadzenia bakterii i wywołania zakażenia.

Diagnostyka i leczenie zapalenia pęcherza moczowego

Rozpoznanie zapalenia pęcherza moczowego może obejmować analizę moczu, cystoskopię i badanie ultrasonograficzne. Leczenie uzależnione jest od przyczyny, ale zwykle obejmuje antybiotykoterapię. Jeśli zostanie szybko wdrożone, zwykle choroba ustępuje, choć może być bardzo bolesna. Nie bagatelizuj objawów, ponieważ nieleczone zapalenie pęcherza może prowadzić do przewlekłej infekcji dróg moczowych, a ta z kolei zwiększa ryzyko niewydolności nerek.

Podczas antybiotykoterapii staraj się dużo odpoczywać, zwłaszcza gdy masz ostre objawy. Pij przynajmniej 2 litry wody dziennie, jednocześnie unikaj kawy i kofeiny. Zrezygnuj też ze współżycia na dwa tygodnie, dopóki dolegliwości nie ustąpią.

Jak zapobiegać nawrotom zapalenia pęcherza?

Jeśli co jakiś czas cierpisz na zapalenie pęcherza, możesz wprowadzić pewne środki zapobiegawcze, aby zmniejszyć ryzyko nawrotów. Zrezygnuj z perfumowanych płynów do kąpieli i żeli pod prysznic, używaj tradycyjnych, bezzapachowych kosmetyków. Bierz prysznic, zamiast kąpieli, aby nie wystawiać zbyt długo genitaliów na działanie substancji chemicznych zawartych w środkach czyszczących. Nie przytrzymuj moczu przez długi czas i zawsze całkowicie opróżniaj pęcherz. Ponadto pij przynajmniej 2 litry wody dziennie, aby uniknąć odwodnienia organizmu. Noś bieliznę wykonaną z bawełny, a nie włókien syntetycznych, zrezygnuj też z obcisłych spodni.

Rak pęcherza moczowego – objawy i leczenie

Rak pęcherza moczowego objawia się zwykle:

  • śladami krwi lub skrzepami w moczu,
  • bólem lub pieczeniem podczas oddawania moczu,
  • częstym oddawaniem moczu,
  • niecałkowitym opróżnieniem pęcherza,
  • niemożnością oddawania moczu pomimo naglącego parcia.

Obecność jednego lub wszystkich symptomów nie oznacza, że masz nowotwór, ale powinieneś wybrać się do lekarza, aby dokładnie Cię zbadał. Zdarza się, że osoby, u których zdiagnozowano raka pęcherza moczowego, nie odczuwają bólu, pieczenia ani krwawienia, dlatego ważną rolę odgrywa profilaktyka.

Umów się na konsultację u naszych specjalistów

lek. Łukasz Curyło
Specjalista urologii
Konsultacje lekarskie: piątek 15.00 – 17.00 Rejestracja online

dr n.med. Przemysław Dudek
Specjalista urologii
Konsultacje lekarskie: wtorek 16.00 – 19.00 Rejestracja online

lub zadzwoń do recepcji, by poznać szczegóły badania, np. cenę, dostępne terminy:

+48 12 353 66 01 +48 780 61 41 02

W chwili rozpoznania około 70 proc. przypadków raka ogranicza się do wyściółki pęcherza i nie atakuje jego ścian – wówczas mamy do czynienia z nieinwazyjnym rodzajem nowotworu. Jeśli będzie właściwie leczony, wiąże się z dobrymi rokowaniami. Z kolei inwazyjny rak pęcherza moczowego atakuje jego ścianę lub rozprzestrzenia się na inne tkanki. Takie nowotwory wymagają bardziej agresywnego leczenia, a konkretne metody określa się na podstawie stadium i stopnia guza.

W leczeniu większości nowotworów pęcherza stosuje się operację, samodzielnie lub w połączeniu z innymi metodami, takimi jak chemioterapia, immunoterapia, radioterapia lub leki celowane. Podstawową operacją jest TURBT, czyli przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego – zabieg, wykonywany w naszym szpitalu.

Niezależnie od przyjętej formy leczenia, konieczna jest ścisła obserwacja w celu wykrycia nowych objawów. Ważne jest, aby omówić z lekarzem wszystkie dostępne opcje, w tym ich cele i możliwe skutki uboczne, abyś mógł podjąć świadomą decyzję.

Jak diagnozuje się choroby pęcherza moczowego?

