To nieuniknione, że większość mężczyzn, zwłaszcza w miarę starzenia się, w pewnym momencie doświadczy jakichś kłopotów związanych z układem moczowym. Te powikłania mogą być wynikiem pewnych schorzeń, urazów, genetyki, a nawet wady wrodzonej. Jeśli podejrzewasz u siebie choroby urologiczne, koniecznie wybierz się do specjalisty. Sprawdź, jakie objawy powinny skłonić Cię do wizyty u urologa.

Łagodny rozrost prostaty

W miarę powiększania się prostaty, zaczyna ona naciskać na cewkę moczową, a ściana pęcherza staje się grubsza. Pewnego dnia pęcherz może być na tyle słaby, że straci zdolność do pełnego opóźniania, pozostawiając trochę moczu. Zatrzymanie moczu i zwężenie cewki moczowej prowadzą do problemów urologicznych związanych z łagodnym rozrostem prostaty.

Przyczyny schorzenia nie są do końca znane, badacze do najważniejszych czynników zaliczają: zaburzenia hormonalne, zaczynające się po 45. roku życia, starzenie się, otyłość brzuszną i niewystarczającą aktywność fizyczną.

Objawy łagodnego rozrostu prostaty

Początkowo rozrost prostaty może nie dawać żadnych objawów, pierwsze oznaki występują najczęściej u mężczyzn po 50. roku życia. Zwężona lub zablokowana cewka moczowa wywołuje zmiany w nawykach opróżniania pęcherza i zaburzenia w oddawaniu moczu.

Wielu pacjentów ma problemy urologiczne, związane z rozpoczęciem mikcji, pomimo parcia na pęcherz, oprócz tego niejednokrotnie zgłaszają ból podczas oddawania moczu i po wytrysku. Powiększony gruczoł krokowy może utrudniać prawidłową pracę pęcherza, prowadząc niejednokrotnie do częstego oddawania moczu, zwłaszcza w nocy. Zauważalne jest także osłabienie strumienia moczu.

Diagnostyka i leczenie łagodnego przerostu prostaty

Rozrost prostaty daje różne objawy, dlatego lekarz, aby potwierdzić diagnozę, przeprowadza badanie fizykalne, a także zlecania badanie krwi, w tym test antygenu swoistego dla prostaty (PSA) i analizę ogólną moczu. Jeśli wyniki są niejednoznaczne, może również wykonać cystoskopię, podczas której zagląda do wnętrza pęcherza, aby znaleźć przyczynę takich problemów urologicznych jak krew w moczu, częste infekcje dróg moczowych i zaburzenia mikcji.

Aby potwierdzić rozrost prostaty, specjalista może także przeprowadzić uroflowmetrię, czyli badanie cewkowego przepływu moczu, a następnie USG, aby sprawdzić, ile moczu zostaje w pęcherzu.

Rodzaj leczenia uzależniony jest od nasilenia objawów rozrostu prostaty. Jeśli mają łagodny charakter, specjalista zazwyczaj zleca coroczne badanie kontrolne i samodzielną obserwację. W razie potrzeby lekarz może przepisać leki, takie jak alfa-blokery, inhibitory 5-alfa reduktazy lub ich kombinację. Jeśli wspomniana metoda nie przynosi spodziewanych efektów, urolog może zalecić przezcewkową resekcję gruczołu krokowego (TURP), podczas której usuwa tkankę prostaty przez cewkę moczową.

Zapalenie prostaty jako jedna z najczęstszych chorób urologicznych

Zapalenie gruczołu krokowego należy do najczęściej występujących chorób urologicznych. Mogą na niego mogą wskazywać następujące objawy:

  • krew w nasieniu lub w moczu,
  • pieczenie lub ból podczas oddawania moczu,
  • wydzielina z cewki moczowej.

Pacjenci, cierpiący na zapalenie gruczołu krokowego, skarżą się często na problemy z wytryskiem, nagłe parcie na mocz, zmniejszony strumień moczu i nawracające infekcje dróg moczowych. W przypadku ostrego zapalenia prostaty objawy pojawiają się nagle i szybko postępują.

Oprócz wspomnianych wcześniej symptomów, mogą też obejmować ból lub ucisk w odbytnicy, gorączkę, dreszcze, dyskomfort w okolicy narządów płciowych, podbrzusza, pachwiny lub dolnej części kręgosłupa.

Z kolei przewlekłe bakteryjne zapalenie prostaty powoduje obrzęk i stan zapalny gruczołu krokowego.

Jak wygląda diagnostyka i leczenie?

