Badania wykazały, że prostata i seksualność idą ze sobą w parze. Nieleczony przerost gruczołu krokowego może osłabiać libido i zwiększać ryzyko zaburzeń erekcji, dlatego nie lekceważ bólu, pieczenia i trudności z oddawaniem lub nietrzymaniem moczu. Aby uniknąć kłopotów ze sprawnością seksualną, zgłoś się do lekarza, który zdiagnozuje problem i wdroży odpowiednie leczenie.

Prostata a seksualność i erekcja

Badania wykazały, że istnieje związek między prostatą a współżyciem. Prawidłowa praca gruczołu krokowego wpływa na produkcję plemników, a tym samym na płodność u mężczyzn. Cienki, mleczny płyn zawiera wiele antygenów, w tym antygen swoisty dla prostaty (PSA).

Od zewnątrz gruczoł krokowy jest otoczony “torebką”, czyli cienką warstwą tkanki włóknisto-mięśniowej. W prostacie znajduje się również wiele komórek mięśni gładkich, które podczas wytrysku kurczą się i z dużą siłą wypychają płyn zgromadzony w sterczu do cewki moczowej. Wspomniany płyn i plemniki, wraz z płynem z innych gruczołów łączą się, tworząc nasienie, które jest następnie wydalane.

Nagłe wystąpienie zaburzeń erekcji (niezdolność do osiągnięcia i utrzymania wzwodu prącia, wystarczającego do odbycia stosunku płciowego) może być oznaką m.in. nowotworu złośliwego gruczołu krokowego i wymaga wizyty u lekarza.

Przerost prostaty a aktywność seksualna

Objawy przerostu prostaty, takie jak trudności w oddawaniu moczu, naglące nietrzymanie moczu, uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza, wpływają negatywnie na życie seksualne. Rozrost gruczołu krokowego może prowadzić do zaburzeń erekcji, zmniejszonej satysfakcji seksualnej, problemów z utrzymaniem erekcji i spadku libido.

Niektóre leki, łagodzące dolegliwości związane z przerostem prostaty, wpływają na aktywność seksualną pacjentów. Warto więc porozmawiać wcześniej z lekarzem na temat skutków ubocznych terapii, aby psychicznie się do nich przygotować.

Zapalenie prostaty a aktywność seksualna

Zazwyczaj seks nie nasila objawów zapalenia gruczołu krokowego, z drugiej strony wielu mężczyzn odczuwa wtedy ból podczas wytrysku. Wspomniane schorzenie może prowadzić do bólu jąder i pachwin, a także zwiększa ryzyko przedwczesnej ejakulacji, obniżając satysfakcję ze współżycia.

W przypadku zapalenia prostaty lekarz zazwyczaj przepisuje antybiotyki, może jednak minąć kilka tygodni, zanim infekcja ustąpi i powrócą normalne erekcje.

Rak prostaty a seks

Leczenie raka prostaty wpływa na seks, zwiększając ryzyko wspomnianych zaburzeń lub problemów z wytryskiem. Zabiegi chirurgiczne, w tym przezcewkowa resekcja prostaty, a także radioterapia i terapia hormonalna mogą prowadzić do dysfunkcji seksualnych.

Celem terapii hormonalnej jest obniżenie poziomu męskich hormonów lub powstrzymania ich od rozprzestrzeniania komórek rakowych. Wspomniana metoda leczenia może powodować utratę libido (popędu seksualnego), problemy z erekcją, niejednokrotnie zmniejsza też ilość nasienia uwalnianego podczas wytrysku.

Jeśli chodzi o radioterapię, problem z erekcją może być początkowo mniej uciążliwy, ale z czasem wielu pacjentów skarży się na dysfunkcje seksualne. Wspomniana forma terapii może uszkodzić tkanki łączne ciał jamistych prącia, co prowadzi do problemów ze współżyciem.

Radioterapia, hormonoterapia i chemioterapia nie wykluczają powrotu do aktywności seksualnej, jednak w ich wyniku mogą wystąpić skutki uboczne obejmujące zmęczenie i zaburzenia erekcji. Niezależnie od formy terapii, wiek i ogólny stan zdrowia pacjenta mają duży wpływ na jego powrót do aktywnego życia seksualnego po leczeniu. Im pacjent jest młodszy, tym większa szansa, że z czasem odzyska funkcje seksualne.

Seks po usunięciu prostaty

Wielu pacjentów, cierpiących na raka gruczołu krokowego, zastanawia się, jak wygląda współżycie po usunięciu prostaty. Czy po prostatektomii radykalnej, czyli chirurgicznym usunięciu prostaty można współżyć?  Po tak poważnej operacji mogą pojawiać się zaburzenia erekcji, ale w wielu przypadkach można je leczyć.

W czasie radykalnej prostatektomii lekarz może usunąć zarówno gruczoł krokowy, jak i pęcherzyki nasienne, dlatego pacjenci mogą doświadczać po niej “suchych orgazmów”.

Warto wiedzieć, że ogromnie ważna jest rola rehabilitacji po zabiegu usunięcia prostaty i jest ona traktowana jako kolejny krok leczenia.

Wizyta u urologa

Pamiętaj, by w przypadku jakichkolwiek zaburzeń erekcji niezwłocznie zgłosić się do urologa, który zdiagnozuje problem i zaproponuje odpowiednie leczenie. Problemy z gruczołem krokowym mogą prowadzić nie tylko do dyskomfortu podczas stosunku, ale przede wszystkim świadczą o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu organizmu i szybkie ich zdiagnozowanie oraz podjęcie leczenia jest kluczowe.

Ogromną wagę przykładamy do tego, by informacje prezentowane na blogu były rzetelne i zgodne z aktualnym stanem wiedzy medycznej. Należy jednak pamiętać, że publikacje blogowe nie mogą zastąpić konsultacji lekarskiej ani stanowić podstawy do samodiagnozy. Niezbędne jest indywidualne podejście do każdego przypadku, które jest możliwe wyłącznie w bezpośrednim kontakcie pacjent - lekarz.