Jeśli męczą Cię dolegliwości ze strony układu moczowego, zgłoś się do specjalisty, który postawi diagnozę i wdroży odpowiednie leczenie.  Aby zdiagnozować źródło problemu, lekarz może wykonać badanie per rectum, wprowadzając powoli do odbytu palec w rękawiczce ochronnej.  W ten sposób specjalista może wykryć podejrzane zmiany pozapęcherzowe.

Podstawowa diagnostyka chorób pęcherza moczowego obejmuje badanie moczu, który analizuje się pod kątem infekcji pęcherza lub dróg moczowych, wyjaśniających zwiększony częstomocz lub inkontynencję. Mocz jest również badany pod kątem czerwonych krwinek, które mogą wskazywać na początkowe stadium raka lub cukrzycy. Jeśli lekarz podejrzewa problemy z nerkami lub pęcherzem, zwykle zleca badanie USG.  W ten sposób może stwierdzić, czy istnieją jakieś blokady, guzy lub kamienie pęcherza.

Cystoskopia i jej przebieg

Kompleksowa diagnostyka chorób pęcherza moczowego u mężczyzn obejmuje cystoskopię, pomagającą wykryć wczesne oznaki raka, infekcji, krwawienia, zwężenie lub zablokowanie cewki moczowej.

W trakcie badania lekarz wprowadza długą, cienką, elastyczną, oświetloną rurkę (zwaną cystoskopem) przez cewkę moczową do pęcherza. Podczas zabiegu urolog może pobrać tkankę do biopsji.

Najczęściej cystoskopię przeprowadza się w trybie ambulatoryjnym, badanie trwa zazwyczaj nie więcej niż 15 minut. Przed procedurą będziesz musiał opróżnić pęcherz, a następnie położysz się na stole zabiegowym. Na cewkę moczową lekarz może nałożyć miejscowy środek znieczulający w postaci żelu lub płynu.

Jak wyglądają badania urodynamiczne?

Aby potwierdzić chorobę pęcherza moczowego, urolog może zlecić wykonanie badań urodynamicznych w znieczuleniu miejscowym. Lekarz wprowadza wtedy cewnik, przez cewkę moczową do pęcherza, a następnie powoli wprowadza do niego płyn. Drugi cienki cewnik umieszcza delikatnie w odbytnicy, aby monitorować ciśnienie zarówno w pęcherzu, jak i odbytnicy. W trakcie zabiegu lekarz poprosi Cię, abyś zakaszlał, dzięki czemu może sprawdzić, czy doszło do mimowolnego wycieku, a także o oddanie moczu, aby wykryć ewentualne blokady i upewnić się, że pęcherz działa prawidłowo.

Cystografia – RTG pęcherza moczowego

Aby zdiagnozować chorobę pęcherza moczowego, lekarz może zlecić cystografię, czyli badanie obrazowe wykorzystujące promienie rentgenowskie. W trakcie zabiegu specjalista wprowadza cienką rurkę, zwaną cewnikiem urologicznym, a następnie wstrzykuje kontrast do pęcherza. W wielu przypadkach wskazana jest cystografia mikcyjna, która pozwala zaobserwować opróżnianie pęcherza podczas oddawania moczu. Cystouretrografia może wykazać, czy mocz cofa się do nerek, jeśli tak, mamy do czynienia z refluksem pęcherzowo-moczowodowym.

Zazwyczaj lekarz zleca takie badanie, aby zdiagnozować następujące objawy chorób pęcherza moczowego: krew w moczu (krwiomocz), nawracające infekcje dróg moczowych, problemy z opróżnianiem pęcherza. Do głównych wskazań zaliczamy też:  refluks moczowy, niemożność utrzymania moczu, uraz pęcherza, zablokowanie lub zwężenie cewki moczowej oraz niektóre operacje kręgosłupa.

Jeśli podejrzewasz u siebie choroby pęcherza, objawy powinny skłonić Cię do wizyty u lekarza, który dokładnie Cię zbada, postawi diagnozę i wdroży odpowiednie metody leczenia. Pamiętaj, aby ich nie lekceważyć, w przeciwnym razie zwiększasz ryzyko powikłań.

Ogromną wagę przykładamy do tego, by informacje prezentowane na blogu były rzetelne i zgodne z aktualnym stanem wiedzy medycznej. Należy jednak pamiętać, że publikacje blogowe nie mogą zastąpić konsultacji lekarskiej ani stanowić podstawy do samodiagnozy. Niezbędne jest indywidualne podejście do każdego przypadku, które jest możliwe wyłącznie w bezpośrednim kontakcie pacjent - lekarz.