Aby potwierdzić choroby urologiczne, specjalista najczęściej zleca morfologię, PSA, CRP i analizę moczu, która pozwala wykryć bakterie i poziom białych krwinek. Oprócz tego przeprowadzi też szczegółowy wywiad, w którym uwzględni występujące objawy, historię dotychczasowej choroby urologicznej, przyjmowane leki, dietę i pożycie seksualne.

Od wielu lat podstawą leczenia zapalenia prostaty są antybiotyki, najczęściej stosuje się sulfametoksazol+trimetoprim, cyprofloksacynę i lewofloksacynę. Wspomniane leki z trudem przedostają się do gruczołu krokowego, dlatego należy je przyjmować w dużych dawkach przez 4 tygodnie lub dłużej.

Nietrzymanie moczu

Co prawda nietrzymanie moczu nie należy do chorób urologicznych, ale na pewno nie możesz go ignorować. Wskazuje na problem z drogami moczowymi, który powinien zdiagnozować specjalista. Wspomniana dolegliwość może mieć charakter krótko- lub długotrwały (przewlekły).

Zazwyczaj sygnalizują ją następujące objawy:

  • pilna lub częsta potrzeba oddawania moczu,
  • powolny strumień moczu,
  • wysiłek przy oddawaniu moczu.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu może pojawić się po usunięciu gruczołu krokowego, jeśli doszło do uszkodzenia zwieracza lub nerwów. W takiej sytuacji za utrzymanie moczu odpowiada tylko zwieracz, jeżeli jest osłabiony, dodatkowe ciśnienie wywołane poruszaniem się, kaszlem lub kichaniem może powodować niekontrolowany wyciek moczu.

O inkontynencji (nietrzymaniu moczu) może również świadczyć przerywany strumień moczu i uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza.

Jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu?

Sposób leczenia uzależniony jest od rodzaju dolegliwości, nasilenia objawów i przyczyny.  Lekarz najprawdopodobniej zaleci trening pęcherza, który polega na celowym odroczeniu momentu oddawania moczu. Na początku możesz wstrzymać się z pójściem do toalety przez 10 minut, stopniowo wydłużaj ten czas, aby docelowo oddawać mocz co 2,5-3,5 godziny.

Rak prostaty – objawy i leczenie

W większości przypadków rak prostaty to gruczolak, który rozwija się z komórek tworzących wyściółkę gruczołu krokowego. Czasami guz rośnie i rozprzestrzenia się, przechodząc przez naczynia limfatyczne lub krwionośne, aby zaatakować inne części ciała. W takiej sytuacji mamy do czynienia z rakiem z przerzutami, czyli najczęstszym nowotworem złośliwym u mężczyzn.

Bardziej zaawansowany rak prostaty może powodować takie objawy jak:

  • kłopoty z oddawaniem moczu,
  • słaby strumień moczu,
  • krew w nasieniu,
  • zaburzenia erekcji.

Rak gruczołu krokowego występuje zazwyczaj u mężczyzn po 50. roku życia, a częstotliwość zachorowania wzrasta wraz z wiekiem. Nowotwór prostaty bardzo często postępuje bezobjawowo, dopiero w zaawansowanym stadium może powodować trudności w oddawaniu moczu, uczucie parcia na pęcherz i krew w moczu. Bardzo zaawansowany rak prostaty może odpowiadać za objawy takie jak ból lub ucisk odbytnicy albo kolkę nerkową. Kolejne stadium objawia się bólem kości, chronicznym zmęczeniem, utratą wagi i jadłowstrętem.

Jeśli rak prostaty zostanie wykryty we wczesnym stadium, można go leczyć poprzez chirurgiczne usunięcie gruczołu krokowego metodą laparoskopową lub klasyczną albo stosując radioterapię (samodzielną lub w połączeniu z terapią hormonalną).

Nie odkładaj wizyty u urologa

Jeśli masz problemy urologiczne, takie jak trudności w oddawaniu moczu, ból pachwiny, jąder lub pleców, krew w moczu lub nasieniu, albo dolegliwości bólowe podczas stosunku, nie zwlekaj i wybierz się do specjalisty. Urolog przeprowadzi badanie fizykalne, koncentrując się na narządach płciowych i odbytnicy. Może również zlecić badania krwi i USG, aby dokładniej przyjrzeć się narządom.

Ogromną wagę przykładamy do tego, by informacje prezentowane na blogu były rzetelne i zgodne z aktualnym stanem wiedzy medycznej. Należy jednak pamiętać, że publikacje blogowe nie mogą zastąpić konsultacji lekarskiej ani stanowić podstawy do samodiagnozy. Niezbędne jest indywidualne podejście do każdego przypadku, które jest możliwe wyłącznie w bezpośrednim kontakcie pacjent - lekarz.